- Brunetă . Șatenă . Pisic . Brunetă . Brunetă . Brunetă . Bărci .
- Avem datorii
- Orban ar zice orice ca să nu piardă alegerile
- La belgieni se pot confisca mașinile
La noi nu, pentru că dacă mașina e pe numele altcuiva… - Franța va interzice social media pentru copii
Mai trebuie o țară și gata, toată Europa se va alinia, înțelegeți acum de ce face lobby Meta pe la noi? - Amazon închide magazinele Go și Fresh
- Anta Sports a cumpărat 29% din PUMA
Chinezii mai dețin Salomon, Jack Wolfskin, Wilson și alte mărci de sport. - Europenii cumpără mașini ieftine
- Cronica de tehnologie
Mulțumesc că ai citit acest articol.
Dacă vrei să susții acest blog, cumpără un abonament de 5$
4. @Vali Fără supărare, dar așa-i că nu prea ai citit și articolul?
„If someone is caught driving without a valid licence in a car that belongs to another person the vehicle will not be confiscated. While Mr Raskin “realises that his bill is not a miracle solution”, „what law is?”.”
Deci, cum rămâne?
A băgat cineva de seamă că era vorba de belgieni și nu de olandezi?
Deci si belgienii au „autoritati flamande” dupa bani.
Cu excepția rent-a-car sau furt auto, mașina ar trebui confiscata (mașină personală, mașina părinților, mașină pe firmă, mașina unui prieten).
Împrumuți mașina doar celor cu permis valabil.
https://www.digi24.ro/amphtml/stiri/actualitate/interlop-prins-de-11-ori-fara-permis-la-volan-dar-lasat-liber-a-12-a-oara-a-ucis-o-persoana-2500073
5. Ultimul paragraf din articol: „Parlamentul European a cerut Uniunii Europene să stabilească vârste minime pentru accesul copiilor la rețelele sociale, deși impunerea limitelor de vârstă rămâne la latitudinea statelor membre.”
Deci în mod obligatoriu va face și România așa ceva, doar că mai la pulivară, că acum avem probleme mai importante.
La noi ar impune pentru 18 – 80 de ani, ca vin alegerile si nu mai vrem surprize de pe tiktoc. Copiii daca ar fi fost important de protejat se vedea deja prin alte masuri, deci nu e cazul. Tiktoc ii tine cuminti in casa pe telefon in loc sa strice pe afara, lasa-l acolo.
„La noi ar impune pentru 18 – 80 de ani, ca vin alegerile si nu mai vrem surprize”
In cazul in care se impune limita de varsta, o sa vezi tu surprize. Pentru ca armatele de boti sunt compuse numai din „minori”, unul nu are 18 ani. Bine, nu au nici buletin, nici CNP, nici identitate, nici locuinta.
Ar fi un lucru foarte bun pentru Europa. Vrei cont pe orice retea de socializare cu drept de postare, distribuire, aprecieri, etc? Dovedeste ca esti un om in carne si oase, ideal peste 14-16 ani. Acum 5 ani nu as fi spus asta, acum mi se pare singura solutie posibila.
4 in romania cred c amult mai eficient decat confiscarea ar fi sa ii obligi ca o perioada sa conduca un logan, sau ceva pe acolo.
@thebblack Ba zece bice pe spinare, că tot e pedeapsa favorită a lui @Vali. :))
Abia astept pt 5 si in RO. Al meu oricum are si va mai avea interzis la asa ceva..dar in clasa lui sunt printre aia 5% parinti ciudati.
Ce e periculos domle, vezi-ti de treaba. Cum sa ii rapesti copilului bucuria si placerea sa scroluiasca 1150 de prostii intr-o ora pe tictoc? Uite ce carasi auri frumosi crestem. Salbatecule.
Eu am cumpărat o aplicație pt asa ceva, qustodio se numește, sunt f mulțumit de ea, recomand.
Nu prea conteaza ce aplicatie folosesti. Si alea standard de la Google/Apple/Microsoft sunt relativ ok.
Problema e ca aplicatia va bloca doar accesul pe telefonul copilului tau. Daca ceilalti au acces o sa stea si el sa se uite peste umarul lor. Ii vad la petrecerile de zile de nastere. Chiar daca majoritatea parintilor inteleg ca sunt acolo pentru altceva si ca nu au ce sa caute telefoanele in peisaj, intotdeauna scapa un copil caruia i-a lasat mamitica telefonul sa poata sa o sune „daca se intampla ceva” cat e ea la coafor (spoiler: niciodata nu o suna, daca suna ea copilul nu raspunde niciodata)
Ii gasesti cate 3-4 intr-un colt, ciorchine pe telefonul aluia, si trebuie sa ii trimiti cu forta la joaca.
Si asta e cat sunt mici si mai au ceva supraveghere parentala/de la scoala. Estimez ca undeva prin clasa a 5-a maxim a 6-a nu mai ai niciun control real.
Si daca o sa se bage limita de varsta probabil o sa fie intotdeauna unul mai smecher care o sa aiba contul fratelui sau varului mai mare.
Total de acord dar asta nu înseamnă ca nu trebuie sa fac nimic. Ajuta si sa vorbești cu copilul, sa ii explici de ce nu e bine ca sa nu creadă ca e persecutat:) si ceilalți nu. Eu ii explic ca fiecare casa are regulile ei si nu trebuie sa ne raportam la ce fac alții.
@sorin: apropos de alte aplicații pe care le-ai menționat, am tot testat si au destul de multe limitări ori nu sunt destul de granulare. Dacă te interesează subiectul arunca un ochi pe aplicația despre care spuneam si da un feedback :). Mie mi se pare cea mai completa din tot ce am testat.
Foloseam Qustodio pentru cel mare cand era mic
si nu exista inca Family Link, confirm ca era brici.
4. E Belgia apropo 😅. In Olanda se pare ca e doar amenda, și confiscare dacă nu plătești amenda.
8. Cine ar fi crezut…
Dacă tot nu-i poți opri în a se urca la volan fără permis, mașina a ajuns la fel de dorită și necesară ca pantofii, pe lângă înăsprirea legii, redu și costurile cu obținerea carnetului. În Germania, îmi spune cineva care tocmai a împlinit 18 ani, costă 4000 euro cu totul.
In Germania e scump, da, dar nu costa 4000 de euro ci mai pe la 2000, asa. Poate ajunge la 4000 daca nu iei permisul din prima, caz in care mai faci niste ore de scoala.
3400 de euro, in medie, dar nu sub 2800, aparent. 🤷🏻♂️
Macrou ne fura libertatile la copii nostriiii, huooo!
Dupa apa de la Vidraru
@5 too little, too late: can’t stick the sh1t back into donkey a55.
5. Plus asta: https://hotnews.ro/franta-elimina-gigantii-sua-microsoft-teams-si-zoom-in-favoarea-unei-platforme-suverane-dependentele-pot-fi-folosite-impotriva-noastra-2159877
Foarte inspirați oamenii ăia când au ales numele „Visio” pentru platforma de video-conferință.
3. si romanii spun orice sa castige alegerile. asa e’n tenis….. unu spune ca da case la 35k, altu semneaza hartii in alb ca nu creste tva-ul dupa ce e el ales, altu promite ca apa de la robinet o sa fie miere, altu promite pomeni si gratuitati, etc
Cum ar fi să se ducă cineva de la AUR să contribuie la campania lui Orban? Pe principiul “Suveraniști din toate țările, uniți-vă!”
dar nu e complicat de loc, in caz ca masina nu e a lui se sechestreaza masina de catre autoritati.
Cand cineva vine cu banii, sau face plangere penala, se elibereaza masina.
„Dar dacă e a lu mama și îi trebuie?”
5. e frectie la picior de lemn. tot de parinti depinde pana la urma. daca parintele vrea sa se uite copilul de 10 ani pe tiktok copilul se va uita…. daca copilul de 13 ani e mai descurcaret se vor gasi N variante de verificare a contului cu un prieten,frate, cineva de peste 15 ani si se uita in continuare.
Belgienii au ajuns să discute legea confiscării mașinii personale, confiscare care se va putea realiza numai cu decizia finală a judecătorului de poliție (judecător specializat care se ocupă numai de infracțiuni de circulație) după ce de-a lungul anilor au constatat creșterea îngrijorătoare a cazurilor de condus fără permis valid. 63 constatări pe zi în 2023, 91 pe zi în 2025. Există vreo cifră pentru România cu șoferi prinși fără permis ?
Cica o medie de 12 pe zi sunt opriti de politie si nu au permis, la noi.
Peste 90, in Belgia, la o populatie mai mica decat a Romaniei….. e chiar impresionant cat de bine stam
@zoso cred ca asta poate fi post de sine statator: https://adevarul.ro/stiri-interne/societate/supravietuitor-al-accidentului-groaznic-din-timis-2504124.html
Adica e posibil ca oamenii aia sa fi fost ucisi de sistemele ADAS.
Cele care iti trag de volan sunt execrabile, am patit si eu fix in timpul depasirii cand vreau sa revin sa incerce sa ma repuna pe contrasens.
Sau sa incerc sa ocolesc un pieton, un obsatcol pe marginea strazii si sa imi traga de volan inapoi inspre acel obstacol.
(p.s. am lucrat in ADAS, nu sunt surprins).
citește cu voce tare comentariul. mașina aia din 1991 avea sisteme de siguranță.
Adevarat. desi nu as zice ca e din ’91, pare putin probabil sa aibe lane assist. am zis sa iti atrag aici atentia avand in vedere ca asta a declarat pasagerul, poate era ceva acolo news worthy.
Masina este un Peugeot Expert, sunt masini contemporane, au sistemele moderne pe ele.
Acea declaratie e ciudata doar prin faptul ca acel norocos care a observat… nu avea cand si cum sa observe. Daca era langa sofer, nu scapa, iar daca era mai in spate nu oberva. In plus evenimentul a fost intr-un timp prea scurt.
Singura explicatie ar fi ca le facuse probleme si in alte siuatii mai inainte si de-aia stia ceva.
O alta idee, cum de au scapat cei care au scapat? Well… Energia lor s-a disipat undeva, probabil in „airbagurile” celorlalte corpuri. Naspa.
Hai sa-ti mai zic una draguta apropos de belgieni: daca tu ai rezidenta (inclusiv cetatenie) in Belgia si conduci o masina cu numere straine, ai cam 4ooo eur amenda.
> Sweden aims to lower age of criminal responsibility to 13 as gangs recruit children (bbc.com)
Cand viata bate filmul, si suedezii invata de la suedeji
La 13 ani suedezii mici pot merge la medic pe raspunderea lor si vorbesc cu el orice fara ca parintele sa aiba dreptul de a afla, daca nu le spune copilul sau e ordin judecatoresc pe tema asa. Pe langa asta multi copii sub 16 ani(multi intre 13 si 14 ani) erau folositi pentru treburi murdare de lumea interlopa. Unii fiind platiti cu vreo 50k eur pentru un asasinat, treaba asta extinzandu-se si prin Danemarca. Prin anumite zone sunt deja „scoli” pe tema asta lumea interlopa profitand de golul legislativ. Asa ca statul suedez se adapteaza la noile realitati.
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/perchezitii-la-psihoterapeutul-cristian-andrei-acuzatii-grave-de-viol-agresiune-sexuala-si-practica-fara-studii-3604615