M-au sunat și pe mine cu scam-ul cu creditul aprobat

Accent de moldovean de peste Prut. Genul care n-ar putea să fie anagajat pe bune la o bancă la callcenter. Bună ziua, sunt de la BT, conversația este înregistrată, v-am aprobat creditul. Am exclamat „ce bine, mulțumesc frumos”, s-a dezorientat un pic și apoi a închis.

L-am sunat eu din nou și l-am rugat să-mi dea detalii. Nu a răspuns, dar asculta. L-am mai întrebat ceva și apoi a închis.

Oameni răi.

Mulțumesc că ai citit acest articol.
Dacă vrei să susții acest blog, cumpără un abonament de 5$

27 comentarii

  1. Puteai sa te prefaci mai mult decat atât. Mergeai pe burtă la maxim să vezi exact modus operandi, iar când era sigur că a prins fraeru, îl luai la plă :)) Eu m am distrat cu unu cu coletul așa

    Comentariu apreciat.1212
  2. O chestie ciudată cu WhatsApp pățită recent, eu nefiind genul care să deschidă chestii dubioase pe telefon. Nu folosesc WA în browser sau alte prostii. Deci habar nu am cum au făcut.

    Telefonul lângă mine, apare din senin notificarea 1, ceva de genul ”Contul de WA a fost de-logat”. Apoi, notificarea 2, ”Contul de WA nu mai este asociat acestui device”.

    Dau repede să îl asociez din nou, țeapă, zice că e deja asociat altui device. Soția mă vedea online dar trecut ca ”Business Account”. Singura soluție a fost să cer codul de reînregistrare prin SMS, l-am primit, mi-am recuperat contul și apoi, la fiecare câteva ore verificam să văd dacă mă lasă să-mi activez ”2 step verification”. Din motive de securitate au o perioadă (dar nu sunt 7 zile cum zic ei, eu am reușit cam după două) în care nu te lasă să faci lucrul ăsta. Nici pe tine dar nici pe altcineva.

    Concluzie, activați ”2 step verification” în WA, este singura metodă care vă protejează.

    Comentariu apreciat.356
  3. De pe ce numar te-a sunat?

    110
  4. Nu explici si care e scam-ul?

    26
  5. Dar ai conturi la BT ? Ca înainte făcuseră rost de o date de la o banca și oamenii chiar puneau botul pentru că știau că au cont, relație cu respectiva bancă…

    171
    • nu, nu am conturi la BT.
      aveau nume prenume și număr telefon de pe vreun site de ecommerce spart.
      și se gândeau că poate am cont la BT, că mulți oameni au.

    • E vorba de BT, au vreo 5 milioane de clienti persoane fizice. Daca suni la un numar random ai efectiv 25% sanse sa fie client BT.
      Si oricum, scenariul scam-ului e ca a facut cineva credit in numele tau, e chiar mai bine daca nu esti client, vei sari repede ca e o eroare ca n-aveai cum sa fii tu.

      Comentariu apreciat.301
  6. Imediat mi-a venit in minte standup-ul asta vechi : https://youtu.be/fFO0CkSiZfI?si=SzCt2e3RE4P6aZhI.

    Trebuia sa il iei la fel: „Ce suma am aprobata ? 100k , pai trebuia sa fie 150” :D

    150
  7. Ma mir ca a mai răspuns și ca numărul mai era valid, pe mine m-a sunat o doamna de la „bt” ca sunt mișcări suspecte pe cont și cand am întrebat dacă au luat masuri și la ce se aștepta de la mine a închis ca nu le ieșea schema. În momentul când am încercat sa sun înapoi numărul nu mai putea fi apelat.

    230
    • NOU
      #24

      Pai nu te sunase de pe numarul care iti aparea tie…parca spoofing se cheama.

      30
  8. Ma suna un numar oarecare de mobil si incepe o fatuca
    – Domnule (nu mai tin minte daca mi-a folosit numele, eram in masina cu treaba) va felicitam, ati castigat un aparat de masaj (o porcarie) …
    Si o intrerup
    – Stati nitel, de unde aveti datele mele?
    – De la baza de date a firmelor din Romania
    – De la baza de date a firmelor din Romania? Nu exista asa ceva
    Am ras si am inchis, ca aveam treaba

    202
  9. Acum vreo 3 ani m-a sunat o tanti care vorbea „pă’ engleză”, ca să-mi propună să fac „investiții în petrol”. I-am zis că nu am loc acasă unde să pun butoiul cu benzină și mi-a zis, foarte serioasă, că totul se face pe Internet, nu-mi dă nimeni niciun butoi.

    Foarte insistentă, m-a întrebat cât câștig pe lună. I-am zis o sumă la oha și era foarte agresivă și supărată că nu vreau să investesc măcar 100 de euro/lună. Apoi, ca să destindă atmosfera, m-a întrebat (random) dacă am un „standing desk” la muncă.

    După, iar și iar de ce nu vreau să investesc. După ce „m-am distrat destul cu ea”, i-am închis telefonul – Nea’ Gigi-style.

    01
  10. pe mine m-au sunat de doua ori. A doua oara, am intrat in jocul lor, le-am zis asemanator tie, ca asteptam telefonul de confirmare al creditului si care-s urmatorii pasi. A luat pauza cateva secunde, l-am intrebat daca e surprins de raspunsul meu, a zis ca da si a inchis de nervi.

    00

Adaugă un comentariu

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicată.

1. Linkurile utile în context sunt binevenite.
2. Comentariile asumate fac bine la blăniță.
3. Nu fiți proști, agramați sau agresivi la primele 50 comentarii aici.

Susținere

Susține acest blog cumpărând de la eMAG, de la Finestore, de la PORC sau de la Decathlon.