Desigur că Câciu mințea porcește când spunea că va da mașina aia de 100.000€ înapoi la firma de unde a închiriat-o, că firma este a nevesti-sii de care a divorțat dar cu care locuiește împreună la aceeași adresă, unde are și firma sediu.
Snoop l-a pozat zilele trecute când plecau la mare, cu aceeași mașină. Două chestii vreau să subliniez.
Schemele de tipul ăsta trebuie să dispară. Statul are nevoie de legi care să oprească firmele care au cifră de afaceri 5 lei să aibă leasing la mașini de zeci de mii de euro. Maxim leasing la o trotinetă sau o mașină de cusut.
Pandorama este o firmă deținută de familia Panduru, Mihaela având 49% din acțiuni. Cu 0 angajați, a avut o cifră de afaceri de 47.000 euro în anul 2024, de mai bine de două ori mai puțin decât valoarea mașinii.
Doi. Asta e casa unde a copilărit și unde locuiește acum fostul ministru al Finanțelor. E sediul firmei, nu îl deconspir eu. Casa arăta așa și acum 10 ani, de când a trecut mașina Gugăl Maps pe acolo. Oamenii care vor să conducă România nu sunt în stare să-și renoveze casele într-un mod decent. Bani evident au, mă rog, firma care are sediul acolo are, din moment ce își permite leasingul la autobuzul ăla. Nu în acte, dar din nou, aici urmează să întrebăm firma de leasing cum de le-a dat mașina aia, pe ce bază, din moment ce o duc așa de rău. Și a statului să facă ceva pe tema asta. Dar dacă statul e plin de oameni ca Câciu, uimitor de ce nu se întâmplă nimic.


Afară-i vopsit gardul, înauntru-i leopardu’!
https://www.youtube.com/watch?v=3jRT9yu8RyM
ce bine intra piesa asta.
De ce sa renoveze pe banii lui? Asteapta ceva fonduri de la stat sau poate vreo firma pe numele fostei sotii a vreunui afacerist cu care are vreo invarteala, care sa-i faca treaba.
Statul sa verifice? Esti glumet!
El nu vrea sa verifice fraudele mari de tva sau alte chestii grele nu prostii de astea, mai ales la un ales al neamului.
Da, pulimea fara spate politic sigur ca e posibil sa fie intrebata de sanatate. Posibil.
in anii astia, PSD-ul lu’ Câciu e statu’
Si toata lumea se ia de bombariderii care au X5 si stau in garsoniera. Mi se pare ca bombardierii sunt ostracizati pe nedrept …
Revenind, in poza de pe Google Maps, se vede un E-Klasse 2019-2020 parcat in fata casei. Pariu ca e masina pe care a avut-o anterior Caciu, si care evident nu apare pe nici o declaratie de avere. N-ai cum sa parchezi in fata unei case in Bucuresti fara sa nu iti iei o cheie, un stergator ridicat, poti sa fii si ministru ca tot ii dai o flegma pe pabriz …
Caciu asta e proeuropean, asa am inteles.
e pro ban
King, nu ai nevoie de lege separata. Poate sa vie ANAF si sa constate ca masina nu este folosita in interesul firmei, ocazie cu care valoarea ei nu se mai deduce .
Am aflat asta cand am vrut sa-mi iau haletere pe firma. Doamna contabila a zis sa mi le bag in cur, caci nu au legatura cu obiectul de activitate si nu le baga in contabilitate .
Nu pentru aia tre sa vina ANAF, ar trebui sa vina sa vada de unde provin in mod real banii aia pe care i-a incasat firma respectiva, fara angajati, si care se ocupa de consultanta in afaceri. Pe cine a consultat si cum a obtinut contractul ala. Ce a consultat, o covgigarie din Buzau?
Schimbă contabila că e proastă. Orice factură se „bagă în contabilitate” dacă e achitată cu banii firmei, doar că nu orice cheltuială e deductibilă presupunând că regimul fiscal nu e micro, ci impozit pe profit. Dacă e micro, atunci contabila e de două ori proastă. Dacă ești pe regim fiscal de impozit pe profit ai în continuare voie să cumperi orice vrea mușchiul tău, atâta doar că nu poți deduce TVA iar cheltuiala nu e luată în considerare în calcularea profitului, ci va fi impozitată ca venit.
Deci ditai ministrul stă în dărăpănătura aia de casă cu ferestre putrede și pereți scorojiți?
N-ai de unde să știi ce marmură de Carara și candelabre venețiene or fi pe dinăuntru…
Are casă ca în scena aia din Secretul lui Bachus când îl duce nea Bachus pe ziarist acasă, să o cunoască pe Gloria Miralena …cine știe ce robinete aurite or fi înăuntru
nu mai fiti hateri pe micii antreprenori
„Ca câciu”… locul lu nenea ăsta e fix într-o cacofonie!
Adresa firmei e la apartamentul 2 deci in casa aia sunt mai multe apartamente asa ca nu prea avea sens sa o renoveze el pe toata si cine stie ce vecini are. Dubios ca nu si-a folosit influenta sa o renoveze primaria cumva
Masina daca o fi in leasing pe firma asta (e confirmat undeva?) probabil e in leasing operational/chirie asa cum ai si tu deci cat timp plateste chirie are masina asa ca de ce sa se bage statul la asta? Statul ia bucuros impozit pe profit si TVA la leasing.
cred că e a treia oară când îți zic. sper sa fie ultima. unii oameni înțeleg că sistemul de care profită este greșit. poți să pricepi asta? da, m-ar afecta direct, dar binele făcut este de 10 ori mai mare. poți să înțelegi asta?
Deci statu e bun doar sa iti ia banii pe munca pe care o faci, atat. Si cati mai multi posibil. Nu trebuie sa iti acorde nici o facilitate in plus, nici o deducere, nici un avantaj. Pentru ca ai autostrazi cacalau, ai spitale impecabile, ai servicii exemplare, esti tratat ca un print cand te duci la un ghiseu, deja ti-a dat destule. Nu, statu trebuie doar sa iti ia banii. Vrei Mercedes, nu, ia-ti Dacie pe GPL.
da, călin, ai dreptate. mașina de 100.000€ pe o firmă ca să ascundă ministrul banii e o facilitate.
Nu ma refer la Caciu.
Si mai citeste o data ce am spus. Nu trebuie sa sufere cei care sunt corecti, pentru jigodiile care trebuie sa ajunga la parnaie. O dai in comunism deja, toata lumea buburuze ca asa vrea Vali, pentru ca sunt din astia ca si Caciu care abuzeaza. Pentru astia ca si Caciu trebuie sa se impuna legea penala, nu legea Vali.
Nu mi-ai zis nimic si nu e cazul sa te ataci ca nu era vorba ca ai tu sau eu de suferit. Daca o firma privata de leasing a decis sa ii dea altei firme private un leasing la o masina de ce sa se bage statul intre ele? Despre asta e vorba. Si vezi ca statul a facut deja o treaba buna anul trecut cand a taiat mult din ce poti deduce daca folosesti masina in scop mixt.
1. te rog mult, nu fi prost.
2. încearcă să nu presupui că sunt prost și n-am înțeles ce ai zis.
@C
N-ai înțeles că e vorba ca statul să nu permită decontarea de ”autobuze” pe firmă (dacă nu are profil de taximetrie de lux), ci doar utilitare sau ”buburuze”. Ca persoană fizică poți să-ți iei ce dorești, cu bani din buzunarul propriu.
@ev21 te faci ca nu vezi elefantul din camera. Firma aia fara angajati care face consultanta in afaceri pe numele fostei neveste, angaajate la ASF, e doar un paravan pentru domnul ministru, care a cautat un mobil prin care sa primeasca de undeva niste bani cel mai probabil necuveniti, cu care sa isi cumpere masina aia. Daca nu esti convins de asta, te bagi doar in seama cu japca.
Dar pentru asta, nu inseamna ca nu trebuie sa fie facilitati pentru cei corecti. Trebuie institutii care sa impuna legile alea, nu sa protejeze interesele unora.
@Marinel, statul nu deconteaza nici un autobuz de lux, s-a mai discutat si rasdiscutat asta. Dupa ce iti ia TVA, impozit pe profit, CASS si alte taxe, nu iti deconteaza decat 50% din cheltuielile cu masina si doar 1500 lei pe luna din amortizare, la o masina de 100k cu 5 ani de amortizare, deduci din profit doar vreo 18k euro. Ca sa ai 100k euro pentru masina aia, teoretic deja ai dat statului 16k pentru impozit si 19k pentru TVA, ai platit supraacciza in benzina pe care o bagi in masina si tu ti-ai dedus doar jumatate din cheltuieli. Foarte echitabil.
sursa?
Hai ba Vali las-o dreacu, n-ai contabil sa iti confirme chestia asta? N-ai Google? N-ai ChatGPT? Nu trebuie sa ma crezi pe mine un nene de pe net, intreaba contabilul tau.
Eu stiu din experienta proprie cu masina pe care o am pe firma.
Dar uite pentru tine, ce zice una mai inteligenta ca mine, ca n-am timp sa caut pe Google:
Deducerea din amortizarea unui autoturism înmatriculat pe firmă în România este o componentă importantă a calculului impozitului pe profit și este reglementată de Codul Fiscal. Iată principalele aspecte de reținut:
1. Plafon de deductibilitate:
Limita fiscală: Indiferent de valoarea de achiziție a autoturismului, cheltuielile cu amortizarea sunt deductibile fiscal în limita unui plafon de 1.500 lei/lună pentru fiecare autoturism. Dacă amortizarea lunară calculată depășește această sumă, diferența este considerată cheltuială nedeductibilă fiscal.
Plafon pe valoarea autoturismului: Există de asemenea mențiuni despre un plafon de 18.000 euro ca valoare a autoturismului pentru care se poate deduce amortizarea. Acest lucru înseamnă că, chiar dacă ai achiziționat o mașină mai scumpă, baza de calcul pentru amortizarea fiscală deductibilă nu va depăși echivalentul a 18.000 euro.
2. Metode de amortizare:
Cele mai frecvente metode de amortizare utilizate în România sunt:
Amortizarea liniară: Este cea mai des folosită. Costul autoturismului se împarte în rate egale pe durata de viață utilă.
Amortizarea accelerată: Permite deducerea unei sume mai mari (până la 50% din valoare) în primul an de utilizare, iar restul se repartizează liniar pe durata rămasă. Aceasta este avantajoasă pentru vehiculele utilizate intensiv.
Amortizarea degresivă: Implică aplicarea unor cote de amortizare mai mari în primii ani, descrescând apoi.
3. Durata de amortizare:
Durata standard de amortizare pentru un autovehicul este, în general, de 4-6 ani, conform Catalogului privind clasificarea și duratele normale de funcționare a mijloacelor fixe.
4. Utilizarea autoturismului:
Utilizare exclusivă în scopul afacerii: Dacă autoturismul este utilizat 100% în scopul activității economice a firmei (ex: servicii de urgență, pază și protecție, curierat, agenți de vânzări, școli de șoferi, închirieri auto), amortizarea poate fi deductibilă integral (în limita plafonului de 1500 lei/lună). În acest caz, este necesară întocmirea foilor de parcurs pentru justificarea utilizării.
Utilizare mixtă (și în scop personal): Dacă autoturismul este folosit atât în scop de afaceri, cât și personal, deductibilitatea cheltuielilor (inclusiv amortizarea, combustibilul, întreținerea, reparațiile, asigurările) este limitată la 50%. În acest caz, nu este obligatorie întocmirea foilor de parcurs.
5. Alte aspecte importante:
Diferența dintre amortizarea contabilă și fiscală: Amortizarea contabilă este înregistrată conform politicilor contabile ale firmei, pe când amortizarea fiscală este cea acceptată de legislația fiscală pentru calculul impozitului pe profit. Pot exista diferențe între cele două, iar diferența dintre amortizarea contabilă și cea fiscală (dacă amortizarea contabilă depășește plafonul fiscal) va fi considerată cheltuială nedeductibilă fiscal.
TVA: Pentru plătitorii de TVA, amortizarea se calculează la valoarea de achiziție fără TVA. Pentru neplătitorii de TVA, se ia în calcul prețul de achiziție cu TVA inclus. Deductibilitatea TVA-ului aferent achiziției autoturismului este, de asemenea, limitată la 50% pentru utilizare mixtă și integrală pentru utilizare exclusivă în scop de afaceri.
Contract de leasing: În cazul leasingului financiar, utilizatorul este cel care amortizează bunul. În cazul leasingului operațional, locatorul (firma de leasing) amortizează bunul.
Este crucial să te consulți cu un contabil sau un expert fiscal pentru situația specifică a firmei tale, deoarece legislația fiscală se poate modifica, iar interpretările pot varia în funcție de particularitățile fiecărui caz.
@Vali: chiar la sfârșitul articolului Snoop, se explică cum e cu deducerea, amortizarea etc, dacă o mașină de firmă este utilizată în scop personal
https://imgur.com/a/7CNRBW3
sunt cladiri mai in mintile lor in spatele curtii
grajduri cu velux.
Mi-a spus cineva care locuieste in Danemarca ce a facut acum cativa ani ANAF-ul lor. (Daca m-a minit el va mint si eu, dar tind sa-l cred, pentru ca stiu cum funtioneaza taxele pe lux acolo).
Deci in Danemarca daca ai masina cu 2 locuri si loc de cargo in spate – separat cu grilaj de protectie, o poti declara autoutilitara si poti plati taxe foarte mici. Altfel tot ce e masina, si mai ales extra-optiuni se considera lux si se taxeaza mult.
Si aparent foarte multi notari, medici, avocati si alti baieti cu tot felul de firme de servicii si-au modificat cate un Porche Cayenne, sau cate un SUV de lux (XC90, etc) ca sa fie declarate autoutilitare.
Buuun…. Si ce a facut ANAF-ul lor?
Intr-o vara, cand incepea sezonul concediilor, au pus baietii filtru pe autostrada care leaga Danemarca de Germania (punctul principal de trecere a granitei pe uscat) si au inceput sa opreasca tot ce li se parea mai „bolid de lux” – vorba astora de la stiri.
„Buna ziua, e masina Dvs?”
„Nuu, e pe firma, am un birou notarial/o casa de avocatura…”
„Si unde mergeti? Vad ca aveti familia si bagajele cu Dvs….”
„Mergem la mare in Italia, sa se bucure astia mici…”
„Ok, mergeti aici la colegul sa dati cu cardul, aveti de platit toate taxele din urma si diferenta de la taxa de inmatriculare…”
– the end –
Prima data cand am fost sa iau un imprumut ptr firma (acum 12 ani), de la banca, am plecat fluierand. Aveam business inceput de un an de zile, aveam profit bunicel. Aveam nevoie de niste bani ca fond de lucru. Ioc oferta, ne pare rau nu va putem da. Darrr , nu vreti un leasing pentru o masina ?? M au sictirit maxim. Ideea era, ca pe leasing, daca nu platesti, iti iau masina, care este asigurata. Asa ca da, se poate da usor leasing ptr o masina…. Acum, dupa 12 ani, ma roaga sa imi dea imprumut un milion de lei, fara garantii. Sa mai astepte
Adrian Caciu va fi mereu primul om care imi vine in minte ca exemplu pentru „e usor sa faci gargara docta de pe margine pe subiectul economie si sa te faci de bafta cand esti la butoane”.
Ce texte avea pe FB pe vremea cand era Florin Catu ministru la economie sau premier, mama mama, ce ar face si ar drege, ce slab e Catu si alte de-astea. Dar aparent geniul in economie a ramas acasa, cand el a devenit ministru :)))
E o adevărată molimă pe acolo. La fel tuna și fulgera si Ilie Șerbănescu, mai încoace Rafila cînd (se) rîdea de Tătaru care alerga ca un titirez în pandemie…
Pai aia e casa de oameni saraci cu venituri mici, salariu minim, cum sa isi poata renova propria casa fara ajutor de la stat?
Acum întelegeți decizia CCR cu privire la soț/soție? Ca să nu mai fie nevoie să divorțeze ăștia pentru a ascunde banii și mârșăviile pe care le fac, că trăiau cu gândul că pleacă ea cu tot într-o zi și nu au cum să se plângă că de fapt era al lor.