- Roșu . Blondă . Mov . Blondă . Blondă . Verde . Brunetă . Brunetă .
- Românii nu au planuri cu banii
- Liceele românești fac chestii nemaipomenite
- Românii pleacă din Spania
Criza locuințelor și chiriile mari. - Israel se ceartă cu UE
- Care vrei un apartament ieftin?
Luați acum repede, până nu se vând toate. - Spania a descoperit energie geotermală
- Cronica de tehnologie
Mulțumesc că ai citit acest articol.
Dacă vrei să susții acest blog, cumpără un abonament de 5$
No news, good news.
De fro’ doo saptamani parca sunt in filmul “ziua cartitei”.
Este "Groundhog day", nu "Mole day".
La mine pe caseta vhs asa scria, caci nu avem asa animale pentru traducere.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Ziua_c%C3%A2rti%C8%9Bei
Trandafirul roșu din Cairo, nu este rosu = The Purple Rose of Cairo (1985)
poate n-ai văzut aiday.ro, o conferință în care el și nevastă-sa te invață cum e treaba cu AIul. că ei se pricep la asta.
aideplm.. a ajuns expert si in ai?
NIX, teparii astia de duzina intotdeauna sunt experti in orice grifter scam posibil. Cat timp pot fraierii prostii de bani in ceva domeniu, ei devin peste noapte omnipotenti si experti in acel domeniu.
Nimic despre justitia pe care o aparam?
Care justitie?
A serviciilor?
https://www.facebook.com/ildio.matei/posts/pfbid0Yo9Lpi6Zh9fLVjkRzvnRSSGqrkWbsbFZMf4GePFKgfX3LVWxo51z8ukfAGEKXDYbl
Asa, boss! TLDR - daca nu stiati, pe 18 mai 2025 am avut de ales intre Belarus pe fata si Belarus pe/prin dos.
Ironia dureroasa in toata situatia asta e ca presedintele care foloseste justitia la modul asta evident, candva a fost activist civic. Coa* nu ai cum asa ceva! Zici ca suntem intr-un film prost. Imi amintesc de Radu Banciu, cand inca eram in campanie, zicand in spirit de gluma, parafrazez: "cum ar fi fratilor ca noi sa il alegem pe Nicusor, si peste ceva timp el sa se transforme, cu tot cu zambetul lui naiv, in cel mai mare sacal din politica romaneasca".
Am votat cu Nimicu.
Nu in Spania sunt pe cale sa regularizeze statutul a sute de mii de imigranți/refugiati și să le dea permise de muncă? Citeam ca sunt de două ori mai mulți decât se așteptau și a încetinit totul. Să te trezești brusc cu 400.000 sau 900.000 (ultima cifra vehiculată, nu știu dacă e adevărat) de muncitori și mai ieftini și probabil nevoiași decât românii o să fie o schimbare uriașă pe piața de muncă
Stai man linistist, ca nu e vorba de romani acolo, ci de ingineri si doctori din tari pline de fanatici religiosi, religii pacifiste, tari in care sunt asa de dezvoltate incat locuiesc in colibe, etc.
Nu e vorba de aia, e vorba de sudamericani care lucreaza acum 2-3 joburi platite cu 4-500 de euro pe luna fiecare, la negru. Spania are o relatie cu zone din america de sud cum avem noi cu moldova, doar ca mai dificila birocratic.
Acum 22 de ani a fost vorba de romani fix cu o lege asemanatoare data de .... dreapta populista. Si a functionat.
Ca ce sa vezi, imigrantii aia exista si decat sa fure mai bine ii lasi sa munceasca si sa plateasca taxe. Mai bine ii ai pe toti inregistrati. O sa fie mai bine, nu mai rau... Dar e greu cu ganditul cand nu te duce mintea si doar cauti inamici.
Geotermala e rentabila doar daca e practic la suprafata ca in Islanda, altfel e socialism curat. "Problema principală identificată în toate cele șase localități este costul ridicat al investițiilor. Autoritățile locale intenționează să solicite finanțare prin programe dedicate tranziției energetice, inclusiv prin Fondul de Tranziție Nucleară."
Deci nu stiu, pentru mine Nicusor era in acelasi film cu Bolojan, Ciucu, si Fritz. Dar vad ca astia sunt singurii oameni care sunt loviti acum.
Magiunul de Topoloveni de la micul dejun e bestial.
La 2 descrierea descrierea de aici e înșelătoare, te face să crezi că au prea mulți bani și nu fac nimic cu ei.
Ok, 9 manute rosii pana acum. Eu va stiam solidari cu ce fac ei, acolo, in orient. De ce nu sunteti de acord sa o punem de un RoExit in semn de solidaritate cu ei?
Singurul lucru bun făcut de Nicușor Dan este că nu a mers la înmormântarea lui Ion Iliescu.
@2 no shit, Sherlock! La noi romanul dac cheltuieste like there is no tomorrow: de la masini scumpe, haine si haleala in oras pana la vacante exotice. Am cunostinte la stat care sunt la a 2-3 vacanta exotica desi oricine cu ceva cunostinte de economie/mate si buget stie ca in urmatorii 5-10 ani vor veni concedieri si corectii in jos. Btw, cand am citit titlul ma gandeam la Caritas si cum isi vand unii casele sa ia Spacex :)) YOLO e frate cu romanul
Legat de 3, cred ca e un program pilot la nivel national. Colegiul Tehnic Unirea de la Pascani are ceva similar, iar programa arata incredibil: https://www.unireapascani.ro/Unirea_4.0_Profil_Clase.html
Chiar sper sa fie de succes proiectul.