Lucrurile sunt însă simple. Infractori scăpați, infractori iertați, infractori eliberați. Justiția nu-și face treaba. Da, mereu sunt și judecători buni, sigur, bla bla bla, dar, când tragem linie, toți nenorociții si corupții din politică sunt liberi. Clanurile interlope? Libere. Traficanții de droguri? Liberi. Vinovații pentru 10 august? Liberi. Dragnea? Liber. Iliescu? Mort. Petre Roman? Liber. Polițiștii care au stat degeaba la poarta lui Dincă? Liberi. Ciolacu? Liber. Grindeanu? Liber. Chirica? Liber.
Nu poți să spui „hei, noi suntem impecabili” în situații din astea. Ciocul mic, capul la cutie, fă mai bine și după aia să te superi că, după 10 ani de funcționat justiția lumea încă mai crede că e coruptă și incompetentă.
Deci 98% din judecatorii / magistratii din Romania o acuza pe Oana Gheorghiu ca incearca sa puna mana pe justitie. Femeia a facut spitale publice din bani privati ca sa acapareze puterea judecatoreasca in stat. In loc sa fie ca Olguta care cunoaste separatia puterilor din stat Oana Gheorghiu isi dorea sa devina noul Putin. Bine ca ne-au salvat magistratii.
Cea mai buna apărare e un atac serios.
Sau tactica Sosoaca: tipa mai tare și mai mult că sa ii acoperi pe toți.
Deci narativul este "maticiuc poate sa isi spele pacatele cu fapte caritabile, dar oana gheorghiu nu poate sa pregateasca tunuri dupa ce a facut fapte caritabile".
Exact este o conspiratie. Oana Gheorghiu s-a gandit ca daca se chinuie sa faca spitale pentru statul roman, ceva absolut horror dpdv al legislatiei, "colaborare" cu autoritati si etc, la un moment printr-un butterfly effect va ajunge in pozitia sa controleze justitia din Romania.
La Chirica e si mai fain. La denuntator, adica angajatul din Primarie pe care Chirica l-a pus sa face receptii deampulea i-a majorat pedeapsa in apel, iar pe Chirica l-a achitat. Sa inebunesti, nu alta. Unde gasesc si eu fizic statuia aia cu Justitia pulii sa-i fut un scuipat in frunte si sa-i schimb scotch-ul ala de la ochi cu o pereche de ochelari.
clanurile interlope? VEDETE TV ☝️
USR coae. USERE vrea subordonarea justiției!!!
Dacă ar fi vreodată un moment în care să pleci din mizeria aceasta, acum e acel moment.
Repet, 3.5K judecători susțin că motherfuckn' USERE vrea acapararea justiției...
Dă-vă-n morții voștrii de lepre odioase, toată țara asta e putredă pe la absolut toate încheieturile: miliție, biserică, armată, justiție.
TOT TOT TOT e maxim de putred.
Doar război sau default ceva nasol ca la greci sau bulgari poate ne mai întreaptă.
Mizeria echidistantă a lu' nentu' nd, nicio șansă.
O altă surpriză a fost afirmația că mai mult de 3.500 de judecători au fost de acord cu acest material și că sunt de acord ca Secția de judecători să le apere independența împotriva persoanelor despre care se spune că au afectat independența justiției. După discuții cu mai mulți colegi judecători am constatat că în dezbaterea adunărilor generale nu a fost pus în discuție un asemenea material, ci s-a discutat aplicat doar pe proiectul legii de salarizare.
Prin urmare, afirmația că 3580 de judecători susțin acest demers este o MINCIUNĂ”, a scris procurorul într-un mesaj postat joi pe Facebook.
m-am dus după fentă, aparent
Cred ca rezultatul va fi ca romanii for finanta din banii proprii o miscare politica (unul sau mai multe partide) care sa construiasca un program de reforma a procedurilor si organizarii in justitie si care sa fie prezentat si sustinut prin vot de o majoritate confortabila astfel incat justitia din Romania sa fie functionala.
Sper ca nu se asteapta romanii ca daca doar se indigneaza se rezolva totul.
Ca idee cat a durat de cand a fost furat Coiful de la Cotofenesti in Tarile de Jos si pana cand a fost recuperat SI HOTII CONDAMNATI ?
Furtul in 25.01.2025 Cercetarea, gasirea si darea in judecata a hotilor si condamnarea lor: 2026.
Cam 1 an jumate de la fapta.
Cam cat dureaza tot procesul asta de la constatarea prejudiciului - sa zicem mita, spaga, coruptie, furt si pana la gasirea vinovatilor, administrarea probelor, proces si condamnare in Romania?
Ar fi interesant sa se faca un sondaj pe bune, sa vedem cati ar mai iesi in strada azi pentru justitie.
depinde la ce te referi prin iesit in tara pt justitie.
Imi aminteste de un banc cu blocaj la piata unirii si cu unu care umbla printre masini. Un sofer il intreaba ce se intampla si i se raspunde ca teroristi au luat ostatici parlamentarii ameninta ca le da foc si ca acu se face cheta. Si intreaba soferu "Cat da lumea?" Pai cat poate fiecare 1 -2 litri de benzina.
Asa si cu judecatorii, depinde pt ce sa iesim:)
Îți dai seama că a fost ordin de partid.
Cum crezi că era ales Ceaușescu cu 99.98%
Nu poți sa pui un mar bun între merele stricate. Fără o curățenie în prealabil este greu de sperat la un rezultat diferit.
Deci. Aia de la ceseme mint si ei nitel
Deci unii judecatori dau in judecata niste judecatori pentru a fi judecati de.... alti judecatori?
macar nu dau judecatorii statul in judecata sa ia salarii mai mari, ca sa se judece singuri
Ciocu' mic la CSzMeii Gheonoaiei Lia? Ar fi fost un basm frumos.
Vrei sa apari si tu pe lista neagra a justitiei?
Sa vezi scandal zilele urmatoare ca n-au cum sa fi semnat asa ceva atatia din sistem. Nu mai functiona tara efectiv daca nu ar exista si magistrati si judecatori ce inteleg unde sunt problemele.
Auzi acolo, se simt amenintati de politic... din partea partidului cu 10%, nu din partea PSD :)))
:))))))))))))
citeam si eram ca militianul din tramvai: cum plm?
https://www.g4media.ro/judecatorii-care-au-marit-salariile-magistratilor-prin-sentinte-definitive-au-incalcat-cinci-decizii-ale-curtii-constitutionale-asta-nu-conteaza-decide-o-judecatoare-de-la-curtea.html
Ba, pentru ce dracu mai platim ma taxe in tara asta?
Asf doarme in papuci, au dat faliment doua companii, niciunu nu a patit nimic.
Justitia, cu cateva exceptii foarte mici, e capturata.
Invatamantu in cap
Infrastructura vai de mortii ei
Sistemu sanitar, dai spaga, esti tratat, nu dai, platesti ca prostu lunar degeaba
Politia mana in mana cu interlopii, ti-e frica sa suni la politie ca afla aia care incalca legea ca i-ai reclamat.
Armata, vai de mortii ei, daca ne ataca cineva de la est, dimineata beau cafeaua in Constanta, seara vodka la Timisoara.
Energia, acaparata de baieti destepti care fac bani din pix pe infrastructura statului(a noastra, a oamenilor, platita din banii nostrii)
Si totusi, platim 45% taxe dintr-un foc, marea majoritate suntem angajati, nu antreprenori sau fentatori de taxe.
Plus accize peste accize.
Mor de nervi cand vad ca toti de la stat se eschiveaza de la munca sau se uita la spaga, dar doamne fereste sa nu platesc eu, om cinstit 10 lei la stat, ca direct poprire pe conturi si la revedere.
Serios, astia chiar ne iau de prosti si noi in loc sa iesim in plm in strada, stam ca fraierii si ne fut toti din toate partile si mai si rad de noi apoi.
Si cand ma refer la iesit in strada, iesit pe model francez, nu cu flori la jandarmi.
La următorul "raport", intri și tu pe listă.
In acelasi timp justitia a condamnat deja pe un posibil infractor periculos, care a amenintat magistrati pe fb.
https://evz.ro/barbat-din-brasov-condamnat-pentru-amenintari-la-adresa-magistratilor-ce-a-postat-in-mediul-online.html#mesajul-publicat-pe-facebook-de-barbatul-din-brasov
De hoardele de cegisti, hauristi care ameninta cu moartea, torturi si alte intreprinderi medievale evident ca nu au timp sa se ocupe. Ca acolo este vorba de libertatea de exprimare, sa fim liberi ca in Rusia.