Faza cu "intrare în legalitate" ii asa de raspandinta ca ii practic "modus operandi"
NOU
#2
nick
Asta se intampla pentru ca avem o legislatie de tot rahatul si o justitie la fel in domeniu asta. Sunt atatea aberatii si hartii inutile unele care expira de zici sa sunt alimente, samd, samd, samd.... e greu de explicat si e si mai greu de gasit o logica.
NOU
#3
Bogdan9
A durat 2 ani sa iau autorizatiile pentru o cladire in Bucuresti, S1 pe vremea primarului diamant.
certificat de urbanism (in teorie 30 de zile, practic 45, cu pile)
avize de la tot sfintii si arhanghelii, toate inutile si fara responsabilitate, unele dintre ele flagrant de tampite, cca 6 luni
autorizatie constructie 6 luni, cu pile, dar nu foarte mari.
autorizatii de constructie separate (fiecare cam cu aceleasi avize), pentru fiecare bransament: curent, apa-canal, gaze).
edificare 2 ani
5 luni receptia, ca clotilde e cretina, dar pana la ea duamnele de la receptie pur si simplu nu doreau sa semneze nimic ce nu era contrasemnat de proiectant, contructor si verificator, in triplu exemplar (nu exagerez).
Prost sa fie ala care mai construieste ceva, am albit...
E o bataie de joc fantastica, iar rezultatul acestui proces magnific il vedem palpabil: o mizerie.
NOU
#4
dude
Eu nu inteleg conexiunile logice ale unora:
se construieste o casa in extravilan unde este ilegal.
in mintea lui nick: este legislatia de kkt si justitia la fel ca nu se poate intra in legalitate decat cand ajunge ministru
se construieste o casa in extravilan (probabil undeva in jud brasov) unde este ilegal.
in mintea lui bogdan: legile sunt de kkt ca la sector 1 eu am dat spagi sa se miste functionarii pe timpul unui primar hot dar salvat de justitie si in timpul altui primar, unde functionarii mi au cerut toate avizele (probabil de frica primarului) dar nu au luat spagi. dar primarul e cretin.
NOU
#5
Bogdan9
@dude - tu nu intelegi nimic, pentru ca in mintea si viata ta totul merge ca uns.
Cand o sa te loveasca realitatea, o sa vezi ca nu merge nimic si niciun termen nu e respectat, pentru ca nu exista consecinte.
Apoi, daca faci scandal, ti se cere o hartie tampita, care reseteaza termenul legal (care cum ziceam, oricum nu conteaza).
Aia cu contructia in extravilan e o magarie teribila.
Stii de exemplu ca aproape TOT ce e in Ilfov e cf legii extravilan, dar exista o hartie de la prefect, care zice ca merge si asa, ca daca ar trebi sa bage 1 mil de loturi in intravilan, ar dubla numarul de bugetari.
Din birou totul e perfect, OPIS, lege, responsabilitate.
Problema ca in practica totul e facut sa fie mizer si fara miza.
Sa vezi blocaje pe vremea clotilde, ca de frica nu se semna nimic.
Nu stiu cum e cu Tuta, dar m-am mai lovit de o autorizatie de nimic de la actualul presedinte, pentru recompartimentare magazin. A durat 1 an si doua luni semnarea!
A costat cateva mii de eur si multi nervi.
NOU
#6
Outlaw
Legislația chiar e de tot căcatul, pentru pulime. Să vezi ce fain e când cumperi terenul, are cadastru, certificat de proprietate, și ani mai târziu se refac măsurătorile și se constată că de fapt numărul parcelei nu e cel corect. Schema a fost că s-a vândut mai mult teren decât exista. Terenul surplus din parcela A era luat din parcela B, cel din B era luat din C… Toată povestea a ieșit la iveală la trecerea din extravilan în intravilan. Pulimea a plătit rectificările și măsurătorile topo, vinovații au rămas cu șpăgile.
NOU
#7
brosky
@dude - din pacate se vede ca nu ai construit ceva "legal"
NOU
#8
TicTac
Mi-as dori ca articolul sa spuna cate din aceste masini model Dacia sunt produse in Romania sau livrate din Romania. Nu stiu cum sa zic, dar mi s-ar ofili mandria nationala sa aflu ca majoritatea sunt produse in alte tari.
NOU
#9
car
Sandero e făcut acum doar in Maroc; in RO se vinde cu aproape 20 000 euro, bani la care romanul prefera un SH....
Ref. 4, să nu mai auzim feministe că nu e egalitate între sexe...la luat șpagă, suntem ok pe tema asta 😀
R&Dul de la Dacia e facut in Romania. Deci, Sandero e masina romaneasca, dar produsa in maroc.
Romania nu produce decat modelele de top ale Dacia. Atat e capacitatea, atat se face.
top nu inseamna "premium" ci "ce are mai bun firma", asta ca sa evit eventuale discutii
NOU
#11
gicu
0 Sandero.
NOU
#12
calin
Deputatul PNL de Brăila Alexandru Popa a trădat echipa puciștilor și a absentat de la votul pentru guvernul Veștea, după cum s-a văzut la momentul votului.
Culmea e că Alexandru Popa e unul dintre cei 16 puciști care au dat partidul în judecată pentru a anula deciziile luate săptămâna trecută.
Alexandru Popa este fiul primarului liberal din comuna Cireșu și a fost implicat în mai multe scandaluri cu bătăi în diverse localități din județ, fiind supranumit “Șmecherul Făureiului” , potrivit presei locale.
Ca o continuare la postul de acum 2 zile.
NOU
#13
Bogdan9
Eu nu inteleg succesul Sandero.
E o masina care nu doar nu o inteleg, dar imi repugna intr-un fel irational.
Adaugi ca are si niste motoare superbe si cutie de viteze manuala, iar rezultatul e multimea vida pentru mine.
NOU
#14
vali
econobox. sunt oameni care locuiesc in țări civilizate și nu au nevoie de mai mult. merge 5 ani, costă 200€ pe lună leasingul, se repară ieftin.
NOU
#15
car
Este ce trebuie pentru oraș și nu doar.
4 m lungime, deci o poți parca ușor, 4 locuri reale deci poți face cu ea și drumuri in afara relativ scurte (max 300 km pe un sens, că după te doare spatele).
Arată bine.
Cândva apare și varianta hybrid cu cutie automata, probabil în vestul și nordul Europei își va consolida primul loc în vânzări.
La noi e prea scumpă, mulți români nu isi permit mașina de oraș dar și una de extraurban, așa că preferă una mai cu utilitate mai multiplă, chiar daca se chinuie cu ea prin oraș...de aia la noi pe primul loc e Duster.
NOU
#16
Flat
Lumea în vest folosește mașinile pentru scopul creat, să te transporte din A în B, nu să se fălească cu ele . A vedea mașina ca un status symbol este indiciu de societate primitivă, necioplită
NOU
#17
pipzn
-raportul pret/calitate bun la nivel de ce nevoi ai de la o masina (noua) in conditii de cuplu fara copii, nu de la o tableta pe roti. Da, in continuare mi se pare ca e scump dar nu mai gasesc nimic comparabil (cum mai era prin 2008 cand mi-am cumparat ultima data masina noua de aceleasi dimensiuni)
-pentru romanul normal care mai are de carat una, alta inclusiv pe la tara, dar mai si trebuie sa gaseasca locuri de parcare ok in oras, modelul hatchback si cu garda la sol mai inalta e ceea ce trebuie.
-piesele si servisarea se pot realiza in cel mai scurt timp. (am ruda prin alianta care are ceva masina chinezeasca, plina de dotari. Nu are masina inca 3 ani vechime si e a 2-a sau a 3-a oara in service pentru chestii serioase. Pentru ceva piesa+reparatie ultima data stiam de un timp de asteptare de 6 saptamani).
-da, subiectiv: mi se pare un design frumos, echilibrat fara chestii de design futuriste care in caz de reparatii s-ar putea sa nu mai arate asa de bine. Ok, recunosc am o varsta.
NOU
#18
mac gregor
@Flat
Nu cred.
In SUA cel putin daca esti manager nu da bine sa ai masina ieftina.
NOU
#19
Marius
Cineva trebuia sa se ocupe si cu asta, daca ai nostri sunt plecati peste hotare. Usor, usor isi intra in mana baietii.
Asta se intampla pentru ca avem o legislatie de tot rahatul si o justitie la fel in domeniu asta. Sunt atatea aberatii si hartii inutile unele care expira de zici sa sunt alimente, samd, samd, samd.... e greu de explicat si e si mai greu de gasit o logica.
A durat 2 ani sa iau autorizatiile pentru o cladire in Bucuresti, S1 pe vremea primarului diamant.
Prost sa fie ala care mai construieste ceva, am albit...
E o bataie de joc fantastica, iar rezultatul acestui proces magnific il vedem palpabil: o mizerie.
Eu nu inteleg conexiunile logice ale unora:
in mintea lui nick: este legislatia de kkt si justitia la fel ca nu se poate intra in legalitate decat cand ajunge ministru
in mintea lui bogdan: legile sunt de kkt ca la sector 1 eu am dat spagi sa se miste functionarii pe timpul unui primar hot dar salvat de justitie si in timpul altui primar, unde functionarii mi au cerut toate avizele (probabil de frica primarului) dar nu au luat spagi. dar primarul e cretin.
@dude - tu nu intelegi nimic, pentru ca in mintea si viata ta totul merge ca uns.
Cand o sa te loveasca realitatea, o sa vezi ca nu merge nimic si niciun termen nu e respectat, pentru ca nu exista consecinte.
Apoi, daca faci scandal, ti se cere o hartie tampita, care reseteaza termenul legal (care cum ziceam, oricum nu conteaza).
Aia cu contructia in extravilan e o magarie teribila.
Stii de exemplu ca aproape TOT ce e in Ilfov e cf legii extravilan, dar exista o hartie de la prefect, care zice ca merge si asa, ca daca ar trebi sa bage 1 mil de loturi in intravilan, ar dubla numarul de bugetari.
Din birou totul e perfect, OPIS, lege, responsabilitate.
Problema ca in practica totul e facut sa fie mizer si fara miza.
Sa vezi blocaje pe vremea clotilde, ca de frica nu se semna nimic.
Nu stiu cum e cu Tuta, dar m-am mai lovit de o autorizatie de nimic de la actualul presedinte, pentru recompartimentare magazin. A durat 1 an si doua luni semnarea!
A costat cateva mii de eur si multi nervi.
Legislația chiar e de tot căcatul, pentru pulime. Să vezi ce fain e când cumperi terenul, are cadastru, certificat de proprietate, și ani mai târziu se refac măsurătorile și se constată că de fapt numărul parcelei nu e cel corect. Schema a fost că s-a vândut mai mult teren decât exista. Terenul surplus din parcela A era luat din parcela B, cel din B era luat din C… Toată povestea a ieșit la iveală la trecerea din extravilan în intravilan. Pulimea a plătit rectificările și măsurătorile topo, vinovații au rămas cu șpăgile.
@dude - din pacate se vede ca nu ai construit ceva "legal"
R&Dul de la Dacia e facut in Romania. Deci, Sandero e masina romaneasca, dar produsa in maroc.
Romania nu produce decat modelele de top ale Dacia. Atat e capacitatea, atat se face.
top nu inseamna "premium" ci "ce are mai bun firma", asta ca sa evit eventuale discutii
0 Sandero.
Deputatul PNL de Brăila Alexandru Popa a trădat echipa puciștilor și a absentat de la votul pentru guvernul Veștea, după cum s-a văzut la momentul votului.
Culmea e că Alexandru Popa e unul dintre cei 16 puciști care au dat partidul în judecată pentru a anula deciziile luate săptămâna trecută.
Alexandru Popa este fiul primarului liberal din comuna Cireșu și a fost implicat în mai multe scandaluri cu bătăi în diverse localități din județ, fiind supranumit “Șmecherul Făureiului” , potrivit presei locale.
Ca o continuare la postul de acum 2 zile.
E o masina care nu doar nu o inteleg, dar imi repugna intr-un fel irational.
Adaugi ca are si niste motoare superbe si cutie de viteze manuala, iar rezultatul e multimea vida pentru mine.
econobox. sunt oameni care locuiesc in țări civilizate și nu au nevoie de mai mult. merge 5 ani, costă 200€ pe lună leasingul, se repară ieftin.
Este ce trebuie pentru oraș și nu doar.
4 m lungime, deci o poți parca ușor, 4 locuri reale deci poți face cu ea și drumuri in afara relativ scurte (max 300 km pe un sens, că după te doare spatele).
Arată bine.
Cândva apare și varianta hybrid cu cutie automata, probabil în vestul și nordul Europei își va consolida primul loc în vânzări.
La noi e prea scumpă, mulți români nu isi permit mașina de oraș dar și una de extraurban, așa că preferă una mai cu utilitate mai multiplă, chiar daca se chinuie cu ea prin oraș...de aia la noi pe primul loc e Duster.
Lumea în vest folosește mașinile pentru scopul creat, să te transporte din A în B, nu să se fălească cu ele . A vedea mașina ca un status symbol este indiciu de societate primitivă, necioplită
-raportul pret/calitate bun la nivel de ce nevoi ai de la o masina (noua) in conditii de cuplu fara copii, nu de la o tableta pe roti. Da, in continuare mi se pare ca e scump dar nu mai gasesc nimic comparabil (cum mai era prin 2008 cand mi-am cumparat ultima data masina noua de aceleasi dimensiuni)
-pentru romanul normal care mai are de carat una, alta inclusiv pe la tara, dar mai si trebuie sa gaseasca locuri de parcare ok in oras, modelul hatchback si cu garda la sol mai inalta e ceea ce trebuie.
-piesele si servisarea se pot realiza in cel mai scurt timp. (am ruda prin alianta care are ceva masina chinezeasca, plina de dotari. Nu are masina inca 3 ani vechime si e a 2-a sau a 3-a oara in service pentru chestii serioase. Pentru ceva piesa+reparatie ultima data stiam de un timp de asteptare de 6 saptamani).
-da, subiectiv: mi se pare un design frumos, echilibrat fara chestii de design futuriste care in caz de reparatii s-ar putea sa nu mai arate asa de bine. Ok, recunosc am o varsta.
@Flat
Nu cred.
In SUA cel putin daca esti manager nu da bine sa ai masina ieftina.
https://adevarul.ro/stiri-interne/evenimente/12-srilankezi-vindeau-droguri-la-petreceri-si-2538198.html?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAc3J0YwZhcHBfaWQPMjc1MjU0NjkyNTk4Mjc5AAEeKb-Ua0CtLyIcX9UYv15nyyvzacmA0FOgyCVfvpG-XNO1bgn2n3eQBy7ZF8k_aem_0MHQzKrslAQ4H4OERBldhw
Nu înțelegeam eu de ce erau atât de mulți ciuciunghezi sâmbătă seara în centrul vechi București...
4 - oare Don Pacanel doarme linistit? Ar mai avea energia necesara sa te injure daca spui de agaricii din jurul lui ca sunt prosti?