- Cea mai mare inflație din Europa?
- S-a respins legea pensiilor speciale
- Cam asta a fost și cu Nordis
S-a făcut justiție, gata, înapoi la muncă. - Primarul din Magalia, suspectat de corupție
- Salon de masaj în Brăila
Nu râdeți, aer curat, mișcare, sunt foarte eco. - Cumpărați acum repede, că se dă
3 camere 350.000€ - Cea mai democrată țară din lume, da?
- Camioanele chinezești sunt bune
- Castrat cu un cuțit ruginit și apoi scos și un ochi
- Noul Audi E5
- Cronica de tehnologie

La 3 avem și continuare: Curtea de Apel București a ridicat sechestre de aproape 15 milioane de euro instituite de DIICOT asupra bunurilor companiei Nordis Management și ale patronilor Vladimir Ciorbă și Emanuel Poștoacă / Decizia este definitivă
Gata, luni încep sa preadea apartamentele :))
Nicidecum. Mai baga 2-3 ture de vanzari
Facem un pariu că Ciorbă & Vicol vor lua maxim ceva cu suspendare și asta pentru un kkt minor, nu pentru ce-au făcut efectiv?!
Acum serios, fraieri ar fi sa nu incerce sa le mai „vanda” de vreo 3-4 ori. Cred ca s-ar gasi clienti.
Eu cred ca va fi bataie cu săbii pe ele. Partea bună e ca le pot vinde ori de câte ori vine cineva sa le cumpere.
S-a schimbat legea, nu mai au voie sa promita vanzarea aceluiasi apartament catre mai multi.Acum e cu notare in cartea funciara.
6. “zona de living” “zona de zi și zona de noapte” , “ zona de dormitoare”. Apartamentul are “undeva la 90 de metri pătrați”. Ce prenadez trag ăștia cu vocabularul ăsta al lor?
Ăla e apartament de săraci…uitați aici , ce trebuie : https://vm.tiktok.com/ZNdXN4EQD/
Se fură mult, mult….
Hai, fiți solidari, țara a ajuns intr-o situație proastă…
„Puteti sa inchideti bucataria.” Teoretic, pot sa fac din bucatarie si sala de fitness.
„Se vinde un ansamblu rezidential, cu piscina, sauna, spatii verzi etc” Da coaie si cine plateste sa le intretina? Dai 350k + 500 euro lunar.
`Aideplm
Daca ai meleonu de euro fix pe-o casa in voluntari ii dai.
Ma dispera maxim asta cu „zona de”, e genul de exprimare care cred ei ca ii face sa para mai sofisticati si intelectuali.
Gogule, vezi că ai mentalitate de sărac, de non-afacerist….daca ai multe meleoane făcute ușor, din combinatii, nu te uiți la 1 milion dat pe ceva in Voluntari….
Hai că va lăsa să luați 30% din pensia privata pilon 2…v-au mai dat 5% … Săracilor lacomi…
@ev21 Fix asa am reactionat cand am dat play. Las-o dreaq cu zona ma-sii. Zona e una singura, zona industriala. „zona de bbq”, nu, e GRADINA! Si poate fi orice, poate fi zona de laba, god damn.
Nu aș prea crede anti-reclama la camioane chinezești..
Poate nu au fost create să bea vodcă, să fie supraîncărcate ușor și conduse cross country cu motorină botezată:D
pai rusul spune ca se bazeaza in continuare pe vechile Volvo de 1 mil km pe care le avea, deci comentariul tau nu se aplica
@Ronnie, ba se poate aplica, soferii poate nemulțumiți ca fac pauze mai dese si mai lungi de incarcare fut masinile alea in asa fel sa le strice, n-as avea mare incredere in firma chineza no name dar nici in rusul ala.
5. Este la ordinea zilei in Romania, suntem o tara de salbatici. Doar in tarile de lumea a treia vezi gloate care isi fac legea pe strazi.
Brăila. Săbii, topoare și bâte… nici un cuțit. Nu ne mai respectăm tradițiile.
Ar trebui ca craiovenii sa faca sesizare la UNESCO, pentru folosirea fara drept a sabiei in alta zona.
@Deea, la ce tari de lumea a treia te referi? La Statele Unite?
Da, Andrei, de aia europenii sunt disperati sa ajunga in US, de rau ce e acolo.
Deea, iar exagerezi. Singurul lucru cu care pot fi de acord este afirmatia: „suntem o tara de salbatici”.
Am vazut cu ochii mei locuri mult mai rau famate si batai mult mai violente decat in Romania, in tari care nu sunt din „lumea a treia”.
Si aia, cand se bat, nu se bat ca saracii nostri, cu bate cumparate de pe Temu sau sabii de pe Aliexpress…
https://www.numbeo.com/crime/rankings_by_country.jsp?title=2023®ion=150
In Olanda am fost informat de colegii de munca ca exista niste ‘no go zones’ neoficiale de care ar trebui sa ma feresc.
La fel in UK. Am locuit in Sunbury, colegii mi-au spus ca ar trebui ca dupa lasarea noptii sa ma feresc sa calc prin Feltham …
https://www.numbeo.com/crime/compare_cities.jsp?country1=Romania&city1=Bucharest&country2=United+Kingdom&city2=London
Prin „europeni” a se intelege bronzatii nostri, care vor sa implementeze si peste ocean alba-neagra si televizorul cu diagonala de 1,5, bagat sub fusta.
Nu, Gogule, ma refer la high skilled care castiga cel putin triplu in US fata de cele mai bune state din UE. Nu mai zic de mentalitate si educatie ca faci apoplexie daca iti povestesc chestii.
Sunt pe dracu’ triple. Triple sau chiar mai mari de triple se gasesc doar in Sillicon Valley. La alea high skilled jobs de care zici tu, nu sunt asa mari diferente.
Si mai e de luat in calcul si aspectul de mai jos:
Nominal vs. real: Salariile nominale din SUA sunt mai mari, dar și costul vieții este mai ridicat, mai ales în orașele mari (New York, San Francisco).
PPP echilibrează decalajul: După ajustarea pentru puterea de cumpărare, diferența între SUA și UE scade semnificativ – nivelul de trai real nu este dublu, ci mai apropiat (~20–35 % diferență).
Varianță în UE: Diferența între țările UE este mare: Luxemburg sau Germania au un nivel de trai apropiat de cel american, în timp ce Estul Europei (Bulgaria, România) este mult mai jos chiar și după ajustarea PPP.
Calitatea vieții: Nivelul de trai PPP nu reflectă totul; sănătatea, educația, transportul public și protecția socială sunt mai bune în majoritatea țărilor UE.
Deea, chiar te rog sa ma luminezi cu chestii! Mentalitate smechera tare, de genul „muncim pana cadem lati, ca sa ne luam casa supraevaluata de 7 ori si truck de 3 tone jumate pentru doi ochelaristi care stau la birou.”
Mancare de cacat, daca nu vrei sa dai neaparat o suta de dolari pe o masa sanatoasa, trimiti copilul la scoala cu ghiozdan antiglont, daca nu ai asigurare de sanatate super beton, te costa o nastere 40-50 de mii…din astea. Mai vrei?
@Deea: ala e flash mob, un happening, un eveniment cultural. despre ce gloate si salbatici vorbesti? nu exista raniti, deci nu a fost vorba de violenta. ma distreaza cum sari la orice subiect sa dai cu hate, banuiesc ca e destul de solicitant in ultima vreme
toti suedejii sta la coada la ambasada us sa ii lase sa mearga la munca acolosha. Stocolmu e golit de bastinasi, toti sunt la munca in iowa
5. ecran de 59…cand face bluescreen nu mai stii nimic…iar sigla aia audi din litere…priceless
4. Un fel de Mazăre de Mangalia. DNA-ul umblă cu mascații pe străzi iar el tot cu ciordeli, fără frică…
6. Lux si opulenta. La atatea sute de mii de euro nu puteau sa puna un burlan mai de doamne ajuta la hota aia? Pe urma, are mai multe zone decat camere. Si cand folosesti zona de barbeque de la parterul blocului, esti obligat sa chemi tot blocul sau doar pe aia de pe coloana pe care ii afumi direct?
Mai gasesti niste chistoace si scame pe friptura de la vecinii terorizati de miros, dar aia e. Te adaptezi la ansamblu.
2. „Respingerea proiectului a fost necesară pentru ca noul executiv condus de Ilie Bolojan să îşi poată angaja răspunderea, în Parlament, pe un nou proiect de eliminare a pensiilor speciale, procedural acest lucru fiind posibil doar dacă nu există un alt proiect pe traseul legislativ”
Mai greu cu inteles textul scris, este?
Nu sari la comentat ca mai sunt 2 pasi pana sa te bucuri:
-sa fie gata noul prpoiect si sa fie si votat.
Sa vedem atunci daca mai au 54 de voturi pentru
Până nu iese un magistrat și plânge cu talonul de pensie orice discuție despre pensiile speciale este fake news și nu merită decât, cel mult, o înjurătură scurtă.
Ca si istoric, a fost o lege in 2023 inițiata de guvern care a picat. A fost mare tamtam atunci ca USR a fost singurul care a votat-o, ulterior s-a dovedit ca la votul final a votat-o si AUR.
A mai aparut una in campania prezidentiala, data de PNL (Antonescu pentru voturi). A fost votata de aproape toti cu cateva exceptii in aprilie la camera deputatilor. A fost tinuta pe loc in procesul legislativ pana acum cand i-au dat drumul si spun ca nu e buna legea. Au supus-o la vot si surpriza, PSD+PNL+USR au votat contra ei ca sa mai traga de timp cu alta versiune, tot marca PNL (Bolojan). Asta inseamna sa reia de la zero tot ceea ce au mimat ca vor sa faca pana acum.
Asta inseamna reforma la alianta de la guvernare. Slava.
S-a discutat in ultimele zile in ce masura proiectul propus pentru eliminarea pensiilor speciale are sanse sa treaca de CCR, si-au dat cu parerea si fosti judecatori CCR, si concluzia a fost ca, in forma propusa acum, nu ar fi probleme. Singura chestie care trebuia rezolvata era faptul ca exista deja o lege in discutie in parlament si trebuia ales una din cele doua. Au ales pe cea pe care au propus-o acum (si care este planificata sa fie adoptata prin asumarea raspunderii in vreo 2 saptamani), asa ca au renuntat la a doua prin respingere in Senat.
ala care a introdus cacatul asta cu „ca si” folosit gresit si abuziv merita un loc langa cel cu „face sens”. si amandoi pusi sa faca sens pentru eternitate ca si pedeapsa.
9. Acesta este rezultatul difuzarii de mizerii la ora de maxima audienta e.g. Mireasa, Insula iubirii, In sula iubirii etc.
Salutare,
La punctul 2, titlul de pe blog nu reflecta continutul stirii:
„Respingerea proiectului a fost necesară pentru ca noul executiv condus de Ilie Bolojan să îşi poată angaja răspunderea, în Parlament, pe un nou proiect de eliminare a pensiilor speciale, procedural acest lucru fiind posibil doar dacă nu există un alt proiect pe traseul legislativ.”
Asa e Vali, laconic si uneori click-baity, nici macar nu s-a respins „legea pensiilor speciale” ci „legea de eliminare a pensiilor speciale”.
#6 mi-a amintit de un anunț văzut de mine recent:
https://www.imobiliare.ro/oferta/apartament-de-vanzare-brasov-astra-2-camere-268808588
Pe scurt, Gigel opera o dințărie în condițiile pe care le puteți vedea.
Eu sunt curios cum au decis sa impoziteze pensiile de 3000 de lei. De ce 3000 si nu 5000 lei prag minim. E 3000 de lei o pensie mare? Sa fim seriosi. Fura tot de la saraci. Se imbolnaveste de cancer sau o alta boala grava un pensionar cu 3000 de lei pensie, are sanse de 99% sa moara. Ca statul îi mai baga mana in buzunar, de parca are bani prea multi. Incet, incet incep sa regret ca am nationalitate română.
Și uite așa aflăm că ce se naște din cuplul foarte tradițional Ciolacu-Ciucă e un Johannis cu apucăturile lui Dragnea..
Dacă nu ar fi UE cu binecuvântata ei birocrație. legislație și parchet am deveni in 2 anișori un tărâm de aur..
https://hotnews.ro/mita-nu-a-fost-mita-judecatorii-au-respins-confiscarea-banilor-dintr-un-dosar-al-fostului-primar-catalin-chereches-spunand-ca-acestia-au-fost-folositi-in-folosul-comunitatii-chere-2048910
6. Tubul de hotă din bucătărie e decor industrial? Iar în dormitorul matrimonial nu ai cum să te strecori prin cameră fără să atingi pereții sau patul fără 2 cicluri de ozempic în prealabil.
6. Evacuarea aia de la hotă face toți banii
sa nu exageram. Evacuarea aia face doar 142658E.
vazand pretu ala (bine, de data asta apartamentu e ok, are si partea de terasa, care chiar ruleaza fin, chit ca iti dau vecinii cu chistoacele) aproape ai zice ca apartamentul nu e la #decat o ora jumatate de centru orasului, fara bicla. Cu bicla mult mai putin.
aproape de natură – fix langa aeroportu baneasa. Dar e gradina zoo aproape, deci nu se pune.
cum s-ar zice, ești aproape de avionul tău și de soacră-ta