“Sunt prea mulți bugetari”

Vreau să fac un anunț, pentru că aparent sunt prea mulți oameni care nu au urma de creier necesară pentru a realiza pentru ei faza asta.

Când cineva, oricine, nepalezu care îi mânca mâncarea lui Wazzap, CTP, Țiriac, Halep, absolut oricine zice că “sunt prea mulți bugetari”, se referă la administrație. Mereu. Absolut mereu.

Nimeni niciodată nu a zis “sunt prea mulți profesori” sau “sunt prea mulți medici”. NIMENI NICIODATĂ! NIMENI NICIODATĂ! NIMENI NICIODATĂ! NIMENI NICIODATĂ! NIMENI NICIODATĂ! NIMENI NICIODATĂ! NIMENI NICIODATĂ! NIMENI NICIODATĂ! NIMENI NICIODATĂ! NIMENI NICIODATĂ! NIMENI NICIODATĂ! NIMENI NICIODATĂ! NIMENI NICIODATĂ! NIMENI NICIODATĂ! NIMENI NICIODATĂ! NIMENI NICIODATĂ!

Mă uitam că și în decembrie s-au angajat bugetari, și cifrele sunt cam așa:

Cei mai mari angajatori din sectorul public în decembrie. 832.452 de posturi ocupate în Educație, Sănătate, Poliție și Armată

  • Educație 382.460
  • Sănătate 246.631
  • Poliție + Jandarmerie (MAI) 124.517
  • Apărare 78.844
  • Finanțe 24.542

Restul de jumătate de milion de bugetari lucrează în administrație. Aici e problema. Nu la pompieri și medici!!!!

 

20211206203

Mulțumesc că ai citit acest articol.
Dacă vrei să susții acest blog, cumpără un abonament de 5$

83 comentarii

  1. Evaziune fiscală. Achiziții la mișto. Prea mulți șefi si bonusuri nesimțite.
    Angajați oameni prost pregătiți. Asta e problema majoră.

    Din datele Eurostat rezultă că unui angajat încadrat în diviziunea economică CAEN administrație publică, armată și asigurări sociale din Germania îi revin 29 locuitori. La noi raportul e de 1 la 53 locuitori.

    https://www.analizeeconomice.ro/2024/02/cate-primarii-si-cati-bugetari-in.html?m=1

    Comentariu apreciat.670
    • achizitii la misto zici?

      pai de ce avem ANAP, CNSC si Curtea de Conturi?

      245
    • La ANPC, Consiliul concurentei, ANCOM, ASF este plin plin de amante si nepoti. Nu doar ca sunt platiti sa stea la shopping pe net, nu doar ca o buna parte nici macar nu apar in birou, dar apare si costul proiectelor prost facute, incet facute sau facute fix deloc.

      Aia care stiu ce fac pe acolo sunt hamaliti sa acopere munca pentru vreo patru cinci colegi.

      Iar in federatii este jale si mai mare. Cred ca sub 10% din fonduri ajung la sportivi. Restul sunt furati, pe fata, fara jena.

      212
    • asta ma intreb si eu.

      cand iei raportul de bugetari la populatie, profesori, medici, politisti, pompieri, functionari la ghisee, orice altceva are o legatura cat de cat cu cetateanul, sunt incepand cu 1.5 mai putini la noi decat in restul tarilor.

      cand ii adunam pe toti, sunt de 2 ori mai multi.

      cine sunt aia si ce fac? cu aia trebuie inceputa marea demitereala.

      Comentariu apreciat.432
    • @alxzen: tot la misto le avem si pe alea.

      170
    • @emil,
      Și prin CJ-uri și primării este plin de amante, nepoți și cumetri.
      Au acaparat tot.

      20
  2. Uite ca sunt profesor si o sa zic eu:) Sunt prea multi profesori de religie.

    Comentariu apreciat.24525
  3. Poate citește și Pătraru postarea asta, cu tot respectul

    Comentariu apreciat.459
  4. La 1 ianuarie 2024 erau undeva la 3.8 milioane persoane cu varsta intre 0 si 17 ani in romania.
    Hai sa rotunjum la 4 milioane. Daca imparti numarul acela de bugetari din educatie la 4 milioane o sa iasa: 10.45. Deci asta inseamna un bugetar in educatie la fiecare 10.5 persoane cu varsta intre 0 si 17 ani. E mult, e putin? Nu stiu. Dar care este media numarului de elevi intr-o clasa, in Romania?!

    Indecis. Tu ce zici?2134
  5. Imediat o sa sara Patraru si Tudor Dunks ca de fapt noi avem prea putini bugetari. Si e doar vina celor 5 milioane din privat ca nu platesc destule taxe ca sa asigure salarii/pensii/investitii pentru restul de 15 milioane…

    Comentariu apreciat.4418
    • Păi au dreptate. Anvelopa salarială ca procent din pib este sub majoritatea statelor europene.

      Vrei mai puțini bugetari? O sa pice toate sistemele, precum a căzut ghișeul Ro și siui zilele astea.

      Deja poliția nu îți mai răspunde la solicitări. Primăriile nu vor mai da autorizații la timp. Justitia te amână 43 de termene. Etc.

      Indecis. Tu ce zici?2082
    • @Flath: au pe dracu dreptate
      Sunt la fel de multi ca in urma cu 4-5 ani, doar ca muncesc mai putin. De ce? Pentru ca pot

      daca tot zici de justitie: sunt la fel de multi judecatori si grefieri, dosarele sunt cam la fel, dar termenele au sarit de la 1-2 luni la 4-6 luni. De ce? Au observat ca pot sa munceasca mai putin fara ca nimeni sa le poata face ceva.

      Comentariu apreciat.7614
    • si daca tot o dai cu „anvelopa salarială ca procent din pib”, hai sa zic si eu:
      incasarile bugetare ca procent din PIB sunt cele mai mici din Europa

      Adica ceva bani disponibili ar fi, doar ca statul nu incaseaza. La noi la privat, daca nu incasezi nu ai bani de salarii. La stat o dai cu anvelopa salariala si alte din astea.

      Si ar mai fi o cifra interesanta: numar de bugetari pe cap de locuitor. Acolo cum stam? O fi bine?

      Comentariu apreciat.462
    • @Flath: de cati bugetari mai era nevoie ca sa nu pice ghiseul.ro ?
      Varianta oficiala e ca ghiseul.ro a picat pt ca au cedat UPS-urile in timpul unui backup. Deci?

      Comentariu apreciat.420
    • si daca tot m-am activat:
      ghiseul .ro nu a picat din lipsa de oameni. Se pregateste un contract baban de mentenanta care sa fie dat pe procedura speciala, fara licitatie, avand in vedere „urgenta”.
      La SIUI (cel de la casa de sanatate) fac asta de ani de zile – cand se apropie termenul pentru un nou contract se opresc scripturile care fac curat in fisierele de log (archive logs, mai exact), discul se umple, sistemul se opreste, avem o urgenta, dam contractul pe incredintare directa, problem solved.

      Comentariu apreciat.801
    • adauga si pe faiar in lista.

      pentru astia ingrijorati de anvelopa salariala pentru bugetari, eu propun sa se permita sa aloce voluntar procent din venituri cat vor ei „sa mearga bine sistemul”

      145
    • @Florin ,da statul nu incaseaza pentru ca avem cele mai mici taxe din Europa la un nivel la care nu se poate sustine un stat din lumea civilizata. Dar toti urla ca vor drumuri, spitale, respect, politie competenta sau ce vor etc. Pe langa faptul ca avem cele mai mici taxe s-au adaugat exceptii cu sutele, daca nu cu miile prin care diverse entitati sunt scutite si de acele taxe mici ? Toti patronache maradonisti de la concordia s-au dus noapte ca hotii sa isi dea scutiri si magarii si acum urla ca vor stat eficient, desi Romania are cel mai mic cost cu bugetari / pensionari din tarile mari din Europa. Daca comparam cu Cipru / Malta care sunt de fapt statiuni turistice mai ciudate, da iese mai naspa.

      Pensii (9%) din PIB – cheltuim ( mai putini bani ca Grecia, Italia, Austria, Franta, Portugalia, Spania…sunt 19 tari in fata noastra)

      https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/w/ddn-20240611-1

      Cheltuieli cu protectia sociala Sunt 23 de tari care cheltuie mai mult decat Romania pe forme de protectie sociala

      https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/w/ddn-20241125-2

      Cheltuieli „publice” „public spending” in EU.

      The public spending ratio is the ratio of state expenditures to the gross domestic product (GDP). In 2023, Belgium’s public spending ratio amounted to about 54.58 percent of the GDP.

      Doar Malta (statiune turistica) Irlanda (paradis fiscal cu basculante de bani de la firme americane de it care fug de taxe acolo) stau mai bine ca noi.

      https://www.statista.com/statistics/263220/public-spending-ratio-in-eu-countries/

      Mie mi se pare ca suntem Star Trek in raport cu ce taxe se platesc ca exista politie, lumina pe strada, ca nu sunt hoarde de mongoli la prada prin tara.

      Indecis. Tu ce zici?3034
    • @florin ai dovezi pentru ce afirmi? Deci sistemele informatice vitale ale statului sunt oprite/sabotate intenționat pentru a forța niște contracte în procedură de urgență? Ai raportat la DNA aceste lucruri?

      Indecis. Tu ce zici?926
    • @dsg: iti raspund eu scurt si la obiect:

      Esti un idiot util, baietii ca tine care rostogolesc cacatu asta „avem cele mai mici taxe din Europa” sunt buni doar sa intrebe „doriti meniu mare” ATAT.

      Romanii dau 70% din ce produc inapoi statului (absurd de mult), nu ne permitem sa majoram taxele pe capital, e un esec al statului de a colecta ce are de colectat acum
      ( sa elimine fradele in special in zona de colectare TVA).

      Asa ca te rog canta internationala la alta masa.

      cat despre „un nivel la care nu se poate sustine un stat din lumea civilizata.”

      Eu as baga la puscarie/canal istetii care vor sa cheltuie mai mult decat au in buzunar.
      Indatorarea pentru cheltuieli curente este criminala si ar trebui tratata ca atare.

      Oricine a fost la viata lui „patronache” stie ca imprumuturile pentru OPEX te pun pe calea spre esec.

      Idiotii care sutin ca e ok ca mai mult de jumatate din PIB sa reprezinte cheltuieli publice sunt dovada esecului sistemului de invatamant.

      Comentariu apreciat.4612
    • @ Alxzen – nu bosulica, sunt in top 0.1% „earner” in Romania, atat eu si sotia, probabil daca ne adunam veniturile suntem la 0.001%. Si nu la stat, la privat amandoi. O sa iti explic detaliat ca la prosti si chiar si tu o sa intelegi.

      Romanii dau 70% din ce produc inapoi statului (absurd de mult), nu ne permitem sa majoram taxele pe capital, e un esec al statului de a colecta ce are de colectat acum
      ( sa elimine fradele in special in zona de colectare TVA). – nu are nici o legatura, chiar daca colectezi TVA-ul tot nu ajungi la o medie de colectare de 42-43 % din PIB ca in OECD. Angajatii romani platesc cele mai mari taxe, daca te uiti peste tot in lumea civilizata ai sa vezi cote egale in sustinerea cheltuielilor bugetare intre angajati si „patronache”. La noi angajatii sustin de 2.5 -3 ori mai mult cheltuielile bugegare decat patronache. Daca eliminam companiile straine si de stat, patronache sunt fix pix in sustinerea functionarii statului.

      cat despre „un nivel la care nu se poate sustine un stat din lumea civilizata.”

      Eu as baga la puscarie/canal istetii care vor sa cheltuie mai mult decat au in buzunar.
      Indatorarea pentru cheltuieli curente este criminala si ar trebui tratata ca atare. – si eu as baga la puscarie pe aia care fac evaziune fiscala mascand venituri care ar trebui impozitate intr-un fel prin pfa / srl, incarca cheltuieli fictive si etc. Da da, toti la puscarie sunt de acord cu tine. Cred ca intri si tu.

      Oricine a fost la viata lui „patronache” stie ca imprumuturile pentru OPEX te pun pe calea spre esec.

      Si eu am fost patronache din 2005 pana in 2009, dar nu stau sa ma tai cu lama in public. Iti faci afacere ca sa te imbogatesti, nu iti datoreaza nimeni statuie, du-te si fa-ti singur. Fa-mi statuie boss, ca eu cand aveam firma si 3 angajati in 2005 tu te incaltai cu caciula.

      Eu nu am sustinut ca e ok ca cheltuielile statului sa depaseasca jumatate din PIB, am dat exemple de state extrem de functionale si misto unde se intampla. Ca daca te uiti la comentariile celor ca tine jumate o sa fie „vreau o tara ca in afara”, ” ce misto e la Oslo”, „de ce nu avem scoli ca in Finlanda”, „vreau spitale „, „de ce nu am drumuri”
      si variatiuni pe tema asta

      Indecis. Tu ce zici?2240
    • @Flat: evident ca nu am dovezi
      Dar dupa 15 ani de lucru cu baze de date de productie (majoritatea Oracle, ca la SIUI), mai pot citi printre randuri cand apar acele comunicate de la CNAS, Oracle, MF sau Siveco. Mai stiu sa ma uit in SEAP si vad ce servicii se contracteaza, fix dupa cate un incident.

      Hai sa luam ultimul incident, cu ghiseul. Deci un UPS cedeaza in timpul unui backup, zic ei. Asa, si? Backup-ul se face online si nu are de ce sa afecteze baza de date, cel mult o incetineste un pic (ca face citiri de pe acelasi disk). Daca crapa backup-ul nu e bai, trebuie doar sa ma asigur ca cel de maine va merge si trebuie sa verific ca am suficient spatiu pe disk pentru logurile de tranzactii pe inca 24 de ore.
      Deci nu, un UPS crapat nu pune sistemul jos. Iar daca il pune, dai un reboot fortat si in maxim 10 minute totul trebuie sa fie online.
      Si atunci? Oare sa fac o legatura cu articolele din presa de acu 2-3 zile, in care mai multe institutii publice se plangeau ca nu gasesc IT-isti, desi dau salarii cica „fabuloase”?
      Sau poate sa observ ca pentru ghiseul .ro, la ROTLD apare ca registratar un SRL din Curtea de Arges, cu un site din anii 2000?

      Comentariu apreciat.370
    • Ok deci ne-am lămurit, nu ai date, doar conspirații. Las-o așa.

      De ce presupui că cedarea ups nu a afectat baza de date? Eu cred că exact baza este coruptă, din moment ce nu poate fi sistemul pornit de 3 zile.

      Și ei încearcă acuma să restaureze, dar nu merge. Că nici backup urile nu se pupă, asta este traducerea cu ups fail, nu a mers restaurarea, probabil că nici nu a mai făcut nimeni backup de cine știe când.. că nu aveau spatiu sau chef. Si nu există rezolvare decât să facă cineva manual corecțiile, sa șteargă înregistrările și legăturile bușite una cate una.

      127
    • @dsg, cum poti sa afirmi prostia asta ca avem cele mai mici taxe din Europa? Nu avem cele mai mari taxe, dar oricum suntem peste medie.

      Incearca sa faci o analiza sa vezi taxele totale platite de romani (de cei care le platesc) si o sa ai o surpriza.

      245
    • Contribuția la pensie nu este taxă. Deci acel 25% nu se pune la calcul

      326
    • Confirm, avem printre cele mai mari taxe pe munca (salarii) din Europa si printre cele mai mici pe profit, dividende, proprietate. Tot din Europa. Si la TVA stam sub media UE (19% vs 21%).

      dsg are dreptate, bugetul de stat tb sa se sprijine echilibrat pe venituri din fiscalitatea pe buss si proprietate precum din venituri din fiscalitatea pe munca.

      112
    • @Andrei G – avem taxele pe munca pe acolo (acum suntem la 41.5%), pe la jumatea clasamentului. Bonus ca e cota unica.

      Taxe pe proprietati foarte mici spre zero, in special inacceptabil de mici pentru orase mici. 150-200-250. Se pot dubla maine fara probleme si proprietarii pot renunta la o comanda pe glovo si 2 pachete de tigari pe an si bugetele primariilor se vor echilibra si vor fi pentru bani pentru ce ne plangem. Il dispretuiesc profund pe Nicusor Dan (l-am votat), dar ii dau dreptate ca PMB este praf si pulbere nu are bani de nimic.

      Taxe pe venituri bursa / capital – 8 % (parca este era) , in alte parti e 16%, in Suedia e 25%.

      Taxe pe mosteniri 0 spre nimic. Mai la vest de noi se duce spre 40-45-50 la suta din valoarea mostenita. Ok sa nu iti ia statul juma de apartament, dar daca tot mostenesti de la bunicul un 3 camere la Gorjului pe care il bagi la chirie parca poti sa dai si tu un 5000 de euro la bugetul de stat, ca tot l-a luat bunicu in 91 cu 230 de dolari la cursul. Sau nu ?

      Impozite firme – printre cele mai mici si atenti, sunt date sute de exceptii de este foarte greu sa le mai tii fata. Sunt consultanti care din astra traiesc ca stiu foarte bine exceptiile alea. Stii ca persoanele juridice straine nu platesc impozit pe dividende in Romania ? Cine a dat legea aia , cand s-a discutat ? Ca cumva incepi sa ii intelegi si pe unii mai ciudati pe la televizor.

      Impozit pe tranzactii imobiliare – fix p…. Daca terenul tau agricol i s-a marit de 5 ori valoarea ca ceilalti au platit impozite si a facut statul un drum acolo, tu te-ai ajuns nu ar trebui sa luam si noi ceva sa putem sa facem si alte autostrazi ? Daca noi am platit impozite si tie ti s-a anvelopat blocul gratuit si acum il vinzi cu 67000 de euro in loc de 53 cat este la blocul de vis-a-vis unde miroase a hoit, poti sa decartezi si tu un 1500 de euro la bugetul de stat, ca sa aiba si altii anvelopa? Ca atunci cand pui anuntul te lauzi ca e anvelopat. Sau sa facem ca la americani ai dat pe el 43000 de euro in 2007, acum e 97000 imi platesti impozit doar pe diferenta.

      Indecis. Tu ce zici?238
    • @dsg – trebuie sa imi explici de ce este normala taxa pe mostenire – bunul ala a fost cumparat de parinti, a fost platit, s-au platit taxe pe el, de ce trebuie sa mai platim ceva pentru ca trece de la parinti la copii?

      103
    • @dsg: Nu poti fi in 0.001 cat timp esti angajat :)

      80
  6. primarii, cj-uri & alti atarnache

    Comentariu apreciat.271
  7. ce ai ma cu profesorii? chiar nu sunt destui!

  8. din aia multi oare ce procent sunt sefi sau gradati (pentru structuri)?

    Also in administratie tot al 3lea om e sef sau ceva de genu asta + toti iau sporuri no matter what

    203
  9. Printre nenumăratele exemple de slujbe fără rost la stat, există Direcțiile județene de tineret și sport. Voi vă dați seama ce stres au oamenii ăia la muncă: cum să f__i timpul 8h/zi ??

    00
  10. Marele meu regret este ca nu am urmat o cariera la stat.

    Comentariu apreciat.423
  11. Sunt prea multi bugetari !

    Indecis. Tu ce zici?1416
  12. Nu ar conta, dacă nu s-ar fura atât de mult din banii publici, dacă s-ar colecta de la cine nu se colectează…dar ca de obicei, ne ducem după fentă…

    225
  13. Lasă că după alegeri firmele alea bune de IT(cu experiență ân implementarea cardului național de sănătate, șamd) vor creea marele cloud și ne vor inlocui pe toți cei din administrație care nu suntem aleși/consilieri ai celor aleși/lipiți cumva de scaunelele celor aleși cu roboțeii Ion și Ioana..
    Și o să vă creați cont cu RoeID, veți apela un număr comunicat pe site-ul și avizierul primăriei din comună, veți explica solicitarea, veți scana, semna electronic și atașa documentele necesare finalizării cererii.. iar secretara primăriei vă va inmana în maxim 30 de zile documentul solicitat..

    Indecis. Tu ce zici?1720
    • nu stiu ce ai fumat, dar vreau si eu

      102
    • Nu cred că incurajeaza Vali reclama la țigări aromate Colt și trabuce WTF.
      Dar m-am lăsat de fumat acum o lună și e chiar plăcut.

      48
    • NOU
      #56

      Numai ca ce sa vezi, lucrurile deja nu mai merg asa.
      Exista ConectX care merge impecabil pe taskurile pe care le are setate cu fiecare primarie. Exista Ghiseul.ro, care ar merge non-stop daca bugetarii care au grija de el s-ar ocupa de redundante si disaster recovery.
      Asa ca da, sa va inlocuiasaca. Incepand cu aia care semneaza achizitii la preturi triple fata de piata

      Comentariu apreciat.332
    • Uneori am senzația că problema cu pasionați de IT, cei care investesc in crypto, second life, metaverse și multe asemenea e că uită că suntem o țară în care uneori se întrerupe curentul, arhivele sunt pe suport hârtie, legislația se modifică uneori mai rapid decât pot citi juriștii și persoanele chemate să o aplice..
      Iar să îți predai datele unei entități private ca să interacționezi cu administrația.. o idee extraordinară. Absolut diferită de predarea numărului de card și codului PIN prin telefon către o voce amabilă cu accent moldovenesc care te ajută să cumperi NFT-uri.

      Indecis. Tu ce zici?264
    • @Doru Florin, doar ca nu este asa.
      Toate documentele ce pot fi eliberate digital se elibereaza mult mai repede decat cele pentru care trebuie sa te duci la ghiseu sa depui o cerere si apoi sa astepti sa primesti un raspuns.

      In plus, este mult mai comod pentru toata lumea sa poata face o cerere online, cerere care poate fi facuta la orice ora si de oriunde, decat sa isi ia jumatate de zi libera de la munca pentru a veni sa stea la coada la un ghiseu.

      162
    • Până apar efectele DOGE în Sua.. avem un studiu de caz despre ce se intamplă cand administrația e inlocuită de IT:
      https://www.wsws.org/en/articles/2025/01/02/boqm-j02.html

      46
    • @Andrei G pai si Florin de unde isi mai ia salariu de plimbator de hartie de la imprimanta pana la ghiseu?
      Stai pe coji de nuci la colt 30 de minute pentru ganduri necurate.

      61
    • @Doru Florin doar o idee despre ce se intampla in tarile dezvoltate. Foarte multe servicii publice (de interes public) sunt contractate de firme private care se ocupa de interactiunea cu cetatenii, rezolva actele, „semneaza”, gestioneaza bazele de date, etc.

      Ca idee o firma privata se ocupa cu eliberarea de pasapoarte, acte de identitate electronica, parole digitale, etc.

      Cam asa e structura firmelor astea private:

      Founded in 2017, Itsme is owned by Belgian Mobile ID, a consortium of the four major banks and the three telecoms providers in Belgium. In 2021, the Federal Government bought a 20% stake in Itsme for €14.5 million, via the State’s investment arm, Federal Holding and Investment Company (FPIM/SFPI)

      Firma asta ofera o aplicatie mobila de semnatura electronica care permite semnarea actelor de vanzare cumparare de proprietati imobiliare de exemplu. Poti sa cumperi ceva fara sa vezi la fata pe cineva. Poti accesa si semna toate declaratiile de taxe si impozite, documente oficiale, etc. Si e gratuit.

      Absolut toate activitatile din administratia publica pot sa fie privatizate. Si vor fi, mai devreme sau mai tarziu.

      153
    • Alex, ști că asta era una dintre ideile ingropate prin 2008 in capitolul 4 in lucrarea mea de master?
      Problema e că nu poți subcontracta unei firme serviciile publice(pentru care de regulă cererea e mai mare decât suma disponibilă în bugetul de stat) unei firme private fără ca aceasta să găsească modalități, de regulă contrare interesului public, de a genera profit.
      Când mă documentam G4S intrase pe piața britanică; între timp G4S a devenit o firmă respectabilă ce are proprie pagină de wikipedia pentru chestii plătite din fonduri publice și nelivrate https://en.wikipedia.org/wiki/Controversies_surrounding_G4S & chiar propriile cazuri de corupție https://www.bbc.com/news/business-54070593

      31
    • Andrei G, „In plus, este mult mai comod pentru toata lumea sa poata face o cerere online, cerere care poate fi facuta la orice ora si de oriunde, decat sa isi ia jumatate de zi libera de la munca pentru a veni sa stea la coada la un ghiseu.”

      Am ras. INCA rad.

      am primit mustrare si chiar respingere din prima pentru pentru ca desi online, documentatia a fost depusa in afara orelor de program. si nu, nu era sambata la 2 noaptea. zile obisnuite de saptamana, dar inainte de 9 sau dupa un 14:30 asa.

      92
    • @Doru Florin nu doar ca e posibil ci e inevitabil. Desigur ca ocazional vor fi si rateuri dar comparat cu rateurile sistemice ale administratiei publice e praf de ingeri.

      Are legatura cu rata de innovare si de inlocuire. O data ce se pune in miscare, indiferent cat va fi profitul firmelor private, va fi mai putin decat costul „de stat”.

      13
  14. NOU
    #65

    Am facut acum vreun an o mica cercetare referitoare la numarul de personal din educatie, nu o gasesc acum ca sunt la birou, dar ideea este urmatoarea:
    -desi din 90 incoace numarul elevilor a scazut aproape de jumatate numarul personalului din educatie a ramas aproximativ la fel.
    Cam ciudat avand in vedere ca toti ne plangem de calitatea educatiei – care a scazut constant.
    Undeva se rupe filmul – poate ar trebui un Elon Musk, sau hai mai bine sa zicem un Bolojan in fiecare institutie de stat.

    Comentariu apreciat.323
    • numarul elevilor pe hartie a scazut la jumatate, in realitate e mai putin de atat. In realitate ai clase fictive la orice program postliceal la care sunt inscrise toate rudele profesorilor prin rotatie.

      204
  15. ‘Educație 382.460’
    Sa ne explice si noua cineva care se pricepe cati din astia sunt profesori/educatori adevarati si cati diverse lepre – ba inspectori, ba post blocat ca am avut alta treaba…

    263
  16. Lucrez cu cateva primarii. La ei pentru aceeasi proiect la care eu sunt un om,ei au 3-4 oameni care se „ocupa”. Plus la semnaturi,cateodata pun si 10 oameni. Deci eficienta ZERO! Directori la directori si sefi la sefi si tot timpu lucra un pulache. Restu doar cer hartii peste hartii si cand n au chef de ceva,se uita la ultimu zero.

    Angajat la stat,intr-o directie obscura,sunt 10 oameni acolo. Salarii media nationala plus 50%. Program flex,concediu 30 si ceva de zille.
    In fapt,jumate nu stiu sa aprinda un calculator,dar sa faca ceva pe el. Au dotari de cateva sute de mii de euro,pe care zace prafu. Deci?

    Alta chestue la medici. Boss,ori stat,ori privat. Amandoua,nu! Sau da,dupa ce ai stat 8 ore la spital sa ii tratezi pe toti amaratii.
    Atentie,se pensioneaza imediat decreteii. Si numarul de pensionari va creste.

    Iar la profesori,raportul intre profesori si personal auxiliar e mult prea mare.

    Comentariu apreciat.393
  17. Hai ca sa continuam si cu presa noastra extrem de inteligenta cu craci, care face si flori sa o vada tot satul.

    https://www.romania-insider.com/romania-highest-share-public-sector-workers-eu-2022

    Romania has over 1.2 million public servants, far above the EU average, and it is preparing to hire more in the first part of the next year.

    1.2 milioane la 19 milioane de locuitori (sunt mai multi dar sa zicem)

    Acuuuum sa trecem la Polonia ( si sa nu incepeti cu companii de stat ca aia au si mai multi, si cu carbune si cu cfr), preferata tuturor.

    Over the time period observed, the number of employees as well as for public or private sector in Poland increased reaching over 11.8 million workers in the private sector and 3.4 million in the public sector in 2022.13 dec. 2023

    Deci 3.4 milioane „bugetari” la 38 de milioane de polonezi. Sunt mai multi ca la noi ?

    Franta

    At the end of 2022, the civil service employed 5,723.8 thousand civil servants (including assisted contracts), 17,300 more than a year earlier (+0.3%). This increase is in line with the moderate growth in civil service employment since 2019 (notably +0.4% in 2021).12 apr. 2024. La o populatie de 3.7 ori mai mare, Franta daca era asa de naspa ca Romania trebuia sa aiba 4.44 milioane bugetari daaar are 5.7 milioane. Si atentie, ce va zic eu la Franta nu sunt toti, ca mai au si alte departamente care nu sunt incluse.

    Si acum ca sa ne distram cu adevarat sa trecem la preferatele publicului, tarile nordice, Suedia, Finlanda, Danemarca, Norvegia.

    Suedia – 1.5 milioane (adica mai multi ca la noi ) la o populatie de 10.5 milioane (include si inginerii de barca)

    Danemarca 900 de mii de bugetari la 5.9 milioane de locuitori, adica daca ar fi danezi cati romanii ar fi 2.7 milioane bugetari la 1.2 cat are Romania. we kicked denmark’s ass man.

    https://www.statista.com/statistics/1166154/number-of-employed-people-in-denmark-by-sector/

    Norvegia – 5.5 milioane – 902 mii – la fel ca Danemarca dar de fapt stau si mai rau pentru ca multi angajati sunt parcati la mari companii de stat in domeniul energetic, 35-40 la suta din Norvegieni de fapt lucreaza la stat.

    https://www.statista.com/statistics/1169363/number-of-employed-people-in-norway-by-sector/

    Pa Anglea – There were an estimated 6.12 million employees in the public sector in September 2024, an increase of 26,000 (0.4%) compared with June 2024, and an increase of 63,000 (1.0%) compared with September 2023. Similara cu Franta ca populatie, le-o dam si lor.

    Slovacia – 686000 bugetari la o populatie de 5.4 milioane, deci dupa o mica regula de 3 simpla …. Daca Romania era la fel de misto si eficienta si bugetara haterita ca Slovacia ar fi trebuit sa avem 2.4 milioane ? Adica dublu de cat avem acum ?

    Indecis. Tu ce zici?1814
    • unii dintre noi suntem analfabeți funcțional.

    • eu zic sa faci si impartierea acum cati lucreaza in administratie impartit pe tara.
      Apreciem efortul da nu ai inteles tema articolului. Culmea e scrisa de cu caps de patru ori.

      115
    • @alxzen – o sa fac si asta pe 5 tari, jur pe vrej si ampicilina

      313
    • @dsg Comparativ cu restul tarilor avem un procent mai mic de bugetari. Corect. Dar asta nu inseamna ca sunt prea putini. Nu exista nici un studiu care sa iti zica procentul corect de bugetari la totalul populatiei. Lucrurile astea difera in functie de context, economie, cultura, etc. La noi ar trebui sa ne uitam si la procentul fata de aia care lucreaza. Avem printre cele mai mari populatii de tinerii care nu muncesc (deci nici nu contribuie cu taxe) si pensionari care nu muncesc.
      De asemenea (problema centrala din articol), avem un numar mare de bugetari fix in zonele cel mai usor de digitalizat si eficientizat.

      11
  18. si prea multi medici frecatori de menta. mai ales in centrele universitare…
    (eu sunt medic in spital universitar ca sa n-avem discutii)

    211
  19. Zic eu Vali: sunt prea multi profesori.
    Pentru ca sunt prea multe ore si prea multe materii inutile (religie, sociala, tic, antreprenoriala si inca multe altele la care nu invata nimic. zero.).
    Pentru ca nu se poarta si la noi specializari multiple.
    Avem doar impresia ca nu sunt suficienti profesori pentru ca niste carnati tin posturile blocate si muistii de directori o baga pe aia cu „vai, nu avem profesor de engleza” in fucking mijlocul Bucurestiului. Noroc ca au de religie ca nu stiu ce ne faceam. Sau pentru ca nu vrea nimeni sa mearga la Patarlagele la scoala aia cu 25 de copii in toate cele opt clase.
    Din pacate sunt prea putini elevi.

    91
  20. cea mai recenta interactiune a mea cu un functuionar public.

    eu la 7:30 dimineata eram la 40 de kilometri de casa, cocotat pe un rezervor de apa, la -5 grade. casa imi termin treaba cu bine aveam nevoie si deniste documente de la statul roman, documente cerute cu mai bine de o luna in urma, taxe platite.

    la 9 si un minut imi suna telefonul si ii aud vocea suava, ca mai trebuie sa platesc suplimentar ca sunt prea multe hartii, si cand pot sa platesc, ca sa le bage in lucru. ii zic ca nu e nici o problema, platesc desi pe interfata lor web nu a zis nimic de genul asta, dar cel mai probabil o voi putea face dupa 13, cand voi termina ce aveam de facut pe rezervor.

    si aici s-a imputit treaba. ‘domne’ eu te-am sunat cum a inceput programul, sa te ajut sa rezolvi problema, dar eu la 13 termin, si daca nu e platit pana aatunci, dau respingere si o iei de la capat.’ dupa inca niste negocieri in care am luat pozitia ghicoel, ca era vorba de foarte multi bani, bani care nu imi apartineau, am reusit sa o imbunez sa astepte o ora. dupa alte telefoane si negocieri si incalcari ale regulamentului (a trebuit sa dau userul si parola unei colege sa plateasca) am obtinut hartiile si treaba s-a terminat cu bine totusi.

    ce m-a revoltat cu adevarat la limita albirii si caderii parului e ca EA era aia buna si intelegatoare care nu dorea decat sa ajute si eu eram un nenorocit care o pune la munca aiurea. reiteram, cererea trecuta de termenul legal, platita exact asa cum a cerut sistemul lor, ea program de la 9 la 13. ea suparata.

    in acelasi timp, ca nu suntem nici noi nascuti ieri, am ajuns sa stiu cine e. are aproximativ acelasi salariu cu mine. un pic mai mic, dar oricum binisor peste medie.
    raportat la orele muncite si calitatea muncii insa e probabil platita de minim 5 ori mai bine.

    Comentariu apreciat.324
    • Sa vezi inspectori in constructii pe la primarii. Cazul meu, 3 inspectori, program de la 10 la 12 zilnic, iar vinerea doar program pe teren.

      Daca nu ii gasesti nici intre 10 si 12 asta e, toti dau din umeri, poate e pe teren, omul are telefonul inchis, reveniti maine. Sigur, oricine poate iesi intre 10 si 12, sa plateasca parcare si sa astepte pe dom’inspector cand i se scoala lui sa ajunga la lucru.

      00
    • pai… de ce esti suparat?

      la noi cand suna telefonul cu ‘neapelabil’ e party time.

      00
  21. Problema bugetarilor e simplă și costă din 2 aspecte.

    1. Cei care sunt deja angajați nu pot fi dați afară.
    2. Ca să ai control și influență trebuie să ai oameni fideli peste tot, și cum ce de la punctul 1 nu pot fi dați afară, se fac mereu angajări noi pentru că altfel nu poți sifona bani.

    Cercul ăsta vicios se tot învârte. Bolojan l-a explicat bine la senat, fiecare nouă legislatură vine cu oamenii ei, pentru că are nevoie de oameni fideli, dar când pleacă, ăia rămân acolo.

    Scalați asta la tot aparatul și aia e. Nu e nimic SF.

    130
  22. concluzionand, fara chef de polemica cu niciunul dintre ante-comentatori, cred ca toti spuneti acelasi lucru: nu sunt neaparat multi bugetari, dar nici chef de munca n-au. plus ca banii pe care ii colecteaza statul (cati colecteaza) se sifoneaza de-a-n pixulea pe si mai multe euglene in functii care pot fi anulate maine, fara niciun impact real in mersul lucrurilor. Doar ca TOTI vrem sa fentam TOT (legea, munca, taxele, orice), de la amaratul care cerseste la semafor si pana la parlamentarul care nu sta la semafor, ca are girofar si isi permite sa fie arogant. Dovada? Toti se plang, da’ in acelasi timp isi inmatriculeaza tigai pe numele bunicilor, isi inchiriaza pe neve proprietati, fac reparatii la casa/masina cu gigei fara acte, facturi, etc, sunt marlani in trafic, sunt salbatici prin hoteluri/avioane/carciumi. Deci, am omis pe cineva? Ne vaitam ca statul nu face, da’ nici eu nu fac ceva sa „rup” cercul asta vicios. Romania, as it is!

    90
  23. E o chestie muskista ce zici tu, ca sunt prea multi bugetari, dar sa nu produci nici cea mai mica dovada.
    Or fi, n-or fi, habar n-am.

    Stiu ca e un deficit mare de medici, deci acolo ar mai trebui angajati niste oameni.
    Si armata e plapanda si nu prea bine platita..
    Nici politisti nu sunt destui.
    Nici judecatori.

    Numesti „administratie” multe organisme care se ocupa cu lucruri absolut vitale pentru orice stat. Cum ar fi toate posturile din justitie, de exemplu.
    Prea multi angati la stat e doar un slogan bombastic, la fel cum ai zice: nu-i asa ca vreti impozite mai mici?
    Adica trumpism 100%.

    Trebuie analizate realitati si cifre, pe care le gasesti aici: https://mfinante.gov.ro/static/10/Mfp/buget/sitebuget/posturiocupatedecembrie2024.xls
    Dupa ce vezi numerele, ar trebui o analiza profunda a activitatii acestor angajati, care nu se poate face din varful buzelor.
    E o analiza complicata, care necesita timp si resurse.

    Surpriza e ca Romania e sub media europeana a numarului de angajati la stat, la varf fiind tarile nordice!
    Avem un procent mai mic decat cehii, croatii, slovenii si ungurii, de exemplu.
    Detalii AICI: https://ec.europa.eu/eurostat/cache/digpub/european_economy/bloc-4d.html?lang=en
    Deci s-ar putea sa avem prea putini, de fapt!
    Ce e clar e ca bugetul nu are bani destui, dar asta e o alta discutie.
    Iar tu arunci doar clickbaituri, nu judecati de valoare

    00

Adaugă un comentariu

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicată.

1. Linkurile utile în context sunt binevenite.
2. Comentariile asumate fac bine la blăniță.
3. Nu fiți proști, agramați sau agresivi la primele 50 comentarii aici.

Susținere

Susține acest blog cumpărând de la eMAG, de la Finestore, de la PORC sau de la Decathlon.