Credeți că acum își va cumpăra extinctor? Credeți că toți ăia care vor vedea clipul ăsta vor verifica dacă al lor funcționează?
Ceva care te unge pe suflet: un TIR era în depășire, nea Fane de 70 de ani nu s-a asigurat și din spate, cum zice legea, și s-a decis să depășească.
Șofer vinovat și șofer trailer: „Nu te-ai uitat deloc. Am văzut că te chinuiai să depășești. Nu te-ai uitat gram. Mașinile erau prea aproape. Matale când te-ai băgat, tirul era în depășire. Matale nu te-ai asigurat grav.”
Șoferul autoturismului: „Am carnet de 35 ani. Eu spun că eu am vrut sa intru în depășire.” (sursa)
Cineva tocmai a aflat că ta-su și bunică-su e prost de 35 de ani, dar l-au ferit alții până acum.
Tamila e supărată în continuare, că i s-a ruinat cariera de a sta la New York. Hai, mă, Tamila, la cât de competentă te pretinzi, găsești de muncă în 2 zile în New York.
Încă mai există Snagov.





Stai sa descoperi ca mai exista inca si Carpati. Si sa va mai plangeti ca nu se mai produce nimic in Romania.
Pai astea chiar nu se produc in Romania, ci in Germania :))
Iar după ce se va descoperi că există Carpați se va afla că sunt de fapt țigări chinezești “Yubao” reambalate
Si Carpați (2 variante) și Snagov (tot două) sunt produse în Germania. Și n-au nici o legătură cu vechile țigarete. Doar cu numele care a fost cumpărat.
McKinsey discovered money glitch.
Overpaid (bosii), overworked (pulimea) and overconfident (de la mic la mare).
Ca companiile private au nevoie de consultanta dubioasa e una.
Partea nasoala e cand guvernele apeleaza la ei si in joc sunt banii nostrii.
McKinsey spaland niste bani.
Cum dracu’ copiii ăștia de politicieni sun asa genii la 22-23 de ani. Mai erau si pe la ADR acum ceva timp niste vicepreședinti la ADR, cu rang de subsecretar de stat, tot asa tinerei. Daca tot vor sa facă scheme din astea ar putea sa ii pregătească puțin, sa le spună, te bag aici, stai un an, avansezi la ceva sef de birou, apoi dupa vreo 2 ani sef serviciu, dupa vreun an ceva director si dupa te rezolve cu o funcție mare. Dar nu, direct consuli, subsecretar sau secretar de stat. Dar probabil ca tăticul se gândește ca nu se stie cat o sa fie la putere si cine stie unde o sa fie peste 2-3 ani.
In perioada descrisă de tine e posibil sa apara alegeri si sa se schimbe sefii. Deci, nu poti face planuri pe termen lung. Din seria fura acum pana nu ramane nimic, ca daca nu vin ailalta si fura ei.
Plus ca poti avea 23 de ani in New York maxim un an.
Pe mine ma socheaza faptul ca ea chiar crede ca merita postul acela, ca e competenta. Numai pt asta si merita ce i se intimpla, proasta neamului. Tupeu maxim pe toapa naibii!
Competența ei e între picioare. Și o poate folosi vreo 20 de ani.
Buna ziua, dupa ce verificati ca extinctorul vostru functioneaza, il aruncati ca nu mai poate fi folosit si cumparati altul. Care din nou, nu veti sti daca functioneaza.
Omu’ are vina lui (nu a mai verificat daca extinctorul e bun), dar e și o problema cu service-ul de unde tocmai luase mașina. Adica, o duci să îți rezolve niste probleme și când o iei de acolo te trezești că ia foc.
Extinctorul ca extinctorul insa capota NU se ridica niciodata asa cand ti a luat foc motorul. O ridici putin si dai cu spuma si praf sau ce o fi caci altfel focul ala mai rau se inteteste.
Secretul pe care Big Extinctor nu vrea sa il stii
Eu de asta am doua extinctoare la mine. Nu știu daca vreunul funcționează sau ajunge sa faca ceva
ba da, alea de 60 Lei in sus, au manometru si iti indica starea de presiune. in zomna galbena, nu mai ejaculeaza nimic (testat)
Dupa ce verifici daca merge extinctorul poti sa verifici la lumina unui chibrit daca mai ai benzina in rezervor si daca mai ai nu mai e nevoie sa mai verifici niciodata.
Nu strica sa aveti in portbagaj si niste manusi din alea lungi de sudura, pt interventii din astea la motor.
Lasand bascalia la o parte extinctoarele sa stiti ca mai trebuie schimbate odata la 5 ani. Si extinctorul ala arata mostenit odata cu masina.
at IonutO: nu, nu trebuie schimbate, decat cele tip flacon sub presiune (spray). am la Corolla din trusa, peste 18 ani, extinctor sub presiune, otel butelie (mic) cu manometru. da, l-am testat, indica optim. a mers. luati doar extinctoare cu manometru, mici de 1 litru. alea mari de firme, au oricum obligatie de reincarcare si reverificare anuala
nu strica sa ai in portbagaj o sticla doua de apa.
si una de tuica
Ati uitat de geniala aia de la ICR Londra, fata lui ala mare mason.
Oare din ce traieste acum? A revenit la teatru sau are alta functie?
Lu nea Costel i s-a activat instinctul de grataragiu: cum a vazut o flacara a inceput sa-i faca vant.
Ciudat ca nu i-a mers extinctorul ca probabil era cel original venit cu masina.
Tamila, printesa noastra, treci direct la blesteme.
E 2025, avem atentian span-ul mic
In Romania e ilegal sa pui copiii sa munceasca. Fetita sa se adreseze protectiei copilului. Sau sa isi scoata capul din c00rul cu care se da de pamant si sa inceteze cu tantrumurile.
Au și teren deja fertil acolo unde aruncă cu c…t.
Între două prânzuri, toți crocodilii din Florida plâng de mila Tamilei, biata fată horopsită…
grupul microputarilor donatori de organe va multumeste pentru atentia si respectul acordate.
mda… exact cum zicea aici https://www.facebook.com/share/1CeDewRvVB/
e nevoie sa semnalizezi.
aproape toti soferii, foarte probabil inclusiv personajul nostru , injura ai sicaneaza toti motociclistii ca a trecut un tampit intr-o noapte pe sub fereastra lui.
si cand il ardea mai tare (pun intended) cine a oprit sa il ajute? cumva colegii lor de suferinta ‘filtrarii’ la semafor? nope, fix 3 motociclisti au oprit si in final i-au rezolvat problema.
evident insa ca pe astia 3 nu-i vede nimeni in trafic, nici la propriu, nici la figurat, si i-ar omori fara regrete din cauza acelui tampit.
si uite de aia nu putem avea lucruri frumoase.
https://youtu.be/wr88G0m67uk
Ne-am lamurit, tiristul la fel de vinovat cu depasirea inceputa pe linie continua.
E linie continua pt aia de pe sensul opus. Conducatorii trebuie sa respecte sensul liniei mai apropiate. In cazul lor era discontinua.
Daca te uiți la tot filmulețul o sa vezi ca tiristul a început depășirea pe linie continuă. Oricum si moșul mergea ca pl si era previzibil ca o va comite. Chiar daca in legislație spune ca trebuie sa te asiguri, apoi semnalizezi si începi depășirea, eu prefer sa semnalizez înainte si apoi când prind momentul ma bag in depășire, ca mereu Schumacher din spatele meu sa înțeleagă ca vreau sa depășesc si doar astept momentul. Si când vrei sa depășești ajuta sa cat mai aproape posibil de axul drumului si sa nu începi depășirea de lângă margine.
Da ai dreptate, greseala mea, nu am urmarit pana la capat am crezut ca era mai lunga fasia aia discontinua.
In acest caz Romanian sofereli go brrr brrr, aia e
Hai sa va spun un secret, care n-ar trebui sa fie atat de secret: Nu conteaza cand si cum sau ce cauta TIR-istul acolo. Bine, sa ne dam cu parerea, poate.. dar altceva pentru nimic daca nu iasa cu morti si raniti si nu ajunge ca un judecator sa stabileasca procentual cine a fost cat si cum de vina.
Tataica trebuia sa se asigure cand a produs accidentul. Atat conteaza.
Da, a inceput cu 10m inainte sa se termine linia continua. Comentaci de tastatura
Nu contează când a început, daca a încălcat linia continua si jumătate de metru se retine permisul. Ia vezi câți plâng pe net ca le-au fost reținute permisele pentru ca au revenit pe banda lor si au depășit 5m linia continua sau au început depășirea când mai erau 2m de linie continua. Ala cu fordul o sa fie scos vinovat, iar astuia cu camionul i se va reține permisul probabil. Asta e legea. Știu ca la românul e pe principiul micii ciupeli, dar poate cândva o sa invatam si noi sa respectam codul rutier.
@Ion: la 77 km/h cat are camionul la inceputul depasirii inseamna 21 m/s. Depasirea incepe la 1.42-1.43 si ajunge la linia intrerupta la 1.45. Deci 40-60 de metri, vizibilitate lipsa.
Tirul incepe sa semnalizeze incepe cand e deja pe contrasens. Daca mosul s-a uitat in oglinzi si a vazut ca tirul nu semnalizeaza, a asteptat 1-2 secunde sa aiba vizibilitate si sa se termine linia continua.
A „produs” accident mosul cum produce pietonul care trece pe trecerea de pietori pe strada cu sens unic si se asigura numai din partea de unde poate veni legal trafic, nu si pe contrasens, si e luat pe capota de unul care vine pe interzis.
Moșul a avut 40km/h în zonă de 70. Nu mergea drept. Nu s-a uitat în oglinzi nici măcar 1 moment. Nu a văzut tirul în stânga și nici nu a băgat de seamă că s-a făcut întuneric pe stânga. Pur și simplu nu a știut ce are în spate, nu s-a uitat deloc în oglinzi.
Tirul a greșit că a început manevra cu 10 metri mai devreme. Pentru asta îi ia carnetul.
Să zic și de ăla cu rapciuga de camion cu 60la oră unde era limită 90? Mai bine nu….
ma uimesc astia care masoara viteza din fepeseuri, care stiu ei chestii care nu se vad.
PRICELESS
@Iuda: daca ai vazut filmul, viteza e afisata de camera de bord. SMARTLESS.
Scuterist aici:
(1) Am împins o dată mașina unei doamne, la ieșire-urcare din pasajul Obor, avea ambreajul praf. Dintr-o dubă a coborît un pasager și ne-a ajutat. Restul nu, erau oricum bară la bară, presupun că nu se grăbeau …
(2) Am scos de pe b2 de pe pasajul Ciurel o altă mașină decedată, eu și șoferul … restul nu.
(3) În aglomerație între Aviatorilor și Arcul de Triumf, pe b1, Ford Fusion de Ilfov cu lămâie în geam, fum alb pe sub mașină până la trotuar. Nimeni nimic. Îi spun fetei: ”trage pe dreapta după semafor, că nu mai ajungi acasă”. A rămas că vine taică-su să o ia cu platforma, mașină proaspăt scoasă din service.
McKinsey muncind „Trebuie concediat 10% din personal”
McKinsey face ce cere clientul, e firma de consultanta. Cand clientul e bizon cere chestii bizonice.
Otreapa aia împinsă de pilele lu’ tac-su’ ar trebui să facă un duo Tamila-Jamila și să servească ecler la tavă domnilor generoși și salam bărbos individual. Se găsesc doritori și in sectorul 4.
Ea e cu savarina…
Cine are Ford Fusion stie ca trebuie sa mearga cu extinctor de ala mare in masina. Cazanele alea au probleme cu instalatia electrica. De la 70 ani ar trebuie sa conduci doar auto/vehicule care nu necesita permis, tuk tukuri de alea electrice. Reflexele/atentia persoanelor varstnice sunt la minim. Decat pe drum, mai bine la biserica, ca altfel ajungi de pe drum, tot la biserica. Iar Tamila, sa beleasca pila.
Sunt mult mai multe accidente grave produse de tineri pana in 30 de ani decat de batrani peste 70 de ani.
Asta inseamna cumva ca nu ar trebui sa ai voie sa conduci pana la 30 de ani?
Da, la 70 de ani nu mai ai reflexele din tinerete. Dar nu mai ai nici nebunia de a conduce cu viteza si inconstienta de la 20 de ani.
carnetul se masoara in kilometri, nu in ani 🤭
Si Tamila aia tot in kilometri se masoara. Luati.
Putin off-topic – zici tu ca nu se misca justitia, dar dupa 20 de ani creditorii lui Medințu incep sa primeasca rascumparari din casele lui „de lux” in diferite stadii de constructie din complexul de langa Arad.
offtopic :
nicotina e bună
există alternative mai rele
https://m.digi24.ro/stiri/economie/companii/mituri-despre-nicotina-si-lipsa-dialogului-cu-publicul-obstacole-majore-in-controlul-tutunului-3308779
intr-o tara civilizata tirul nu depasea 2 masini deodata, nici macar una. statea cuminte, calm, profesionist. ca astia de mai jos:
https://www.ziuaconstanta.ro/stiri/eveniment/foto-video-stiri-constanta-update-un-autotren-a-intrat-cu-bena-deschisa-intr-un-cap-de-pod-la-sibioara-903445.html
https://www.replicaonline.ro/accident-rutier-in-zona-localitatii-agigea-un-tir-incarcat-cu-sarma-s-a-rasturnat-video-630175
La clipul cu nea Fane – exact ala e motivul pentru care eu nu incep depasirea absolut imediat dupa ce se termina linia continua, daca in fata mea e un nea Fane, ca boul baltii n-o sa se asigure din spate, ca nu se asteapta sa fie cineva in depasire daca pana acolo a fost linie continua.
A nu se intelege ca asta il scuza pe nea Fane, nu, el e absolut singurul vinovat. Dar cum eu n-am chef sa stau cu masina prin service din cauza ca nea Fane e bou, astept un pic dupa ce se termina linia continua, ca tocmai sa nu intre nea fane peste mine.
și un claxon preventiv face minuni
Useristi userind la MAE. Chit că Tamila nu avea ce căuta acolo FĂRĂ CONCURS (că asta era de fapt problema), Toiu practic s-a răzbunat pe Cristescu sub paravanul „reformării MAE”. A dreaq coincidență, fix cu asta a inceput și practic s-a terminat că nu văd și alții plecați acasă.
Cum spuneam, useristi userind.
când tac-tu te-a angajat pe pile, parcă ar trebui să lase ciocul un pic mic.
Pentru că-i mai important smiorcul unui fost deputat decât abuzul unui ministru în funcție. Sau pentru că este de la USR e ok?