La weblog.ro s-a stins lumina

Ieri. Si a ramas stinsa. Un serviciu mic si iubit de utilizatorii sai a fost lasat de izbelişte. Serverul le-a murit. Oamenii nu isi pot muta blogul in alta parte (ar trebui sa ceara si ei 10€ ca ablog.ro pentru baza de date). Serviciul nu functioneaza la parametri normali.

Antonio, vinde-l!

update: si-a revenit.

Mulțumesc că ai citit acest articol.
Dacă vrei să susții acest blog, cumpără un abonament de 5$

29 comentarii

  1. Shit, chiar e mort. Am un prieten pe weblog. Acum o sa ma bata la cap daca am cea mai mica sansa sa-i recuperez posturile.

    Chiar de stie ca nu. Sper ca are backup :D

  2. Cred ca aveam si eu un cont pe acolo ..dar mi-a mirosit urat de tot „.ro” si am ales blogspot.com. O fi bine.. o fi rau ? nu stiu. oricum planuiesc sa imi cumpar un domeniu si un host cum se cuvine. Poate trec si eu pe WordPress, e recomandat?

  3. Tot nenorocitii aia de la Electrica sunt de vina! Stiam eu- aia sunt de vina pentru tot ! Apropo: stiti cine l-a omorat de Kennedy?

  4. Metodă românească: vinde-l ! :))

  5. Oare si-au platit factura?

  6. ca-n reclama de la zapp. doar că mult mai amuzant. buhuhuhuhu!

  7. @Matei Suica: E mai mult decat recomandat!

    @sidryane: Chiar ma gandeam la tine cand am vazut articolul lui zoso… Pacat!

  8. Ai dreaq, unu’ n-aveti cont pe weblog sa vedeti cat de stresant e:))…
    (daca nu si-au platit factura, fac eu cheta si le-o platesc, numai sa mearga:P)

  9. @sidryane: hai mah ca ne pare rau… :D

  10. @sidryane: Datele mai există. Interesant va fi de văzut cum se pot recupera. Succes.

  11. Multumesc pentru caldele urari:))…
    As aprecia insa daca ar porni site-ul… poate gandurile noastre sa trimita o unda pozitiva, ceva… facem o spirala=))

  12. Prima oara cand aud de weblog.ro. Si nu aud de bine. OK pe starea onlineului romanesc.

  13. Niciodata nu m-am gandit ce as face daca s-ar intampla asta cu wordpress … chiar, l-as putea recupera?

  14. Nu e vorba numai despre mine aici, oricum:)…
    Sa speram ca o sa fie bine… dar fiind duminica, sigur NU o sa se intample nimic acum… poate maine…
    Problema asta a pus capac mai ales ca de o buna bucata de vreme utilizatorii tot reclamau bug-uri si nu parea sa le ia nimeni in seama…

  15. Pacat, mare pacat … ar merita vandut pe bani frumosi …

  16. @E-Bogdan: asta inca e una bucata contradictie in termeni! De milioane, bravo, frate.

  17. Trist… luati-va domeniu fratilor. :-)

  18. Nu exista nici un motiv sa nu folosim o platforma publica precum Blogspot sau WordPress. Aceste servere vor fi istorie in cativa ani.

  19. NOU
    #19

    Mergeţi să pupaţi moaştele sfântului Dumitru că vine el personal şi vă scoate din căcat necaz!

  20. @Florin: Ce legatura are domeniul cu hosting-ul?

  21. ma eu am lucrat personal cu antonio eram … e de treaba … el
    doar personalu` care il are lasa de dorit …
    decat sa dau un mail la tipu` care eram arondat mai bine il sunam pe el …
    deh traim in romania

  22. A pornit momentan… Iar comunicarea cu administratorii e la fel de eficienta ca si pana acum… noi intrebam ce se intampla de e serverul picat si ei ne anunta ca au scos/bagat nush ce top nush unde…

  23. Eu am cont pe ablog.ro si merge ff bine,sper sa nu pateasca si asta la fel.

  24. Dupa cum era de asteptat, a pornit.
    zoso, zoso, cum le mai aburesti. Wannabes luati exemplu despre cum se scrie o „stire”, mixul balansat de panica, regret, compasiune, seriozitate care se grefeaza pe o banalitate de non-stire ce este ea (pe bune, luati aminte, e lectie).
    Toata problema e ca seamana izbitor cu stilul bombastic si panicard al presei „clasice”, in jurul unor nimicuri, 99% din cazuri.
    Pe mine m-ai prostit, la cum ai formulat, am crezut ca ai date din interior, credinta bazata pe investitia de autoritate pe care ti-o acord. Din care retrag niste puncte, cu ocazia asta, no offense. Cry wolf.

  25. @sicovitol: n-ai cont pe weblog, ciocu’ mic si joc de glezne! Stii tu mai bine care e situatia… ce sa zic…

  26. @Alexandru Giurca Are legatura…dar de fapt nu am chef sa mai explic….bla bla bla.

  27. @sidryane: scuze, dar ce legatura are absenta contului cu interesul meu in weblog.ro ca fenomen online romanesc si cu ce ziceam eu? Vrei sa zici ca, intr-adevar, la weblog.ro „se stinge lumina”?!? Moare? Se desfiinteaza?! E terminat? Chiar ma interesa adevarul in privinta asta. Il detii? Comunica-mi-l, te rog.
    Iar intre timp, cauta-te un pic la limbaj. „Ciocu mic”? C’mon, insect…

  28. Daca aveai cont stiai exact care e situatia tehnica in cadrul acestui serviciu. Neavand, iti dai cu parerea aiurea, iar interesul tau „in weblog.ro ca fenomen online romanesc” e pointless. Punct!
    Limbajul meu e pe masura inteligentei tale… Nu-mi mai da o replica care sa ma oblige sa-ti raspund… chiar imi e lene sa intru in polemici aiurea… poti chiar sa consideri ca ai dreptate din start.
    @zoso: a cazut iar… schimba update-ul:))

  29. Internetul românesc e varză şi asta se datorează web developer-ilor de la noi care sunt toţi cu nasul pe sus, dar puţini sunt cu adevărat pe meserie.
    Eu am fost o vreme pe ablog.ro, dar m-am mutat pe wordpress pentru că nu mai suportam atâtea bug-uri şi lipsa totală de asistenţă din partea lor, combinată cu un mare sictir faţă de reclamaţii.