„Urmează un proiect foarte important, pe care săptămâna viitoare, începând de luni, o să îl anunț. Este vorba de restricții pentru anumite mașini în anumite intervale orare. Este aberant ca municipiul București, cel mai mare oraș din România, să n-aibă un calendar pentru aprovizionare și un calendar pentru ridicarea deșeurilor”, a declarat Primarul general interimar al Capitalei, Stelian Bujduveanu duminică, citat de News.ro.
„E aberant că atunci când vreți să mergeți cu copilul la școală să stați 20 de minute pentru că o mașină de gunoi s-a gândit la ora 7:00 sau 7:30 dimineața să ridice gunoiul. Sau că prima bandă din oraș este paralizată pe tot inelul central de mini-furgonete care descarcă colete exact atunci”, a spus Bujduveanu.
Cade cerul, oameni buni. Nu, serios, cade cerul pe noi dacă au început bucureștenii în 2025 să ia măsuri pe care trebuia să le ia acum 10 ani.
Bine, Bujduveanu a mai propus asta în 2023, dar atunci nu s-a făcut nimic, pentru că era an bisect, acum alta e situația.
Este o măsură de bun simț. Nu se poate ca toate dubele să iasă în trafic la ora aia. Hai să ne oprim un pic din mizerii.
Pe de altă parte, dacă se eliberează traficul mai mulți oameni vor fi încurajați să iasă cu mașina.
Aș lua măsura asta cu dubele și mașinile de gunoi după ce aș face benzi de autobuz.


Astept operatorii de salubritate sa se smiorcaie ca nu pot lucra in trei schimburi si ca daca vor fi obligati sa isi plateasca oamenii mai mult, vor creste tarifele.
Benzile dedicate ar fi ideale, mai ales unde e bulevard, si unde banda respectiva e deja ocupata de masini parcate.
Amenzi acelor masini si azi si maine si poimaine, pana depasesc valoarea acelor masini. Dar trebuie sa le scrie cineva, pixul e scump, campurile sunt multe, afara e si frig, mai ploua, cine sa munceasca?
Primii care vor plânge vor fi bucureștenii, că mașinile de ridicat gunoiul vor face gălăgie când ei sforăie!!!
Stiti ce misto este pe Stefan cel Mare unde au facut benzi de autobuz prea inghesuite, iar soferii de autobuze prefera sa circule pe langa ele, pe benzile normale?
Andreiski, pe vremea lui Ceausescu asa se facea curatenia stradala, dimineata foarte devreme, treceau maturatorii cu recipientele alea rotunde, pe roti, ii auzeam inainte sa ma trezesc pentru scoala
Mai mult, as plusa si as spune ca si aprovizionarile cu marfa ar trebui facute tot noaptea.
Nu in ultimul rand, traficul greu ar trebui interzis cu desavarsire in interiorul oraselor.
Tirurile ar trebui sa descarce in depozite dincolo de centura, si de acolo sa se transporte marfurile cu furgonete.
Da, asta ne dorim, sa vina masina de gunoi la unu dimineata si sa inceapa sa tranteasca ghenele alea.
Din punctul meu de vedere circulatia auto a masinilor mai mari de 7,5 t ar trebui interzisa intre 07:00 -> 19:00 in zona centrala si semicentrala a Bucurestiului.
*da, constructorii si cei care aprovizioneaza sa “bage” nopatea
*da, inseamna costuri in plus si reorganizare
Insa pentru asta:
-trebuie sa existe la periferia oraasului o solutie tip “park & ride” pentru marfa. Se lasa marfa acolo de unde este preluata de dubele comerciale de 3,5 t
*si nu doar un centru ci cel putin 4 in cele 4 puncte cardinale astfel incat distantele sa fie cat mai scurte
-benzi unice in special in zona centrala si semicentrala pentru transportul public in comun si taxiuri + moto
-monitorizare si dirijare eficienta de la sisteme inteligente de monitorizat si gestionat traficul pana la politisti in intersectii si cantare mobile totul combinate cu sanctiuni dure
-interzicerea virajului la stanga acolo unde este posibil
-reconfigurarea strazilor din centru pentru sensuri unice in vederea fluidizarii fluxurilor de masini
*si nu tranformarea din 2 benzi intr una singura + una de parcari ci pe principiul facut pe calea victoriei
Etc
@Andrei G: Daca ai citi cu atentie indicatoarele (e unul la Polona x Stefan cel Mare, de exemplu) ai afla ca alea nu sunt benzi de autobuz. Stalpisorii sunt acolo ca sa nu mai dubleze unii pe B1, in spatele masinilor parcate deja in spic, in locurile de parcare)
Autobuzele merg pe linia de tramvai, printre garduri.
Am fost cazat in Bruxelles in centrul vechi. Ce credeti ca ma trezea la 5 dimineta? O masina de gunoi si una de maturat strada. N-am murit.
@AndreiG , daca te referi la banda de pe Stefan intre Polona si Lizeanu (sau pe aproape) aia nu e banda de bus sau nu era acum 2-3 saptamani cand am trecut.
Acolo au pus stalpi ca sa nu mai opreasca soferii pe avarii pe banda 1.
Acea banda e libera de folosit pentru oricine.
In caz ca a aparut pe jos scris BUS, mea culpa, dar pe Stefan cel Mare nu apare nici o banda inregistrata ca dedicata pentru autobuze, intrucat ele merg deja pe linia de tramvai.
@Andrei ssshhht! E foarte bine asa ca lumea crede ca sunt benzi de autobuz si sunt destul de libere
@Andreiski, abia aștept să te văd cum o să scoți tu 3,5 iepurași pe zi ca să intri în orașul ăsta unde sforăim cu toții…
Ooh, hai sa o luam in ordine.
@Toreadorul: nu se vor smiorcai operatorii, se vor smiorcai cetatenii. Uite de ce:
– tu stii cum se aude noaptea o masina de gunoi care da cu spatele intr-un careu de blocuri? Toti cetatenii vor fi in picioare cu rosii si cartofi gata de aruncat pe geam!
– pubelele cu gunoi nu se scot la bulevard! si FOARTE putine „ingropate” sunt in apropierea bulevardelor. Benzile dedicate pentru masinile de gunoi sunt o prostie crunta.
– cum intre blocuri romanasii nostri isi parcheaza masina cum apuca, unele pubele nu vor putea fi golite cu zilele. Ti-ar placea sa te sune la 02:30 noaptea soferul de pe auto-gunoiera ca sa vii sa-ti muti masina ca nu poate sa treaca de tine? Administratorului tau i-ar placea? Ca si ala tot pe tine te suna iar daca numarul tau nu e in geam al administratorului e la dosar.
– cine scoate si baga la loc acele pubele noaptea? Foarte multi oameni de servici sunt din provincie, le oferiti cazare noaptea sa scoata si sa bage pubelele la loc in ghena? Ar insemna sa ii plateasca asociatia chiar decent nu cu part-time minim pe economie si sa le ofere spor de noapte si cazare deoarece noaptea nu au cum sa ajunga acasa in afara Bucurestiului. Adica sa platesti si tu mai mult! Si da, trebuie sa le bage la loc dupa golire deoarece daca totusi masina de gunoi reuseste sa goleasca pubelele si le lasa afara goale e posibil sa nu le mai gasiti dimineata. Politia locala va da din umeri si va zice ca nu e treaba lor. Vor sta oemenii de servici in frig, ploaie si ninsoare ca sa astepte golirea pubelelor? Angajatii salubrizarii nu au voie sa intre in imobilele sau curtile beneficiarilor! Te trezesti tu la 02:30 de 3 ori pe saptamana sa le bagi la loc sau administratorul?
@Andreiski: bravo, exact!
@Toreadorul:
– pe vremea lui Ceasusescu nu aveau din ce sa faca gunoi ca mancam si cojile fructelor, atat de grava era situatia.
– cu aprovizionarile de marfa sunt de acord, la multe lanturi de magazine se fac noaptea, doar ca unii fac economii la angajatii de la schimbul 3 dar asta nu afecteaza foarte mult cetatenii. Nu e acelasi nivel de deranj. Nu descarci marfa sub geamul cetateanului si nici nu dai cu spatele la fereastra lui.
– Traficul greu interzis. Bun. Deci in loc de un TIR, noaptea de preferat, tu ai vrea 10 dube de 3.5 in trafic. Pai ce ai facut Bobita, vrei sa eliberezi traficul si sa poluezi mai putin sau nu? Ca marfa e aceeasi.
@Gogu: Bravo!
@AlexAndru
– In zona centrala nu se genereaza gunoi? Aia mananca si cojile fructelor si legumelor? Ma refer strict la gunoi. Preferi 4-5 masini mai mici sa se plimbe pe acolo in loc de una singura? Si tu vrei fluidizare si poluare mai putina si nu ma prind eu? Adica 4-5 motoare diesel in loc de doar unul? Sau vrei tot noaptea? (vezi mai sus!)
@Zarax:
– Aveai sansa (buna, rea sau indiferenta in cazul tau, depinde de om) sa fii undeva la inceput de program. Nici aia nu au sute de utilaje pe zona respectiva sa faca ce zici la toata lumea la ora aia. Nicaieri nu este fezabil asa ceva.
– Si in Bucuresti se colecteaza incepand cu 05:30 si colectioneaza baietii ceva rosii si cartofi. Ouale si pepenii nu reusesc sa le prinda intregi.
Daca vreti solutii de fluidizare a traficului iar primaria de crestere a veniturilor este necesara o vinieta pentru Bucuresti. De exemplu 10 lei pe zi. Cine tranziteaza da 10 lei. Cine isi inmatriculeaza masina la Cuca Macaii ca sa plateasca taxe si RCA mai mici sau vine cu ea de acolo asa sa plateasca tot 10 lei pe zi sau sa o inmatriculeze aici. Nu-si permite? Tramvai atunci.
Tot o solutie foarte buna si constant promovata de Vali este mai multa politie in trafic. Sa ridice permise si sa dea amenzi. Au cui. Aia fara permis si cu amenzi multe vor lua tramvaiul la un moment dat!
Din cele observate de mine 99% din blocajele din trafic sunt din cauza șoferilor idioți. Nu e din cauza dubelor, a mașinilor de gunoi. In cadrul politehnicii există școală si grădiniță. Dimineata, pe Iuliu Maniu, la întrarea in politehnica e jale. Pe direcția lujerului- apaca, bulevardul are 3 benzi pe sens, plus banda de autobuz. Idioții care își varsă plozii acolo blochează efectiv bulevardul pe ambele sensuri, odată ca unii fac stânga chiar si de pe banda 3 si odată ca forțează intrarea si ajung. Dar sunt si nesimțiți rău, adică ei fac stânga, văd ca intrarea e blocată, dar ei fac stânga și ii forțează pe ceilalți sa oprească. Pana o sa de-a de un nebun si o sa între in ei in carmaggedon. Si acolo se creează un dop si tot traficul se duce pl si apoi sa întreabă de ce e aglomerat. La fel si la apaca in intersectie, banda 3 e pentru stânga, dar multi merg inainte spre cotroceni si forțează intrarea pe 2. Normal ca in loc sa treacă 15 masini trec doar 5, ca prostul de pe 3 se baga forțat pe 2, ala de 2 frânează si ii obliga pe toti din spate sa faca la fel si uite asa se creează aglomerația in trafic.
Dar stii de ce fac bizonii treburile astea? Pentru ca se poate si pentru ca nu exista consecinte. Locurile astea sunt binecunoscute, daca ar sta niste politisti de la rutiera sa faca ordine pe-acolo si eventual sa dea si cateva amenzi, sa ridice niste permise, alta ar fi situatia. Dar nu o data pe an, ci in fiecare zi.
Solutie avem
pui un separator de beton pe vreo 10 metrii, sau cam asa
si dupa o sa fie obligati toti sa se incadreze pe banda corecta. S-a facut la Brancoveanu pentru ca jigodiile se incadrau pe banda de deapta si faceau stanga. Eh uite acum banda de dreapta e libera forever and ever si toti sunt incolonati corect de cand s-a pus separatorul.
Sau hai nu separator de beton, ca arata ca dracu, se mai poate lucra la squarul despartitor sa desparti banda de stanga fata de cea de inainte printr-un squar cu flori/copac sa nu ai un cacat urat in mijlocul bulevardului
Cumva contextul m-a adus in discuție cu niste oameni de la rutiera si le-am spus, ba puneți dracu’ camerele alea radar în intersecțiile astea binecunoscute sa filmeze. Le puneți pe trepied, un polițist lângă, le lăsati acolo 2-3 ore, apoi va întoarceți la secție si scrieți amenzile. Sunt omologate și nu ar putea exista comentarii sau contestatii. Apoi trimis amenzi pentru încadrat aiurea, amenzi pentru depășirea coloanelor la semafor si băgat in față, care se consideră trecut pe rosu si zboară permisul, amenzi pentru stat pe telefon si plecat la 5 secunde dupa ce s-a facut verde. Am înțeles ca e greu cu camerele de supraveghere stradală, ca omologări, acces, dar cu astea pe trepied e foarte usor. Bineînțeles că e greu, ca plm.
@Eu daca pui camera pe stalp stergi politia cu totul, ei nu-si mai au rostul, nu-s buni de nimic.
In intersectie capetele de creta doar aproba semaforul, nu fac fluidizare. Daca le-ai luat camera le-ai sters toata valoarea. Mai ramane sa ne civilizam sa nu mai dam muzica in blana in casa si dupa chiar ca nu mai au nimic de facut. Devin 100% traficanti de droguri platiti de stat.
Problema exista si in alte localitati. Maracineni, ora 7.10-8.00 se ridica gunoiul locatarilor de pe DN (care face legatura intre Pitesti si Campulung) pe sensul spre C-lung (adica oamenii care merg sa lucreze la Dacia circula pe o banda. Intre 14-16 il culeg pe sensul opus (oamenii care au terminat munca la Dacia si vin spre Pitesti le „multumesc” in gand sau nu). Prin Pitesti sunt zone unde colectarea se face la 7.30-8.30, perioada de maxim trafic spre scoala/serviciu.
Daca vrei colectare nocturna tre’ sa platesti mai mult ( unii oameni care lucreaza la salubritate, mai nou, sunt din Nepal)
si daca erau nascuti in Bucuresti tot trebuia sa platesti mai mult pentru colectare nocturna
Asta presupune că cei care nu vor respecta aceste chestii vor fi sancționați? De către cine? Că mai era și aia cu dubele și camioanele care nu ai voie să parcheze în parcări de reședință, și e plin pe străduțele din Militari de ele. Hai că p-ăia cu gunoiul îi poți controla, dar cu cak-mak srl care livrează la ora aia ce faci?
Sau văzut pe cameră și amendat? (mamă, ce sf am dat-o p-asta :))
Din ce am observat, blocajele in trafic au 2 mari surse:
1. Autobuzele care nu au alveole sau soferul e pur si simplu nesimtit si nu trage pe dreapta in statie, ramane ca boul cand se pisa pe mijlocul drumului.
Bonus faptul ca viteza constructiva o fi cat de cat mare, dar acceleratia e slaba si se misca in general cu 30km/h, ca doar peste cateva sute de metri are statie, care-i graba ?
In timpul asta, in spatele lor se face coloana si daca strada are doar o singura banda, aia e.
2. Facutul la stanga. Indiferent ca e banda separatoare continua sau intrerupta, cei care o taie asteapta sa li se dea prioritate, deci uite asa se blocheaza sensul opus, iar pana li se da respectiva prioritate, blocheaza si sensul lor.
In special in dreptul residence-urilor, unde toti au treaba atat dimineata cat si seara, facutul la stanga fie de pe principal, fie catre principal, ucide traficul.
De obicei soferii nu baga autobuzul in alveole din 2 motive:
– in sau imediat langa alveole sunt masini parcate de distinsul Dan Pulea, care fac manevrele cu un autobuz de 20m o placere
– nimeni nu respecta bucata aia de cod rutier care zice sa dai prioritate autobuzului care iese din alveola
@Toreadorul
esti constient ca un autobuz cara oameni nu cartofi da? cam ce demaraj ar trebui sa aiba un autobuz care cantareste gol de la 17t in sus si poate ajunge la 30t (ala articulat)? sa plece cu scarț, sa prinda suta in 10s si eventual sa intre in alveole printr un derapaj controlat cu frana de mana?
e ca si cand ai reprosa masinilor de pompieri (cisternelor) ca se misca mai incet si ca franeaza greu …
@Sorin, foarte rar am vazut sa nu se dea prioritate autobuzelor ce ies din alveola.
AlexAndru, da, sunt constient, si e doar un alt motiv pentru care autobuzele si troleibuzele sa aiba banda lor, unde sa se miste cu viteza melcului cat doresc, in loc sa blocheze traficul.
Sorin, nu e „de obicei”. De obicei nu trag pe dreapta pentru ca sunt deja in intarziere.
Am găsit vinovatul de trafic în Bucuresti, cele 800 de autobuze ale stb transportând 3 milioane de bucuresteni. Nu cele 3 milioane de masini transportând alte 3 milioane.
Ce e mai bine sa ai în fata, un autobuz care te deranjează cu cei 30 km/h sau 100 de masini?
La punctul 2 aș adăuga și că avem prea puține intersecții în București cu semafor dedicat pentru virat la stânga.
nu sunt destule benzi pentru asta.
Nu sunt destule benzi pentru ca nu exista vointa, toate strazile cu doua benzi pe sens ar putea avea una pentru masini si una pentru autobuze, cu putina grija la reconfigurarea intersectiilor si a virajelor pe strazile cu o singura banda (care ar putea fi impartite in strazi unde traficul sa fie permis doar transportului in comun, respectiv exclusiv pentru auto).
Rumbu – as prefera 100 masini care circula fluent oricand, respectiv benzi dedicate pentru transportul in comun unde sa poata circula cu 30-40kmh fara obstructie.
Ca peste tot in tarile civilizate adica.
Paul M eu le-as elimina complet, dar doar atunci cand strada din stanga nu este principala, si i-as obliga sa intoarca la un giratoriu oarecare, dupa cateva sute de metri.
Sa faci stanga e o complicatie inutila care nu ajuta traficul per total, doar pe cei interesati sa intre pe tot felul de stradute.
Ah, ca ai bartai bulevardul care intersecteaza alt bartai bulevardul, da, fa-le semafor pentru stanga, dar doar daca ai spatiu pentru banda de preincadrare.
In rest, giratorii cu doua benzi.
Ca exemplu de „asa da”, intersectia de la Poli, daca vii dinspre AFI, nu poti face stanga catre Cora, pe Iuliu Maniu, esti obligat sa mergi tot inainte catre Basarab, si daca esti fiert pe Iuliu Maniu, te poti intoarce fie pe sub pasaj, fie peste linia de tramvai din dreptul benzinariei.
Un exemplu de „asa nu”, toate bulevardele care merg catre extremitati, unde s-a construit la greu, si unde sursa majora de blocaj e facutul de stanga catre residence, prelungirea Ghencea imi vine in minte acum, cu blocurile de la Latin, unde e nebunie de 20 de ani, zi de zi.
Un alt exemplu de „asa nu”, intersectia majora de la Cora Lujerului, imediat dupa ce iesi din pasaj catre sud, intre strada Brasov si bulevardul Timisoara, unde tot timpul cei care fac stanga (indiferent de directie) raman blocati in mijlocul intersectiei.
@Toreadorul
Pai in mod normal 30-40kmph e viteza maxima legala cu care se poate circula in oras. Si daca nu e 30-40kmph e 50kmph, diferenta e aproape imateriala.
Problema nu e viteza, daca e 30-50kmph e perfect, problema e sa se circule FLUID, sa nu trebuiasca sa calci frana la fiecare 30 sec.
Altfel, e plin de autobuze si p-aici pe afara, sunt sute de km de trasee pe strazi/drumuri cu o banda pe sens, linie continua, fara alveole in statii. Adica la unele ore, autobuzele (precum si orice alt vehicul lent) strang in spatele lor cozi de masini pe sute de metri. Nimeni nu a murit din cauza asta, nimeni nu se panicheaza, it is what it is si lumea conduce zen si cu 20 si cu 70 kmph, depinde cat e limita legala si cat permite traficul pe segmentul respectiv. No biggie!
Tom, am specificat clar ca mi s-ar parea normal sa se circule fluent, nu sa stai in spatele unui bus cu zecile de minute, in timp ce in fata autobuzului e gol drumul.
N-ai inteles.
Fluent e sa circuli fara sa franezi frecvent sau sa te opresti. Ca mergi in spatele unui autobuz sau al unui alt vehicul greu sau al unui incepator care toti merg cu 20-30kmph e perfect, atata vreme cat nu esti nevoit sa franezi sau sa te OPRESTI aiurea.
Problema nu e viteza ci fluenta. Cata vreme masina merge, traficul e fluent, indiferent de viteza. Si mai ziceam ca oricum viteza legala a traficului in zone urbane e 20-50kmph, deci daca te misti cu o viteza cuprinsa in acest interval, te misti nu doar FLUENT ci si cat se poate de NORMAL dpdv al vitezei de deplasare.
Inca ceva: atunci cand esti al treilea, al patrulea, al n-shpelea in coloana este perfect irelevant daca si cat de gol e drumul in fata vehiculului-cap de coloana. Mergi pe locul tau in coloana pana cand se elibereaza drumul in fata sau ajungi al doilea vehicul si poti depasi legal. Altfel nu vad de ce ar fi de interes cum arata drumul in fata capului de coloana, ca sa ce? Cauti un post de radio misto, te faci cat mai comod si te bucuri de drum, oricum ar fi el.
Nu Tom, esti tu cel care nu a inteles, si aparent nu intelege in continuare.
Degeaba te misti fluent daca capul coloanei se opreste la fiecare zece minute.
Te misti fluent doar atata vreme cat mizeria aia de autobuz se taraie pe drum.
Cand autobuzul face statie, toti cei din spatele lui se opresc la randul lor.
Deci nu exista fluiditate in trafic atata timp cat autobuzele circula pe aceeasi banda.
Deci problema e atat de fluenta, cat si de viteza.
Aha, inteleg dar nu credeam ca asta poate fi un subiect de discutie pt ca e nerealist, nu duce nicaieri. Daca ai alte asteptari, te pacalesti singur.
Oarecum e ca atunci cand zici ca batranii sunt problema ca merg incet si blocheaza trotuarul. Mijloacele de transport in comun folosesc aceeasi retea de drumuri. Nu mai zic ca astea au mereu prioritate fata de restul traficului, ceea ce e absolut normal. Stai sa vezi cand opresc in statie si fiecare dintre cei care urca in sir indian, doar pe usa din fata, trebuie sa valideze biletul/cardul. Autobuzul se pune in miscare abia dupa ce ultimul urcat a validat calatoria. Noroc ca nu sunt prea aglonerate.
Asta e si ideea. Ca lumea sa se indrepte usor, usor spre transportul in comun.
Ba inca in vest designul strazilor si limitele de viteza sunt inadins facute sa stranguleze cat mai mult traficul, sa-l incetineasca cat se poate.
Nu, nu imi doresc ca lumea sa se indrepte catre transport in comun, daca asta inseamna ca nici ei, nici noi (cei cu masini) nu ne vom descurca mai bine.
De unde benzile in comun complet izolate de restul traficului.
Ce face acum transportul in comun e sa supravietuiasca, nu sa prospere, si in timp ce se chinuie sa supravietuiasca, ne fute si noua, celorlalti, meciul.
Da bine propunerea pentru campania electorala a lui Bujduveanu. Sunt multi care vor inghiti gogoasa asta cu „solutia salvatoare”.
Adevarul e ca nu exista solutii la traficul din Bucuresti, martori sunt ultimii zeci de ani cand traficul s-a inrautatit de la an la an.
Exista o solutie salvatoare. Politia sa isi faca treaba! Sa dea mii de amenzi zilnic sa ridice mii de permise zilnic, ca au de unde alege. Si sa fim corecti, sa amendeze si pietonii care traverseaza pe rosu.
@Ionel, e de ajuns să iei la răsfoit articolele despre trafic de pe acest blog și o să găsești câteva zeci de soluții de bun simț scrise de oamenii care comentează p-aici. Dar nu o să le pună nimeni în practică fiindcă înseamnă muncă, oleacă de inteligență și bunăvoință. Dacă fix ăia care ar trebui să găsească soluții sunt cei care încalcă cel mai des legea și își fac cel mai des viața ușoară în trafic in detrimentul celorlalți, nu se va schimba nimic niciodată.
Și, ca să mă leg și de ce spune @Chris06, aproape toți polițiștii ieșiti la pensie din cartierul meu au firme de transport. Dacă sediurile firmelor lor sunt niște apartamente de bloc și ei încă mai au relații în secțiile de unde au ieșit la pensie, să se determine locul unde își parchează dubele și camioanele, precum și orele la care se plimbă cu ele prin oraș fără să pățească ceva. Exact!
2015
https://docs.google.com/document/d/1_CGo6xwlyA2DcsO8iPJPa-T0jq3Un0QXIbKAp86zuxY/edit?tab=t.0
e mai ieftin sa puna camere si sa se emita automat amenzi decat sa platesti politisti care iau salariu degeaba.
@Ionel atât doar că Bujduveanu este primul primar (chit că este interimar) pe care l-am auzit să o spună direct într-un interviu: traficul din București nu poate fi rezolvat cu o soluție magică fiindcă sunt prea multe mașini pentru infrastructura existentă. A mai continuat prin a spune că soluția pe termen lung este ca mai multă lume să își lase mașina acasă și să folosească mijloace alternative de transport. Deci cred că este conștient că această măsură nu rezolvă brusc problema traficului, dar poate aduce o îmbunătățire de 2-3% care acumulată cu alte măsuri aduc o îmbunătățire graduală.
Masurile astea trebuie luate dupa ce amenedaza soferii care merg pe banda de autobuz, blocheaza intersectii sau stationeaza neregulamentar.
Nu doar dupa amenda, ci dupa confiscare autovehicolului.
si care fac stanga de pe ce banda gasesc mai libera, nu de pe aia care trebuie.
Cine e prins în trafic după anumite ore fără treabă în zonă, dat jos, biciuit pe loc și încarcerat după. Mașina confiscată și scoasă la licitație în aceeași zi.
Bine Attila Hunul, te mai asteptam si cu alte sugestii barbare in 2025.
la fel si pentru cei care intreaba „ce se intampla?”
Pai si ce daca m-am mutat in baragan? Cum adica sa nu pot sa-mi duc copilul la scoala in centrul Bucurestiului, zilnic?
Gunoiul sa se ridice doar in w-end, cand nu e scoala, simplu!
Sa se ridice doar in anii bisecti.
Dublez asta cu dreptul mamicilor si taticilor de a avea girofar pe masina. Ce e mai important decat sa ajunga PUII MICI la scoala si gradi fara sa suporte o variatie de temperatura mai mare de 5 grade de la momentul in care ies din casa pana ajung la scoala. In cazul in care picura/ninge, mamicile vor beneficia de escorta din partea politiei. Bineinteles, parcarea este permisa oriunde si pentru orice durata de timp in timpul efectuarii operatiunilor de debarcare/imbratisare/pupat.
depinde cat gunoi se genereaza, daca sunt containere unde varsa un bloc mai mare atunci sunt sanse sa fie nevoie de 2-3 ridicari pe saptamana. plus ca vara de pilda, daca lasi o saptamana gunoiul neridicat, devine incompatibila cu viata zona din jurul pubelelor. solutia e sa vina la o ora mica, cand nu e trafic, pana in ora 7 cand incepe lumea sa misune.
“ o mașină de gunoi s-a gândit la ora 7:00 sau 7:30 dimineața să ridice gunoiul”
Frumos.
Mai are sa afle ca orarele si zilele de ridicare se discuta intre primariile de sector si operatorul agreat.
Nu se gandeste masina de gunoi la nimic.
Oarecum offtopic.
Am în apropiere două intersecții care se aglomerează ca la balamuc. În ambele intersecții sunt semafoare separate pentru făcut la stânga, se face coloana lu’ Dumnezeu, pe lângă care trec bizonii și se înghesuie în față, în intersecție, blocând încă o bandă și eventual tramvaiul. Nu mai zic că se face la stânga și pe roșu când e bizonu’ mai pieptos.
În fiecare din aceste intersecții sunt 3 (trei!) camere PTZ, dintre care una mare de tot.
Mă întreb câte amenzi s-au dat pe baza imaginilor de la aceste camere.
Am vazut asta, mai ales cand e si linie de tramvai.
Mi se par ff curajosi astia tinand cont de faptul ca tramvaiul are prioritate in cam 95% din situatii.
Aveam un coleg acum multi ani care tocmai isi luase un X5. N-o stia p-asta cu tramvaiul. Si-a luat dauna totala intr-o zi. De atunci, nu mai calca linia daca se vede tramvai in zare.
Norocul imbecililor astora esta ca sunt vatmani care n-au chef de circ si stat la locul accidentului.
Legat de asta. Vineri pe la 14, eram la birou si ma uitam pe geam. Trafic ca de 7 dimineata. Lid-ul de langa, parcarea plina, se certau lumea pe locuri.
Oamenii astia nu au job?
Tu de ce stateai si te uitai pe geam in loc sa muncesti?
Unii au alt program, pensionarii la fel.
In plus vezi traficul sambata (duminica mai putin, ce e drept), e aproape la fel de nasol ca in timpul saptamanii, pentru ca oamenii isi fac cumparaturile cand au liber de la munca.
@Sorin
Poate el este șefu’…
Era un studiu, de cand cu wfh, rush hour s-a mutat la 12-14 in Bucuresti.
Zice bine Rumbu, asta e si unul din motivele pentru marele RTO. Toata lumea e in trafic sau la mall 3h pe zi.
In alte capitale se ridica gunoiul tot intre 7 si 9 dimineata…traficul nu e ca in bucuresti.
Bujduveanu PNL ne spune ca nu pot indetifica soferii care nu platesc parcarea pentru au nevoie de acces la baze de date a politiei, unde Predoiu PNL e ministru
https://hotnews.ro/amenzile-pentru-parcari-neincasate-de-primaria-capitalei-primarul-bujduveanu-arata-cu-degetul-catre-ministerul-de-interne-2085102
Problema este că plata parcărilor se face la un srl oarecare, cărora milițenii nu vor să le dea acces la baza de date ca să nu aibă „scurgeri”.
Sâmbăta la 5-30 vine mașina de gunoi și începe să trântească ghenele alea noi, care trebuiau să fie cu deșeuri sortate, dar lumea pune totul la grămadă. Alea se ridică cu un braț de macara, turează motorul, scârțâie și apoi îi dă drumul de la 1 metru să cadă pe beton. E frumos.
La porumb masina vine de doua ori pe saptamana, lunea pentru menajer si miercurea pentru reciclabile.
Containere diferite, negru respectiv galben.
Daca pui in cel negru reciclabile, respectiv resturi de la bucatarie in cel galben, nu ti le ridica.
Acum cativa ani, cand s-a introdus procesul nou, mai faceau unii pe smecherii, dar s-au calmat cand au vazut ca le ramane gunoiul la poarta cu saptamanile.
Deci, se poate, daca se doreste.
Nu mașinile de gunoi și dubele sunt problema în București, ci mămicile cu Land Rover care trebuie să ducă odorul în celălalt capăt al orașului — sau mai rău, din Ilfov până-n centru, ca să prindă loc la grădinița sau școala ‘cu renume’. Plus ăia care au primit drept la mașină de la mă-sa — gen câte unul în mașină în hârbul din 2000, trebuie să se ducă din sudul orașului până în nord pe traseul Unirii-Romană-Victoriei-Aviatorilor și cred că șoseaua e doar pentru ei. Adevărul e simplu: e mai comod să schimbi ce pare că afectează traficul decât să rezolvi ce-l sufocă cu adevărat, idioții pe care poliția nu îi vede.
Vrem produse proaspete în supermarket! Dar să se facă aprovizionarea noaptea dar fără zgomot!
Vrem pachetele să ne vină acasă dar să nu vină cu duba.
Vrem să avem servicii ieftine și bune (electricieni, instalatori, zugravi etc) dar să umble cu bicicletele și cărucior după ele…. Wtf is wrong with you people???
Vreți trafic lejer? Serviciile sociale să controleze de minim 4 ori pe an rezidența elevilor, prin liste zilnice făcute de computer în mod random. De la ora 16.00 ăia vin la adresă și să controleze dacă există dovezi că acel elev trăiește acolo. Nu sunt dovezi, atunci amendă, fals în acte, uz de fals, fals în declarații oficiale și trimis copilul la școala de care aparține cu adevărat. Și gata 50% din traficul de dimineață. La liceu e altă treabă, dar un abonament subvenționat mai mult și legături cu transportul în comun mai bune ar rezolva problema.
Toate astea cu amenzi pentru oprire pentru descarcat plod, și altele spuse mai sus.
Cea mai rapidă soluție ar fi prezența poliției în intersecții și amendarea pe loc a tuturor celor ce blochează intersecția. Eventual pus un sticker în geam, portocaliu cu scrisul „sunt un prost care blochează intersecții”. Are dreptul să îl dea jos după 1 an, doar la RAR sau un sediu de poliție.
Cand mai vine un an de asta bisect impar eu ii transfer d-lui Petcu un milion de EUR in cont.
Lasa-i sa scoata o singura vara gunoierele in mijlocul zilei pe canicula, va fi leacul perfect pt astfel de idei crete. Nimic nu se compara cu miasma de borhot fiert pe asfalt
Na, cand esti domn si nu vrei nici zgomot la 5 dim (desi toti au tripane), nici masini mari in trafic la 7, suporti duhorile
Cumva tu vrei și cu p**n cur și cu sufletu-n rai..
locuri de parcare pentru aprovizionare cand o sa aiba bucurestiul?
secolul următor.
Bucureștiul e mereu aglomerat. Și dimineața, și la prânz, și seara. Și în weekend.
Cârpeli de genul ăsta (orarul de ridicat gunoiul) se pot găsi, dar nu o să rezolvi traficul dacă nu convingi lumea să mai lase mașina acasă.
In alte tari, printre care si US, gunoiul se ridica noaptea.
Deci nu vezi masini de gunoi ziua.
Referitor la dube – aprovizionare – exista tari, ca Japonia, unde se face incepind cu 4-5 dimineata, pina in ora 7-8 am, sa nu incurce traficul, si cu marfa putina, masini micute, nu dube mamut, tip dhl, cargus, etc.
Se pot face multe pentru eliberarea traficului in orasele mari, dar fiecare primarie isi impune legea si viziunea generala nu se pupa cu viziunea fiecarui sector.
De ce nu se poate face sincronizarea semafoarelor in Bucuresti, sa nu treci de Universitate si sa te blochezi la primul stop de dupa, la Inter?
Nu se vrea, de aici poluare, nervi, aglomeratie, etc.
In plus, sistemul de transport este extrem de prost gindit.
Ca sa ajungi din Straulesti la Imgb sau Drumul Taberei, schimbi de 3 ori, traversezi, minim 1h30′ pentru 25km.
Nu ca cu uber sau bolt faci mai putin, ziua….
Lucruri facute cu kurul, fara nici o logica, sau incepute si abandonate, lasate de izbeliste, ca merge si asa. Bani publici irositi aiurea.
Prin 2000-2010 parca s-a incercat sa se faca cu japonezii sincronizarea semafoarelor din centru, cost estimaiv 50 milioane dolari – la acea vreme. S-a ales sa se mearga tot asa, in continuare, ca e mult si nu-s bani si se circula. Asa ca in 2025 stam in trafic.
Solutii sint, trebuie viziune, bani de investitii si cineva hotarit sa rezolve lucrurile. Cred ca intr-un mandat ar fi realizabile toate acestea, dar nu avem om si nici bani (acum) si nici viziune.
@Tony D Vezi raspunsul meu de la primul comentariu, al toreadorului legat de colectarea noaptea. US nu au careuri de blocuri comuniste ca noi. Au cartiere de case. E alta poveste.