Prime de crăciun 2025?

Ați luat primă anul ăsta?

Da/Nu/Detalii/Companie sau domeniu și valoare.

christmas-bonus

Mulțumesc că ai citit acest articol.
Dacă vrei să susții acest blog, cumpără un abonament de 5$

141 comentarii

  1. NOU
    #1

    Nu. Nu se dau prime, doar oameni afara 🤣

  2. Nimic nici anul asta. Si mai rau cica seful ma da afara din Ianuarie ca nu mai poate fi micro si nu mai are rost sa tina angajat.

  3. Cadru didactic universitar, Clooj
    S-a anulat party de final de an
    Facem economie la pixuri și markere :)

  4. Beneficiile netaxate se pun? Sau parcă era o lege în sensul ăsta? Oricum, 400 Ron fără se scadă taxe din următorul salariu. IT.

  5. Tichet cadou 300 lei, la fel ca anii trecuți.
    Firma de IT.

  6. La noi e simplu. Anual avem al 13-lea salariu. Si cam asta e.

  7. 300 lei, tichete cadou.

  8. Party cu buget redus. In rest prima la dreapta si prima la stanga. Firma de IT

  9. 300 lei – Orange România, București

  10. 300 lei tichet cadou. Nici măcar un hanorac cu logoul firmei de purtat prin casa. Ni se duc tradițiile.

  11. NOU
    #24

    Sa ne bucuram ca avem job și profit mare. Dacă îți dau ție bani, au ei mai putini.. Nu e ok

  12. Firma de electricieni in Germania. Inca o data brutul de pe luna noembrie. Nu au luat toti din firma. Multi au luat nimic. E primul an cand luam pe performanta

  13. Au dat afară 50 de oameni, au mai plecat 20, nimic reangajat fiindcă trebuie să devenim „lean”

  14. 1000 RON. Bucuresti. IT. Companie franceza care detine o banca in Romania.

  15. 500 lei firma in FMCG. Idem ca anul trecut

  16. 600lei cash, fmcg online

  17. schimbat jobu in iulie (ceva mutare care implica mult curry – o banuiam de cateva luni cand brusc au inceput „background checks”. Stat vreo 3-4 zile.. am zis nu.
    Zilele astea firma aia a concediat cateva sute de angajați.
    Coboarat/urcat cateva etaje in clădire.
    40% fata de ce aveam, al 13-lea salariu reperezentand 25% din câștigul brut anual… Inginerie (cu mult aiti) …

  18. 500, ca anul trecut. Bancă.

  19. Da – 600 lei – IT

  20. 1500 usd – domeniul it/marketing

  21. Nimic încă, dar probabil iar îmi aruncă un 10k eur și-mi spun ce valoros sunt pentru companie și iar o să zic că îmi dau demisia și probabil nu o s-o fac; înainte să apăsați mânuța roșie, vreau să știți că bonusurile pentru posturile echivalente ale angajaților nativi pornesc, de la 50k eur pana la 500k. 2nd hand citizen și problema e la mine că accept si nu am oo să le arat degețelul :)))

  22. NOU
    #49

    Rep. vânzări firmă FMCG Germania. 1850 euro brut prima de Crăciun.

  23. NOU
    #50

    1200€ primă de producție, doar că am luat-o in iunie, se dă pe criterii de performanță. Unii nu au luat nimic, majoritatea sub 500€ ( net).
    Acum doar al 13lea salariu, 1500€ net.
    Tehnician service, chestii spitalicești. Italia ( mistery deepens)

  24. 300 RON/angajat + 200 RON/copil – ING hub

  25. Subțire de vara, cit 2 ore de manopera auto în service și gata banii. Ramine sa fac un rasol de găină de țară cu vin la pet de 2 litri.

  26. Recuperare medicală, primă de 300 de lei……., stăm la muncă și pe 24 decembrie

  27. Noi n-avem d-astea cu prime de Craciun, viata grea cand lucrezi la stat.

    • depinde, eu as vedea unele posturi cu bonusuri zilnice de plecat acasa la ora 2-3 ba chiar in unele cazuri la pauza de masa de la amiaza

    • Acum sincer sa fiu, ca om care lucreaza la stat, pot sa zic ca s-a intamplat de cateva ori sa ma duc la birou sau acasa dupa masa de pranz.

    • @NIX, pentru mine niciodată. plecat la 3 noaptea însă da.

      primă/bonus- o p… peste ochi.

  28. IT, al 13-lea salariu. Ceva peste 2000 de euro.

  29. 200 lei pe cardul sodexo cadou. Anul trecut am avut si petrecere de craciun cu buget de 50 USD/ om. Domeniu – studii clinice. Angajator – Parexel. Marire anuntata in aprilie si amanata pana in vara/ toamna (nu mai stiu de cand a intrat la plata) – 2%. Slab rau de tot de cativa ani incoace. Bonurile de masa au ramas tot la 14 lei/zi. Nu se obtine nimic de ani buni la renegocierea contractului colectiv de munca. Merita sa te angajezi aici daca vrei sa inveti chestii si apoi sa pleci in 2-3 ani la concurenta pe salariu mai mare cu minim 50%.

  30. cred ca pt majoritatea cea mai buna primă de Crăciun anul asta a fost sa fie in continuare angajați la locul de muncă iar bonusul faptul ca au stabilitatea locului de muncă macar pana in primăvară 😂 trist dar adevarat

  31. NOU
    #61

    De Craciun nu, de final de an da, se vireaza in 1 martie.
    100% crestere YoY fata de prima de anul trecut.
    IT (Sortof) – Consultanta

  32. NOU
    #62

    2200 lei prima de crăciun. 590 lei bonus. Petrecere de crăciun joia trecută.
    Cadou pixuri, agende, branded hoodie, rechizite de genul ăsta. Domeniu fuel retail, roadtax et comp. Not bad aș zice.

  33. angajator, inginerie, oras de langa bucuresti, 5 angajati:
    400 lei cash
    + 300 lei card cadou de angajat
    + 300 lei card cadou pentru fiecare copil < 18 ani
    concediu de pe 22 pana pe 12.

    vedem ce ne rezerva anul viitor

  34. Da, mi s-au achitat 8 facturi neplatite din Aprilie.

  35. Self-employed. Nu.

  36. 300 card cadou – neimpozabil + 300 impozabil+ pachet cadou (dulciuri, bla, bla). Logistica, new entry in RO firma din NL.

  37. Srandard 300 +2700
    Tutun IT

  38. Da. 2000RON plus 300RON pentru copil.
    Multinațională pharma.

  39. Nu. Multinationala. Se fac concedieri colective prin anumite departamente.

  40. Da, 1000 euro. Dar e considerat bonus de performanta pt anul curent.

  41. 300 angajat + 600 2 copii

  42. 1500 RON net, bonus oferit anual tuturor din firma, indiferent de performante + party de iarna inutil si scump. Cluj – IT – produse proprii.

  43. Inginer in cel mai mare santier naval din tara, adus la faliment de olandezi.
    Asteptam cu nerabdare sa luam cu intarziere de 2 saptamani salariul si cu intarziere de 7 luni prima de Paste. Aia de Craciun, poate la Pastele urmator, daca avem noroc. Poate atunci si alea doua salarii restante (martie si aprilie).
    Macar au dat niste dulciuri la copiii angajatilor.

    • Ai naibii olandezi, ce strica ei tot. Le e frica ca da faliment portul Rottedam din cauza noastra.

    • no offence, daca nu se lucreaza la mangalia de nspe luni, de ce sa luati prima de craciun?

    • @teo
      La Mangalia se lucrează. Acum se repara nave, ultimele sunt pentru MSC. Inclusiv se schimba bulbul cu totul.
      Dar șantierul a fost conceput și modernizat pentru construcții noi. Avem capacitați nefolosite.
      In vremurile de maxim, lucrau până la 11.000 de oameni, acum abia sunt 1500 din care 1000 ai șantierului și restul subcontractori.

  44. 300 de RON , IT , o firma care a dat masiv afara anul asta si mai urmeaza o tura si la anul :)

  45. 1000 lei cash, transport & logistics

  46. Am luat prima la dreapta.

  47. Am primit un coș cadou de ~200 RON și cam atât. Consultanță IT în Cluj.

  48. 1000 cash plus un pachet de la finestore. Optica.

  49. 700 lei + obișnuitul pachet (vin și cozonac). Pentru fiecare copil 300 lei.
    Primele sunt pe paliere de vechime în companie.
    Având în vedere că pentru noi acum e de muncă ca la balamuc, zilnic câte o atenție: un suc, un dulce …
    Retail, comenzi online.

  50. Unul din top 3 retail modern:
    -in jur de 500lei in vouchere – dar anuntai din marte, conform scrisorii de beneficii pe care o primim;
    -cos cadou cu diverse chestii.
    Speram sa isi tina obiceiul si anul viitor pe o piata in contractie. :)

  51. Eu lucrez intr-o companie detinuta de stat: pt copii 300 lei, bonuri cadou si prima 560 lei tot bonuri cadou.
    Sotul, in privat, arhitect: 3000 lei prima si 200 lei pt copil card cadou la Carrefour.

  52. NOU
    #87

    Zero. Firma IT dintre cele mari.

  53. Nimic… Anul trecut am primit prima vre-o 200 de lei, dar nici un cadou de craciun. Anul asta am primit o cutie plina cu nimicuri pe post de cadou de craciun. Firma a castigat 2 ani la rand cel mai bun angajator pe undelucram.ro, acum maxim daca mai castiga concursul de cei mai zgarciti dupa ce ne-au atras cu beneficii, salarii si dupa ne-au dat teapa. Salariile au ramas la nivelul de acum 3-4 ani.

  54. Niciodata la actualul loc de munca, adica incepand cu 2018

  55. Nu am avut niciodată primă de Craciun(doar un cadou simbolic), dar avem al 13-lea salariu, deci nu ne plângem :)

  56. Da, 300 de lei, banca.

  57. firma de IT, Iasi
    s-au dat cele din CM colectiv, adica 300 de lei prima de Craciun + 150 de lei de copil. Prima de Craciun am donat-o
    0 mariri de salarii, sunt la acelasi nivel de acum 4 ani (salariile nete au scazut cand a intrat impozitarea IT-ului)
    s-au dat oameni afara, cam 10% din personal. Probabil vor mai veni niste ture de disponibilizari si la anul – practic firma nu mai vrea oameni pe bench.

    Asta e, vacanta asta o sa renuntam la a doua nuca de cocos (nu aruncati cu pietre, am auzit fraza asta la un standup facut de un IT-ist)

  58. De unde prime? As fi multumit sa-mi plateasca facturile emise

  59. dau baietii o masa simbolica dar la ce folos daca mi-au injumatatit bonusul agreat :) firma mica, locala ,cu filiala in republica moldova si sediu in iasi .

  60. Astia care ati primit 300 lei la anul veti primi 200 „Ministerul Finanțelor mai propune, în proiectul de Ordonanță de urgență, scăderea de la 300 de lei la 200 de lei a sumei din salariul minim care nu se taxează, începând de la 1 iulie 2026”

    • Nu zic ca nu o sa le vina si ideea de a reduce valoarea neimpozitata a primelelor in timp util(pana se pot da cele de Pasti). Doar ca le amesteci. Acu este o suma de 300 lei care nu este impozitata din salariul minim. Acea suma se reduce de la 300 la 200 lei.

  61. Da, inchiderea contractului. Firma din Vest. In 2026, din 25 de oameni in echipa, 10 contractori vom zbura :)

  62. Amandoi IT: la ea 300 lei/angajat si 600 lei pentru 2 copii, eu am primit o geaca.
    Firma unde lucreaza ea e de 14 ori mai mica.

  63. NOU
    #101

    Nu.

  64. Nimic sub nicio forma – IT

  65. 300 lei pentru mine si 200 lei pentru copil. IT domeniul bancar.

  66. Nimic, poate doar posibilitatea de a munci si la anu’ tot la ei.

  67. Nu, nu au dat niciodată. Firma mare IT. Dar primim în prima parte a anului următor 1-2-3 salarii suplimentare, în funcție de senioritate și performanță.

  68. Am primit 300 de lei in bonuri cadou + inca 300 pentru fiecare copil
    + in ianuarie mai primesc un bonus de aproape un salariu si jumatate pentru ca a avut firma cel mai bun an din viata ei (anul trecut, cand eu nu eram inca p-aici, bonusul a fost de ~2 salarii)
    + o marire de 5,5% pentru ca am fost cel mai bun angajat al echipei. Cel mai prost angajat a luat 2,7% marire, negociata de sindicat/consiliul angajatilor

    Este o firma europeana care concureaza intr-o piata in care are un singur competitor, in SUA + multe firme chinezesti care vin din urma. Are sediul din Romania in Bucuresti.

  69. NOU
    #107

    Firma globala de automotive/manufacturing, Brasov. In departamentul IT (non software).
    -fara prima de Craciun dedicata, dar avem al 13-lea salariu inclus in contract acum inainte de Mos Craciun – 2mii iepuroi;
    -iar de Paste mai avem 30% dintr-un salariu brut.
    -a fost si cu petrecere de Craciun organizata la restaurant cu 100+ persoane, lumea s-a plans de muzica foarte proasta, mancare putina spre deloc. N-am participat.

    Dupa 2 ani complet pe minus big time in pandemie, si alti vreo 2 unde au inceput sa isi revina, compania anunta profituri record, insa ne arata ca sunt ingrijorati pentru 2026 si apoi. Sectorul auto e prognozat la o crestere modesta pana in 2030 de maxim 1.5%-3% global, si suntem constienti ca in China va fi grosul cresterii. C level primesc prime babane (actiuni) trimestrial; Ca ordin de marime sefu’ pă Ioropa a boxat 800k EUR prin Octombrie, dar are voie sa-si vanda actiunile peste minim 1an. Ii plang de mila.
    Se investeste masiv in automatizare/digitalizare – au inchis fabrica din Anglia, si o fabrica din nordul Germaniei, salariile in IT/RO sunt bunicele pentru Brasov, sub media tarii la IT, insa cresterile salariale au fost discretionare (ai facut performanta = ai primit) insa la limita inflatiei sau un pic sub. Compania investeste serios in studii de piata pentru a intelege cum sa se pozitioneze salarial optim (pentru ei). Am inceput anu 2025 cu a avea 4 zile/an la birou obligatorii si din Septembrie au tot incercat sa recoamnde pe 1-2 zile per saptamana la birou. De cate ori am ajuns la birou, marea majoritate a colegilor prezenti erau constant la cafea/tigari/game room/pranz, livrau zero barat dar managementul era fericit ca au cvorum.

    Ca-n multe alte corporatii, promovarea se face doar la tigara/cafea, numai dupa 10+ ani pe plantatie si daca te incadrezi in „tipologie”: vorbesti mult si nu livrezi nimic, te fofilezi la maxim si preaslavesti munca fara numar si overtime din Asia – ca vezi ca acolo e pol de crestere.

    Caut sa migrez – dar nu s-au aliniat planetele inca.

  70. Bonus: niște bani restanți pe care se pregăteau să-i facă uitați. Noroc cu Bolojan, că le e frică de audit si că le taie bugetul pe anul viitor. Încă un bonus: mi-au făcut onoarea să mă anunțe că trebuie să lucrez iar pe 1 ianuarie, după ce lucrez si pe 25 decembrie. Onoarea zic, că pe cei tineri îi lasă liberi, cică să nu facă vreo nefăcută. Bravo, super, când am intrat eu in sistem lucram si atunci non-stop de sărbători, că cei cu vechime aveau drepturi la libere din principiu. Oricum aș lua-o, tot paiul scurt e la mine.

  71. Firmă de robotică din Scandinavia, după 2 sesiuni de concedieri colective, s-a anulat petrecerea de Crăciun care consta într-un mic voucher pentru mâncare și băutură, bonusul de sfârșit de an s-a redus la un maxim 38% din cât ar putea să fie și care va fi plătit în ianuarie dacă suntem cuminți. Cadoul de Crăciun, care consta în alți ani în diferite produse mai mult sau mai puțin utile – puteai să-ți alegi ceva dintr-o listă – s-a redus la o cutie de bomboane de ciocolată. Și pentru prima dată de când sunt angajat acolo s-a impus ca lumea să-și ia liber de sărbători, în afară de cei care asigură operațiuni critice.

    • Eh, produsele alea de la Vinga sunt de rahat oricum. Dar bine, firma de robotica intr-o situatie nasoala, nu m-as mira daca va cumparam in 2026.

  72. 150 de lei pe card cadou :)) adevăratul cadou mai nou e sa nu se faca concedieri
    IT, București.

  73. Nimic. La fel ca in ultimii 4 ani. Anul asta au schimbat flota auto la manageri, de unde bani si pentru restu’. :)

  74. 750 lei prima de craciun ; firma de leasing operațional ( parte din grupul unei bănci franceze)

  75. vreo 9K ron(procent aplicat la salariu) – TM – firma de conectivitate

  76. Zero barat, IT, top employer in n-spe tari

  77. Firma (mica) de curenti slabi si tari 15k lei. Nu doar prima ci si bonusuri cumulate pe parcursul anului, in urma proiectelor.

  78. SFSG, firma mica, fara prime. primit tricou si ciocolata, + party de Craciun! multumit, speram sa navigam bine prin criza.

  79. 300 lei pe card si 100 de copil

  80. La noi a fost o primă in jur de 200e. Fie ii primești așa, fie îți decontezi vacante, plătești taxe mai puține și practic aproape se dublează prima.

  81. 800 de lei prima, cadou si petrecere de craciun (banca)

  82. Un e-ecommerce mare european cu sediu si in Bucuresti: -o valiza de aia mica (deci vreo 150 lei), arata destul de bine si aveam doar una + un cozonac. (calitativ cei drept). +petrecere de Crăciun
    Pozitie pe executie la mine. Poate doar directorii să fi primit ceva mai mult. Toti team leaderi si manageri au primit acelasi lucru.

  83. 200% x salariul brut lunar. In servicii financiare.

  84. Ma omule… eu nu am luat, dar nici n-am dat.

  85. Am luat prima menționată in contractul colectiv – 700 lei pe card si 300 de lei pe cardul cadou. Fabrică prelucrări metalice si asamblare, 130 de angajați, firma mamă nemțească

  86. ziceti fratilor si numele firmei, ce tot asa secret?!

  87. 3.000 lei contabil senior

  88. corporatie 75k angajati (in afara RO) s au taiat biscuitii de la cafea.

  89. 300 lei, automotive DRM.

  90. Taică-meu lucrează în agricultură pe semințe și grâu/cerealiere din astea în Iași pentru o firmă băcăuană și nu au primit anul ăsta nici măcar obișnuitul pachet de Crăciun și Paște cu făinoase, paste, cozonac și ce mai era pe acolo. Vorbim de un pachet de poate 100 Ron, în timp ce patronul are ceva Maserati și are alte „griji”.

  91. stat – domeniu medical

    cadou pentru copii cam de 100 lei de caciula sub forma de dulciuri. Dar cand au impodobit bradul au pus asistentele cu cur misto sa puna globurile de sus si erau foarte atente sa nu cada. Si noi eram foarte atenti.

  92. 2000 euro plus o Moet. La fel și anul trecut, dar fără Moet. București, firmă mică de consultanță în diverse.

  93. 500 lei + mesaj urare fix pe 25.12, ca sa nu ma lase nici in ziua de Craciun sa uit ca sunt sclavete

  94. Ca microantreprenor, primesc an de an (de 9 ani incoace) prima de Craciun de la cel mai misto client. La factura din decembrie, imi spune mereu sa pun fee-ul de doua ori, unul fiind bonusul de Craciun pentru munca de peste an. Nu l-am cerut niciodata, nu am avut asteptari (in pandemie cel putin, cand horeca a fost inchisa, nu m-as fi asteptat), dar e un semn ca apreciaza ceea ce fac. Intre timp, prietenul meu a primit 300 lei de la corporatie (constructii) 🤭

  95. nu avem prima de Craciun si nici nu se compenseaza prin bonusul anual sau alte prime, alea sunt separate.
    Am avut iesire de echipa cu buget stabilit + activitati pe la birou toata luna Decembrie (colinde, prajituri, etc).
    Corporatie francaise

Adaugă un comentariu

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicată.

1. Linkurile utile în context sunt binevenite.
2. Comentariile asumate fac bine la blăniță.
3. Nu fiți proști, agramați sau agresivi la primele 50 comentarii aici.

Susținere

Susține acest blog cumpărând de la eMAG, de la Finestore, de la PORC sau de la PCGarage.