Știrile zilei – 3 septembrie 2025

  1. Verde . Verde . Port . Blondă . Apus . Blondă . Blondă . Râu . Roșcată
  2. Nimic, bă, nimic. Asta propune Ministrul Energiei
  3. Reforma ia o pauză, că o fi obosit și ea
  4. Ce glume proaste are Bolojan
  5. Un prost a prins curaj și nu s-a gândit ce face
  6. Șeful aeroportului Otopeni are experiență
  7. De ce a omorât 3 oameni? Că avea ceva important pe telefon…
  8. Se fac mai multe blocuri în București
  9. Volvo renunță la un break mare
  10. Cronica de tehnologie

Mulțumesc că ai citit acest articol.
Dacă vrei să susții acest blog, cumpără un abonament de 5$

56 comentarii

  1. La 2, unii chiar i au spus ce trebuie sa facă pas cu pas.
    https://asociatiaprosumatorilor.ro/apce-propune-guvernului-cinci-masuri-concrete-pentru-reducerea-facturilor-la-energie-ale-romanilor/

    Doar ca ar face fix orice mai puțin asta.

    Indecis. Tu ce zici?247
    • „Comunitățile de energie” par, la nivel declarativ, un mecanism menit să ofere mai multă autonomie și putere consumatorilor, dar în practică ele sunt influențate de interesele distribuitorilor și ale marilor jucători din piață.

      Distribuitorii, care tradițional aveau rol strict de transport și întreținere a rețelei, caută să își extindă influența spre zona de producție și comercializare.

      181
    • Nu ale „romanilor”, ci ale „prosumatorilor”.

      Il cunosc personal, din pacate, pe Dan Pirsan, e un pensionar obosit cu prea mult timp liber la dispozitie, arogant si artagos, genul care le stie pe toate cand nu stie mai nimic.

      Ca prosumator, niciuna dintre masurile propuse nu aduce vreun beneficiu notabil tertilor, ci doar mie, ca prosumator.

      70
    • Kituri solare pe balcoane am văzut prin Germania. Pornesc de la 250 euro (600 w, două panouri), conform unei broșuri din Netto market. Probabil contribuie cu ceva ,dar nu cred că peste 60%. Ar trebui să ai balcon la fiecare cameră.

      140
    • Deci tu n-ai fost in stare sa ti-l educi pe fi-tu si vii la mine sa-mi ti pledoarie?
      Eu am zis ce am citit le stiri, dupa care ai venit aici ca panseluta sa-mi zici mie ca tu nu-i crezi pe rromanes, bravo, ai ajuns la varsta mentala de 5 ani, felicitari.
      Lasa telefonu ca aparent nu stiu sa cauti niste amarate de stiri din orasul in care ai stat.
      O zi buna, deja facem spam pe nimic.

      04
    • Incident extrem de grav la Cluj-Napoca. Un muncitor străin a fost băgat în comă de un român. Medicii sunt sceptici că va reuși să trăiască.

      e bine ca stim la ce sa ne asteptam de la o guvernare sau presedintie aur, atunci va fi pe scara larga impotriva oricarei minoritati, inclusiv a celor care nu ii agreeaza. aviz si tiganilor tiktokari.

      Indecis. Tu ce zici?1826
    • Vezi ca muncitorul ala a incercat sa agate niste minore si indianca noastra, pardon, minora s-a sunat tribu’.
      Momentan e 1-0 pentru indienii nostri.

      Indecis. Tu ce zici?3820
    • @K.Julien
      Vezi ca alea sunt doar afirmațiile indienilor băștinași. N-as vrea sa zic ca nu sunt credibile, dar cand eram in liceu, am mers pana la un coleg, ala stătea intr-o zona cu mai multi indieni bastinasi; pana a iesit ala din casa, au trecut 2 indience cam de vârsta mea si au zis ceva de genul „vai, frumosului, nu ne scoți la un suc?”. Eu am răspuns cu „nu, merci”, alea s-au criza asa din senin, au început sa faca scandal, au apărut frații lor ca din pamant, alea urlau ca le-am pipăit si am tras de ele si plm. Daca nu ieșea colegul meu din casa împreună cu taică-său la timp, eram probabil si eu la știri, bagat in coma pentru ca am încercat sa violez niste fete de etnie.

      Comentariu apreciat.848
    • Sabotor, nu stiu detalii, eu am vazut asta pe site-uri de stiri. Dar daca vrei sa experimentezi obiceiurile migrantilor ilegali, hai in Timisoara si du-te pe langa Bega prin zona garii. Spoiler alert: nu prea e fain ca femeie sa fii singura pe acolo.
      In rest, aia care muncesc legal, pare ca isi vad de treaba lor.

      184
    • @sabotor: cum ma, cum sa nu crezi ceea ce zice romanu etnic?????

      101
    • @K.Julien
      Ultima data cand am fost prin Timisoara nu am vazut ceva suspect, dar na, poate s-au schimbat chestii de cand m-am mutat de acolo.

      Dar ce zic eu e alta: deocamdata in cazul de la Cluj nu avem decat declaratiile aluia care l-a batut pe nepalez. Si nu e ca si cand nu e ceva comun la cei din etnia conlocuitoare sa justifice o bataie pentru ca – vezi dom’le – s-a luat batutul de sora/sotia/mama batausului. Si vine si aia si jura pe rosu ca ala batut e un nenorocit care voia s-o violeze ziua in amiaza mare.

      Cand eram adolescent – in Timisoara, apropo; acolo a fost si intamplarea din liceu – se intamplau chestii de genul destul de des. De exemplu, cand unu voia sa-l bata pe altu trimitea o gagica pe langa ala sa intre-n vorba cu el si apoi sa strige ca a pipait-o sau ceva, motiv numai bun pentru „salvator” si gasca lui sa-l rupa cu bataia pe nefericit. Cu variatiuni, putea in loc de gagica sa fie un golanas de 6-7 ani, sa mearga la ala sa-l injure, iar la prima reactie a nefericitului, la fel, sa-l rupa „salvatorii” cu bataia.

      D-aia, n-as baga mana-n foc ca nepalezul ala a vazut-o macar pe sora batausilor. E foarte posibil ca aia 3 (c-au fost 3 care l-au batut pe nepalez) sa-l fi rupt pe ala cu bataia doar la misto sau ca e „inveidar” si dupa ce au fost prinsi sa zica ca de fapt ei doar aparau onoarea surorii.

      211
    • @animaloo
      Da ma, iti dai seama ce bulangiu sunt sa nu-i cred, se stie ca etnicii spun tot timpul doar adevarul si n-ar minti in ruptul capului; d-aia se jura sa le moara ce au mai drag. Greseala mea, ma duc sa-mi fac mea culpa in piata publica.

      /s pentru aia care au dubii ;)

      150
    • NOU
      #14

      Cine sunt etnicii? Că eu am văzut că erau niște țigani borâți. Etnici în România sunt și tătarii (wink)!

      140
    • Sabotor, eu tind sa nu ii cred nici pe migrantii ilegali, nici pe indienii nostri.
      Dar Timisoara are o probelema reala cu migrantii, zona garii, pe Bega, in Nord pe la Selgros.
      Acum na, daca tu n-ai vazut/auzit, e clar, nu exista.
      Nu-s cei mai pasnici, mai violeaza, se mai omora intre ei, dar ce sa faci? Astea-s traditiile lu Abdul the goat fucker si trebuie sa le acceptam, doamne fereste.
      Aici vorbim de doua categorii diferite, asiaticii care vin legal si muncesc legal si ilegalii care-s veniti de prin cu totul alte parti.

      54
    • @K.Julien

      Acum na, daca tu n-ai vazut/auzit, e clar, nu exista.

      Ma, eu NU zic ca e imposibil ca imigrantul ala chiar s-o fi agresat pe sora batausului. Zic doar ca eu n-as lua imediat de buna, cu 100% certitudine ce zic etnicii nostrii; e o diferenta acolo. Ca tu asa ai pus-o, baaaaa, muncitorul ala a sarit cu violul pe minoritara noastra.

      Nu-s cei mai pasnici, mai violeaza, se mai omora intre ei, dar ce sa faci? Astea-s traditiile lu Abdul the goat fucker si trebuie sa le acceptam, doamne fereste.

      Te rog, la modul foarte serios, spune-mi cate crime si cate violuri au facut imigrantii in Timisoara. E cate un omor in fiecare zi si cate un viol la fiecare ora?

      Nu zic ca toti imigrantii aia sunt niste mielusei blanzi, care n-ar face vreun rau unei muste. Sunt si ei oameni, exista intre ei si ticalosi, cum exista si intre noi ticalosi. Dar asta nu inseamna ca toti sunt niste criminali violatori. Noua nu ne placea cand eram discriminati in vest din cauza etnicilor plecati la furt in Franta, ca aia-s doar o mica parte dintre romani, dar acum ii tratam exact la fel pe nefericitii aia din Nepal. Gen daca un afgan face o crima, apoi atunci si nepalezii sunt criminali.

      Si-nca una: tot cand eram in liceu, nu prea voiai sa te prinda noapte prin Printul Turcesc (daca nu erai din zona), ca ti se puteau intampla chestii. Si nu erau nepalezi pe acolo in vremea aia, erau doar etnici d-ai nostrii.

      123
    • ah, ca-mi scapase asta:

      nu ii cred nici pe migrantii ilegali

      Am impresia ca tu nu prea intelegi care e treaba cu imigrantii legali si ilegali si cand vezi un nepalez tu chiar crezi ca e ilegal. E bine, tine-o tot asa.

      76
    • Sabotor, de ce trebuie sa-ti zic eu? N-ai google? Te doare mana?
      Tocmai ce am zis ca aia care vin legal muncesc si isi vad de treaba lor.
      Tocmai ce am zis mai sus ca aia legali sunt asiatici si aia ilegali sunt din alte parti(probabil tari de prin orient).
      Ai strabism? Te uiti la un comentariu si citesti altul?
      Ce drac nu intelegi ca n-am o problema cu migrantii legali care muncesc legal. Am o problema cu aia ilegal, lasati din tiruri pe camp pe la Remetea si alte iesiri din oras.
      Ce zici tu, cu bataia prin alte cartiere, du-te in Sagului noaptea sau Kuncz si vezi ce se intampla.
      Dar na, tine-o pe a ta, ia-i acasa si pune-i cu nevasta-ta in pat dupa partea mea.
      E asa rau sa vreau un oras sigur? Sau in numele diversitatii trebuie sa fiu panseluta si sa accept orice migrant ilegal ca asa vrei tu?
      Vrei sa vii intr-o tara? Ok, vino legal, respecta legile tarii respective si nu-ti are nimeni treaba.
      Atata gimnastica mentala faci sa ma convingi ca “au mintit tiganii domle”, ma doare-n pix ce au facut acolo, au fost prinsi, o sa faca 25 de ani de parnaie si gata.
      Pare ca ai fost batut rau la viata ta de esti asa pornit pe “bataie in nu stiu ce cartier”. Sunt si acum chestii de genu, numai ca nu mai esti tu tinta, e fi-tu.

      39
    • Tocmai ce am zis mai sus ca aia legali sunt asiatici si aia ilegali sunt din alte parti(probabil tari de prin orient).
      Ai strabism? Te uiti la un comentariu si citesti altul?
      Ce drac nu intelegi ca n-am o problema cu migrantii legali care muncesc legal. Am o problema cu aia ilegal, lasati din tiruri pe camp pe la Remetea si alte iesiri din oras.

      Si atunci, de ce bagi in discutie imigrantii ilegali cand nepalezul batut era legal, muncea la o fabrica si toate cele? Cumva… ala e violator pentru ca aia ilegali sunt violatori, sau ce plm? Bai, din nou, vorbim de un nepalez din Cluj, imigrant legal, care lucra la DeLongi. Cum ai ajuns de la ala la imigrantii ilegali, aia intreb eu.

      Sabotor, de ce trebuie sa-ti zic eu? N-ai google? Te doare mana

      Pai tu, ca tu o dai inainte cu crimele ce le fac „ilegalii”. Altfel, am cautat eu. Acu 4 ani s-au luat niste afgani in cutit si inca unii acum un an (ei intre ei, n-au omorat vreun roman ingrijorat de ce crime ar putea face imigrantii). Doua crime in 4 ani si 0 violuri. Ai de plm, ce oras periculos a devenit Timisoara din cauza ilegalilor.

      E asa rau sa vreau un oras sigur? Sau in numele diversitatii trebuie sa fiu panseluta si sa accept orice migrant ilegal ca asa vrei tu?

      Nu stiu unde ai citit tu ca e de rau sa vrei un oras sigur. Nu stiu de unde ai tu impresia ca eu am zis „diversitate!!!!: sau ceva. Cred c-ai baut de la caine si halucinezi.

      Vrei sa vii intr-o tara? Ok, vino legal, respecta legile tarii respective si nu-ti are nimeni treaba.

      Arata-mi te rog unde am sustinut eu altceva, serios.

      Dar na, tine-o pe a ta, ia-i acasa si pune-i cu nevasta-ta in pat dupa partea mea.

      I got nothing.

      Atata gimnastica mentala faci sa ma convingi ca “au mintit tiganii domle”, ma doare-n pix ce au facut acolo, au fost prinsi, o sa faca 25 de ani de parnaie si gata.

      Nu fac nici un fel de gimnastica mentala, am zis un singur lucru – ca exista posibilitatea ca aia sa fi mintit. N-am zis ca-i 100% sigur ca aia au mintit. E o foarte mare diferenta, crede-ma.

      Pare ca ai fost batut rau la viata ta de esti asa pornit pe “bataie in nu stiu ce cartier”.

      Deloc si din nou, ma minunez cum ai sarit la concluziile astea. Ti-am zis de Printul Turcesc (acolo ma duceam intr-o perioada la o sala sa fac „karate” ca era la moda p-atunci) doar ca raspuns la „uite ce e in zona garii, ti-e frica noaptea”. Adica mai tot timpul au fost anumite zone pe care ar fi recomandat sa le ocolesti noaptea, iar treaba asta nu are de-a face cu imigrantii.

      Sunt si acum chestii de genu, numai ca nu mai esti tu tinta, e fi-tu.

      gresit, „fi-miu” chiar a dat de pamant cu un afgan obraznic la scoala.

      Pari genul de om cu idei putine, dar fixe (asta cu imigrantii fiind una din ele) si te certi cu oricine (in cazul asta cu mine) te tema asta; chiar daca eu n-am zis niciunde ca e datoria noastra sfanta sa adapostim imigranti ilegli. Tot ce am zis eu e ca e posibil ca tiganii aia sa minta, ca e modus operandi la ei. A, si ti-am demontat cateva imbecilitati. Si de la asta ai sarit la „i-ai acasa si pune-i in pat cu nevasta-ta”. Repet, unde am zis eu ceva „along these lines”? Arata-mi, te rog.

      64
    • „Etnici în România sunt și tătarii (wink)!”
      Daca nepalezu era batut la Navodari stiam direct cine e!

      „traditiile lu Abdul the goat fucker”
      abdul, acest nume de nepalez clasic

      vorbim de un nepalez din Cluj, imigrant legal, care lucra la DeLongi. Cum ai ajuns de la ala la imigrantii ilegali…din TIMISOARA!!!!

      112
  2. 7. Tânăr cercetat pentru ucidere din culpă după ce a lovit cu trotineta electrică o bătrână, pe o trecere de pietoni din Sectorul 2 al Capitalei. Victima a murit la spital.

    Comentariu apreciat.412
    • Dar sunt eu nebună că merg cu mașina că mi-e frică de ăștia!

      Indecis. Tu ce zici?2119
    • Oare cat va merge cu trotineta in puscarie?

      121
    • Lia, nu esti nebuna, doar iti gasesti scuze ciudate pentru lene

      Indecis. Tu ce zici?2320
    • @Sorin, nu e vorba absolut deloc de lene, încă fac in jur de 20 de mii de pași pe zi, chiar îmi place foarte mult să merg pe jos, doar că acum îi fac prin mall, pentru că in rest MI-E FRICĂ!!!! Și văd că am și motive să îmi fie. Mi s-a întâmplat și mie să fie aproape să ma lovească câte o trotineta sau bicicleta trotuar, din fericire m-am ferit la timp, dar aș vrea foarte mult să mă pot plimba fără stres, din păcate doar prin mall mai pot face asta, nici parcurile nu mai sunt sigure. Nici nu ne dăm seama cât de mult ne afectează sănătatea stresul ăsta constant, să te uiți mereu peste umăr să nu te dărâme ceva, să te claxoneze mereu când te plimbi agale pe trotuar, să nu poți să te oprești la un taifas, sau într-o stație de autobuz, sau să te uiți la o vitrină că zboară ăștia cu 50 la oră pe trotuar pe lângă tine și dacă nu ești mereu atent și in priză riști să te omoare! E absolut cumplit!

      Comentariu apreciat.312
    • @Lia – credeam ca sunt singurul care simte frica asta.

      162
  3. Vă salut de pe frontul de vest, apa încă e caldă și Cerveza încă e rece. Să-mi ziceți când se termină războiul.

    Indecis. Tu ce zici?1436
  4. 4. ar putea fi o solutie la importul de asiatici, dar va vrea nenea/tanti ”suprimat” de la primaria comunei cu 200 de locuitori sa faca muncile lor?

    416
    • Sigur poate tanti Valerica de 50 de ani de la primăria Curcani să facă glovo pe bicicleta prin București! Mă întreb uneori ce au unii in loc de creier!

      Indecis. Tu ce zici?246
    • fa-ti o radiogragie, ct, ca sa te lamuresti.
      inainte de a scrie, te-ai asigurat ca la primarii atarna doar tantici de 50 de ani?
      sau ca asiaticii importati sunt doar barbati care fac glovo?
      asa, doar ai certificat constatarea ca prostii au doar certitudini.

      09
    • ne-a informat tanti lia si cati locuitori are comuna curcani.

      14
    • mai pe fata de atat se poate? ce pazesc serviciile, de ce ii mai lasa sa se intoarca?

      Indecis. Tu ce zici?256
    • Se poate si mai nasol, la Beijing Fico ii face lui Putin un blowjob si slovacii inca il primesc acasa. Imi place cum suna „Parada militară se va desfășura pe Bulevardul Păcii Eterne din Beijing și va include și alte echipamente militare moderne: patru noi rachete anti-navă din clasa „eagle attack”, drone subacvatice, rachete hipersonice și sisteme nucleare mobile.”

      Indecis. Tu ce zici?255
    • Vezi că au fost mai mulți foști premieri acolo. Foști premieri ai Italiei, Greciei, Noii Zeelande, Singapore și purtătorul de cuvânt al adunării naționale a Coreei de Sud.
      Or vrea și ăia „disoluția accidentului” te pomenești.
      Am uitat, la noi nu se studiază inamicul, nici limba, nici cultura lui, nu se vorbește cu el. Noi ne rugăm la măicuță sfântă să ne apere de ei.

      Indecis. Tu ce zici?1523
    • „S-au dus acolo să împiedice războiul de pe 3 septembrie și au reușit” istoria gheto-dacă.
      Ăștia pregătesc oportunități pentru copii, nepoți, se visează dinastii.

      210
  5. Sigur e 3 septembrie?
    Nu trebuia să fie 1 Voina?

    64
  6. 4. Bolojan repeta o mantra demna de o cauza mai buna, parca ar fi ruda cu Nasui, prostul libertarian care n-ar trebui sa existe.

    In loc de „se pot duce in privat”, putea sa le zica direct ca se pot duce dracului.

    „Nu mai fitz saraki”.

    Indecis. Tu ce zici?826
  7. 7. mi-aș dori pentru viitorii muncitori la drumuri să existe consecințe și măsurile de protecție să crească: un mic camion în loc de o autoutilitară și o distanță corespunzătoare de siguranță, eventual marcaje mobile, devierea circulației și limite de viteză cu radar și dublarea amenzilor pentru depășirea vitezei în zonele cu drum în lucru (așa este în unele state americane).
    La noi pe multe șantiere protecția muncii este încă o glumă.

    Comentariu apreciat.330
  8. 11. Cronica UE: Aeroportul din Plovdiv a fost atacat hybrid de Rusi. Pilotii avionului care o aduceau pe Ursula au fost nevoiti sa foloseasca harti de hartie pentru aterizare. Stirea romantata este ca angajatii aeroportului au dat foc la tomberoanele cu gunoi ca sa ghideze aterizarea avionului. Nu a mers nici asa. Atunci Ursula a start cu parasuta dupa care a mers cu bicicleta pana la Ruse de unde s a imbarcat pe o barja care transporta gunoi menajer din UE cu destinatia Constanta via Canal Dunare-Marea Neagra. Exact ca Rezistenta Franceza. Ce romantique ce Mishtoeaux ce palpitant.

    Indecis. Tu ce zici?936
  9. Cartierul ala rezidential de la 8 o sa fie ceva de lux:
    – in fata ai una din cele mai folosite cai ferate
    – in stanga ai autostrada A3
    – in spate ai legatura dintre A3, Colentina si Pipera
    – in dreapta ai Petricani

    Zona aia e un haos total. Nu exista moment de liniste, praf 24/7, gunoaie, aglomeratie.

    221
  10. Jeguri păduchioase ASF.Creșterea RCA-ului în 2 ani mai mult decît dublu.Morții lor.

    152
  11. 7. Uite d-aia in Suedia lucrarile sunt anuntate din timp si ai masini de asistenta inaintea locului. Chiar si la accidente se blocheaza o banda in plus

    40
  12. @7 e o provocare in ultimii ani sa gasesti sofer de autoutilitara sau tir care sa nu conduca cu ochii in telefon sau tableta. Amenzi? Nah…las ca stam cu radarul la iesire din localitate

    110
  13. https://hotnews.ro/video-accident-mortal-de-trotineta-in-bucuresti-tanar-trimis-in-judecata-dupa-ce-a-trecut-pe-rosu-si-a-lovit-o-femeie-care-traversa-regulamentar-2057224

    As vrea sa-l citesc din nou pe acel comentator care spunea ca daca accelerezi intentionat cu 2 tone de masina inspre pietoni este „doar intimidare”. In conditiile in care calare pe o trotineta si cu ceva legi ale fizicii in spate, un om e mort e acuma.

    140

Adaugă un comentariu

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicată.

1. Linkurile utile în context sunt binevenite.
2. Comentariile asumate fac bine la blăniță.
3. Nu fiți proști, agramați sau agresivi la primele 50 comentarii aici.

Susținere

Susține acest blog cumpărând de la eMAG, de la Finestore, de la PORC sau de la Decathlon.