Justiția din România este în mod oficial impotentă

Între timp, instanțele românești au emis un ordin de extrădare a celor doi după încheierea procedurilor în curs, au declarat procurorii britanici. (sursa1, sursa2)

Frații Tate vor fi trimiși în Anglia pentru că justiția din România este impotentă și nu le poate face nimic. Plângerile, perchezițiile, dovezile, nu s-au putut strânge într-un dosar coerent pentru a se ajunge la proces. Au stat degeaba pe arest. Au făcut degeaba circ cu perchezițiile și cu confiscările de mașini. Au sifonat degeaba imagini și stenograme la presă.

Asta este justiția din România. Justiția pe care o apărăm. (pentru cei mai tineri, am inventat sintagma asta când Florin Iordache voia să violeze legile justiției pentru Dragnea și judecători și procurori plângeau și cereau poporului să iasă în stradă și să îi apere. poporul a făcut asta. justiția n-a făcut nimic. )

Mulțumesc că ai citit acest articol.
Dacă vrei să susții acest blog, cumpără un abonament de 5$

30 comentarii

  1. Cu Nordisu se mai aude ceva? Ne auzim la prescriere?

    Comentariu apreciat.2355
  2. Eu zic că au fost fezandați binișor, să stai 6 luni la bulău după ce te-ai lăudat ce șmecher ești tu și cum în țara asta coruptă faci ce vrei.. este satisfăcător.

    Indecis. Tu ce zici?3142
  3. e dureros sa recunoastem asta, dar nu suntem un popor de oameni seriosi.

    Comentariu apreciat.913
  4. Nu e impotentă. E coruptă.

    Comentariu apreciat.666
    • Nici macar. Este cumparata la bucata. Aia care mai sunt seriosi si vor sa faca treaba sunt marginalizati, sunt intimidati si se lasa si ei pagubasi.
      Solutia, dupa mine, ar fi desfiintarea min justitiei, csm, ccr, parchete, tot tot. Si asa nu se intampla mare lucru nici acum si cred ca putem sta vreo 3-6 luni fara ei. Desfiintam tot si recladim pe baze corecte. Fara pensionare la 40 de ani, fara pensii de 100% din ultimul salariu, etc. Cu concursuri pe bune, etc. Si putem repeta si pentru alte institutii…

      Comentariu apreciat.786
    • Cat de potenta ar putea fi cand magistratii se pensioneaza la 45-46 de ani? In conditiile in care aia ar fi trebuit sa fie varsta la care au acumulat experienta, stiu cum merg toate rotitele sistemului si pot face o diferenta. Sau ca trierea principala pentru a intra in magistratura se face pe baza unui interviu, unde nu exista niciun fel de criteriu obiectiv aplicat. Sistemul e facut in asa fel incat sa nu functioneze.

      Daca si-ar face treaba, ar merita si salarii nesimtite, si pensii calculate cum vor ei(dar la o varsta normala).

      Comentariu apreciat.427
  5. Democratie. Cine isi mai aminteste perioada imediat dupa ’89 stie cum era cu „acum e democratie” folosit ca justificare pentru marlanii si abuzuri. De acolo ni se trage.

    Comentariu apreciat.337
  6. Mafioți șpăgari, nu impotenți.

    213
  7. NOU
    #17

    Parcă Dolores lansase campania aia cu „adoptă un politician!”
    Poate in loc să vă plângeți pe bloguri ar trebui să „adoptați un infractor!” și in limitele legii să ii faceți viața un pic mai complicată.
    Chestii mărunte ca de exemplu să ai semipermanent doi pensionari pe banca de lângă locul de joacă, persoanele care observă când fata de la casă scanează de două ori același produs, eventual să memorezi cât mai mult din numărul mașinii în care s-a suit Alexandra în drumul ei către butoiul domnului Dincă..

    817
  8. Totusi fratii astia primesc refund la ce au dat pe aici daca ajung pa Anglea?

    42
  9. Au trecut 3 ore de când a fost omorâtă fata aia in cosmopolis, și poliția nimic. Caută. Au nume și prenume, camere au fost peste tot.

    Cartierul ăla e practic închis. Poliția face nimic. Sunt 100 de polițiști mobilizați sa caute nimic… Slabi, nepregătiți, mirați, panicați…

    Ajungem sa punem yale, sisteme de siguranță, camere și toata aparatura pământului sa putem să avem o urmă de protecție…

    PS: inca aștept să vina echipajul pt care am sunat la 112 acum aproape 2 ani… Cu plângeri la interne, cu tot… Am ajuns la justificarea că „nu aveam echipaj disponibil”… Și inclusiv cel de la interne nu a luat nicio măsură… Pt că nu are ce măsură să ia… Că nu aveau echipaj. Dar macar sa sune: „descurca-te prostule! Nu vine nimeni!”

    Comentariu apreciat.399
  10. Când mă va intreba cineva de ce urăsc poliția română și fac icter când văd polițiști români o să-i trimit filmarea asta cu polițiști care asigură paza și protecție clanului de țigani infractori Pian astfel încât aceștia să-și desfășoare în siguranță ritualurile țigănești de ev mediu în mijlocul străzii: https://www.tiktok.com/@limuzine1.ro/video/7509960322204142870

    Da’ de ce votează poporul extremiști? Da’ de ce sunteți rasiști?

    Comentariu apreciat.582
  11. E subtire chestia cu violurile si sechestrarile cu fratii Tate. Curve proaste dar lacome si multa abureala.
    Mai groasa e aia cu veniturile nedeclarate. Acolo vor si pot sa-i arda.

    189
  12. In Anglia or sa aiba mari probleme cei doi frati giboni, nu cred ca vor reusi sa scape cu doar cateva luni de inchisoare, ca in Romania. Sunt 21 de capete de acuzare impotriva fratilor Tate, printre care viol, trafic de persoane si proxenetism. Asa ca peste 10 aini s-ar putea sa ii vedem iesind pe poarta unei inchisori englezesti, daca de cea din Rahova au scapat….

    185
  13. Ar fi mişto să „greşească” niţel actele şi să-i treacă ca fiind „fraţii Ţâţe”…

    Măcar asta ar fi cumplita răzbunare a justiţiei române. :)

    85
  14. Justitia din Romania este oficial impotenta.

    Neoficial, justitia din Romania da mumu absolut tuturor cetatenilor. Asa impotenta cum e, reuseste sa dea mumu la 20.000.000 de oameni. Zilnic si sistematic.

  15. As vrea sa va reamintesc ca legile nu sunt scrise si aprobate de catre oamenii din sistem (MAI, SRI, Tribunale etc), ei le executa si pentru ca sunt d-ampulea, interpretarea si aplicarea lor e fix la fel, adica te alegi cu cel mult un cazier si un all inclusive la racoare pentru cateva luni (e maximul care poate fi scos).
    Cand vom avea proceduri ca la americani, cu cumulul pedepselor de ajungi sa faci cate 200 de ani de inchisoare sau prajeala pe scaunul electric, atunci lumea va fi mai buna. ;)

    10

Adaugă un comentariu

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicată.

1. Linkurile utile în context sunt binevenite.
2. Comentariile asumate fac bine la blăniță.
3. Nu fiți proști, agramați sau agresivi la primele 50 comentarii aici.

Susținere

Susține acest blog cumpărând de la eMAG, de la Finestore, de la PORC sau de la Decathlon.