Știrile zilei – 10 iulie 2025

Mulțumesc că ai citit acest articol.
Dacă vrei să susții acest blog, cumpără un abonament de 5$

54 comentarii

    • Sunt curios dacă or să publice un raport cu deplasările 3 luni înainte și 3 luni după aplicarea măsurii. Doar sumele cheltuite. Și dacă vajnicul „ziarist” Tolontan o să mai zică ceva….

      Indecis. Tu ce zici?273
    • “Micromanagement”. Mama performantei. A baut apa dupa presedinte

      Indecis. Tu ce zici?1222
    • hahahaha! Pai ce facem domne? vrem ca alesii sa isi platesca din banii lor deplasarile aka city breakurile cu colegele mai tinere ‘femei puternice si independete”? Strigator la cer. Hai acum si cu primariile, inspectoratele, etc restul de ‘agentii de turism’ pe banii fraierilor. Asa scade cifra de afaceri a Wiz pe Romania cu 10-15% :)

      183
    • Ce-mi place cum ne explica noua ziaristii acum ca „unii sunt plecati in interes de servici cu treburi serioase”. Si cum nu ar putea un om sa inteleaga toate deplasarile.

      Oameni care clar nu au muncit real toata viata. Fiindca daca ar fi facut-o, daca ar fi plecat undeva in interes de servici si ei macar o data la privat, daca ar fi muncit real macar 5 minute in viata… ar fi inteles ca se poate.

      Ar fi inteles ca e normal sa iti explici deplasarile si sa nu pleci de capul tau, ca centralizarea asta o sa incurce la inceput dar apoi o sa ramana dificila doar pentru cei ce pleaca mai rar. Dar, in schimb, o sa existe o evidenta mai clara care o sa ajute cooperarea interguvenamentala, o sa elimine deplasarile absurde si inutile si o sa creasca nivelul de satisfacere a celui ce pleaca si chiar rezolva ceva.

      Ar fi inteles ca dupa ce stabilesti un model comun pentru intreg aparatul guvernamental atunci poti sa delegi problema.

      Dar, mnah, sa se schimbe.. dar sa nu se modifice nimic. Zici ca le e frica ca vor ramane fara subiecte de scandal.

      Comentariu apreciat.250
    • Orice om cu cap nu ar lua fiecare deplasare sa o analizeze la sange, ci ar lua prin sondaj cele care bat la ochi. Daca e o deplasare la Bruxelles, la Sofia, Varsovia sau Paris, posibil sa treaca rapid peste ele, daca e prin Maldive, Thailanda sau Bali, atunci e un red flag. La fel depinde si ce informatii va cere. Daca costul deplasarii e relativ mic, nu o sa-i pese, daca vede un milion de euro deplasarea, atunci o sa se intereseze despre ce e vorba. Plus ca cu ocazia asta multe se vor anula oricum, cele nejustificate, de frica sa nu ajunga sa le verifice prim ministrul.

      Comentariu apreciat.302
  1. Amuzanți miniștrii siderați in fața descoperirilor pe care le tot fac. Șoc, groază, mai puțin acțiuni. Alea vin mai târziu, eventual din 2026 încolo. Până atunci, statul a mai împrumutat 4,5 miliarde. Toate salariile/indemnizațiile acelea dublate, triplate in ultimele luni trebuie plătite la timp. Ceilalți, la dietă de pe 1 august.

    Comentariu apreciat.689
    • Apropo de militieni/politisti, am impresia ca unii dintre ei ar fi vrut sa se faca interlopi, dar ori nu au avut curaj destul ori nu au putut, asa ca au ales sa se faca politisti care-s prieteni cu interlopii

      Comentariu apreciat.421
    • Cica vor sa bage recuperarea permisului suspendat si vanzarea masinii numai dupa plata datoriilor la stat! Asta o sa doara tare macar o parte a bombardierilor

      Comentariu apreciat.381
  2. NOU
    #11

    Nica in parlamentul Ue rostind chestii pe placul lui Orban*Co. și preluand narativele Sputnik..
    ”Motivul pentru care prețurile erau mai mari în România, Bulgaria și Grecia decât în mijlocul Europei e că Ungaria rupe piața energetică europeană în două. E urgent de verificat dacă o face din motive legitime sau, așa cum amenință acum în cazul Ucrainei, pur și simplu face voit jocul rușilor.”
    https://www.contributors.ro/dezinformarea-in-energie-cateva-minciuni-la-care-sa-va-asteptati-in-urmatoarele-zile/

    218
    • Am mai spus p-aici si repet. 90% din banii pe care ii dam pe curent, ii dam statului roman. Daca va uitati pe facturi aveti acolo cum se compune pretul. Ai pretul efectiv al curentului – la stat, curentul in Romania e produs aproape in totalitate de companii de stat – Hidroelectrica, Nuclearelectrica, Complexul Energetic Oltenia, Petrom(49% detinuta de statul roman) – apoi avem taxele (TVA, taxele de transport si distributie), pe care le dam tot la stat. Apoi aveti marja furnizorului (maxim 5%). Asa ca nea Caisa ala mananca cacat, la noi curentul e scump pentru ca asa vrea statul roman.

      193
    • Mai ai și ”certificatele verzi”, bani pe care statul îi ia de la muritorul de rînd care poluează consumînd curentul și îi dă celor cu energie verde, sponsorizîndu-i (eoliene, solare) ca apoi aceștia să vîndă afacerea (CEZ) să bage toți banii în buzunar și pus coada pe spinare. În acest fel devii un investitor jefuit.

      130
    • NOU
      #14

      @Vali aici din pacate face jocul hotilor. UE tot incearca sa ii ajute pe romani si sa ii forteze sa isi scoata reteaua electrica de sub controlul statului si romanii tot se impotrivesc si vin cu tot felul de idei din comunism, idei care le cresc pretul la energie.

      Romania are o singura problema mare – piata electricitatii nu e libera si e controlata de stat. E impachetat sub idea imbecila ca statul „protejeaza” romanii si fara controlul statului pretul energiei ar fi si mai mare. Si fiecare incercare de privatizare e facuta astfel incat statul mereu sa pastreze controlul si in acelasi timp sa continuee narativa cum ca „privatii, intermediarii” sunt aia rai. Fix ca in comunism sau in feudalism. Sefu mare (statul) e bun si „boierii” intermediari sunt rai.

      Intre timp statul si capusele de la stat raman si fura cu ambele maini.

      Combinatul de la Galati – discursul era ca productia de fier e de interes national, bla bla -> privatizarea a aratat cat se putea fura.
      Petrom si rafinariile – discursul era ca romanii trebuie protejati si ca interes national, bl abla -> privatizarea a aratat cat se putea fura

      cam asta e si cu energia, posta romana, CFR, Tarom si cam tot ce tine de stat.

      88
  3. 3. Și în plus de asta statul ”nu prea știa” (adică nu se ocupa) de bolnavii cu HIV/SIDA, majoritatea fiind în trecut ”adunați” în Constanța deoarece este o clinică (Baylor Marea Neagră) pe specific (secție a spitalului de infecțioase dar cu finanțare externă). Acum după ce Trumpitu a tăiat USAID și au rămas fără bani și medicamentele specifice, va urma probabil o nouă ”explozie” a numărului pacienților și decesul celor care sînt sub control de vreo 2-3 decenii.

    Indecis. Tu ce zici?247
  4. danut nica nu e ala care a fost parlamentar psd si ministru in mai multe guverne?

    Comentariu apreciat.390
  5. 6. Sunt amuzanți cei care prezintă excepții și le generalizează. La un asigurat pot fi 3 coasigurați. Statul român are și CNP al acelor persoane și poate determina vârsta lor. A existat perioada 2019-2023 in care salariații din construcții, agricultură și industrie alimentară, nu plateau CASS, dar erau asigurați la sănătate atât ei cât și coasiguratii lor.
    Ce uită să spună medicul scrls este ca sunt și acum oameni fără venituri asigurate și care nu au salariați în familie. Și care, ce să vezi, își depun declarația unică dacă vor să fie asigurați.
    Uită să spună că sunt și foarte mulți apți de muncă și nu muncesc, dar sunt asigurați fiind coasigurați ai cuiva.
    Și da sunt medici care eliberează sute de medicale știind de fapt ca persoana nu are nicio problema.
    Iar toate astea se traduc în bani decontati din sume plătite de restul celor care muncesc ca salariați ori PFA ori cei care au câștiguri din diverse surse. Bani decontati pentru rețete gratuite sau compensate, pentru analize medicale, pentru spitalizare.
    E o boală la români sa scoată în evidență excepțiile atunci când vor să justifice ceva.
    La fel fac sindicatele cu sporurile. Scot în evidență doar cazuri în care, fără spor, salariul ar fi mai mic decât media pe instituție.

    Comentariu apreciat.586
    • Pentru că 2/3 nu plătesc nimic, tu ca salariat, cu ceva bani in bancă si vreun apartament dat in chirie plătești de 3 ori. Aberație totală. Ar trebui să plătești o singură dată din venitul cel mai mare.

      Asta să nu triggeruiesc socialiștii de pe aici susținând că suma ar trebui să fie fixă si egală pentru toți.

      Comentariu apreciat.4210
    • Eram într-o farmacie. In fața mea, un tip, mult mai tânăr decât mine, atletic. Il întreabă farmacista: Aveți asigurare? El: Nu lucrez, dar mama e pensionara, sunt pe asigurarea ei. Deci, doi dintr-un foc. Pe banii altora.

      Comentariu apreciat.537
    • @Cipper: Cred ca ai vrut sa spui de 2 ori (salariat + declaratia unica pt chirii/dobanzi/bursa etc). A 3 a oara ar fi daca ai si un PFA.

      @Sebi: Nu-ti poti lua copilul coasigurat. Doar sot/sotie/parintii – adica el si-ar fi putut coasigura parintii dar invers nu.
      Legea nr.95/2006 art.224 alin.(1) lit.c)

      61
  6. Aia cu sarpele e si vina serpologilor sefi. Adica cum poti sa dai denumirea de „balaur” la un sarpe cand el e inofensiv. Trebuiau si ei sa ii spuna ceva gen „pisoi tarator”.

    Comentariu apreciat.552
  7. Imprumuturile Romaniei pe intelesul tuturor:
    La un moment dat, Bula (Romania) ajunge intr-o mare criza de bani.
    Se gandi sa mearga la , Itic (Piata Externa) si sa-i ceara 2 lei,
    ca imprumut pana la primavara.
    Itic il asculta atent, apoi ii zise:
    -Bine, iti dau 2 lei imprumut pana la primavara, dar imi lasi toporul
    ca zalog, iar la primavara imi dai 4 lei inapoi, altfel nu ne invoim. E bine?
    Mai de voie, mai de nevoie, intr-un final Bula se invoi.
    Lasa toporul ca zalog, lua banii si dadu sa plece.
    Insa Itic il striga:
    -Bai Bula! Ia fii atent la mine, la ce m-am gandit. La primavara stiu ca o sa-ti fie greu sa-mi dai inapoi cei 4 lei, ca iarna e lunga si grea, asa ca stii ce? Ia da tu acum 2 lei inapoi, si la primavara iti mai raman de dat doar 2 lei,
    ce zici, o sa-ti fie mai usor?
    Bula se gandi putin si recunoscu, in sinea lui, ca Itic are dreptate si ca uite, e un prieten adevarat, asa ca se invoi, ii dete inapoi cei 2 lei si pleca acasa ceva mai usurat.
    Insa pe drum tot calcula:
    -Hmmm! Bani nu am, topor nu am, insa m-am ales cu o datorie de 2 lei.

    Comentariu apreciat.4916
    • NOU
      #29

      Parerea mea e ca ai scris mult si de cacat. Nu stiu daca din cauza ca pari interesant dar de fapt nu intelegi, sau din cauza ca stii foarte bine cum merge treaba dar pui si tu umarul la ceva…

      Indecis. Tu ce zici?1528
    • in realitate, bula foloseste banii ca sa-si indoape lecterii de acasa.

      124
  8. Inca nu-mi revin dupa stirea cu asocierea dintre Kaufland si … CB!!!! Deci, Cum? Marele CB aka lux si opulenta a ajuns in … Kaufland?
    Abia asta e un semn ca Lumea este in Recesiune!
    Superb!

    234
  9. S-a lansat Grok 4

    23
    • NOU
      #37

      Si e SotA de departe (pentru cateva saptamani/luni pana raspund restul). Si internetul are probleme cu asta, pentru ca bad man bad. Oh well, pentru consumatori e bine, mai multe variante, dataseturi noi pt antrenat modele locale samd.

      11
  10. alt bugetar sarac – ala chiar are vesta cu inscriptia director. cata jenibilitate, ce saracii morale!

    102
  11. @Dan Nica PSDNL au plafonat prețul la energie la de 4x? Sună a între 10 și 20 de ani de pârnaie pentru trădare, subminarea economiei, ticăloșie în formă agravantă.

    121
    • la ce preturi se va echilibra piata in 12 luni:
      a) peste plafon?
      b) sub plafon si cu cat?

      11
    • Pretul se va echilibra la cat vrea statul, adica baietii care controleaza BRM si OPCOM. Nu poti vinde ca producator energia la ce pret vrei tu si nici nu poti vinde direct la consumator cu un contract bilateral. Acestea sunt tranzactionate pe BRM si OPCOM, si ti se sugereaza pretul de vanzare. Citeam undeva ca per megawatt, costurile de productie sunt intre 125 de lei pt Hidro, 35 Euro pt Nuclear, uraniul se tranzactioneaza in euro si 600-650 lei carbunele. O alta chestie perversa e ca furnizorii sunt obligati de lege sa faca achizitie pentru intreaga cantitate contractata si cand nu au suficienta capacitate achizitionata sunt obligati sa ia din Piata Zilei Urmatoare la pretul SPOT si de aia are presa ce molfai cu titluri „Energia electrica se tranzactioneaza la 1000 de euro pe megawatt”. Pai da, ca piata, desi liberalizata, nu e libera.

      80
  12. Cred că e prima dată când imi e milă de un prim ministru. Indiferent ce ar încerca să facă, va fi cineva cu o lacrimogenă scoasă in presă, cu poalele puse in cap, aruncând cu copilul in el. Sinistră țară.
    Asta cu coasiguratii trebuia să o spună cineva. In afară de persoanele de până in 18 ani si/sau prinși într-o formă de învățământ la zi, toată lumea ar trebui să plătească asigurări de sănătate. Dacă nu, la privat cu banii in mână. Dar vai, va fi o mămăiță cu pensie de la CAP care va muri fără medicamente. Well, dacă are copii, ăia trebuie să meargă la muncă si să plătească mamei medicamentele. Dacă n-are copii, trebuie introdusă într-un sistem de asistență medicală. Restul să plătească. Dar vai, vor rămâne unii medici de familie fără mulțimea de asigurați si pe urmă pleacă cât văd cu ochii în toată lumea. Well, n-ar trebui să rămână fără asigurați decât dacă aceștia sunt fictivi. In luna august sunt pline cabinetele de stat de pacienți care isi fac analize gratuite că figurează pe asigurările celor din țară, deși ei lucrează in străinătate. Dar acolo e mai scump, hai să facem o românească, când o facem noi e ok, când o fac alții e „săriți, hoții!”.
    Si trebuie să zic si de mizeriile din MAI, apropo de sporurile luate ilegal. Spor de condiții grele si periculoase pentru secretariat. Saracele. Spor de frontieră pentru administrativ. Spor Bayraktar pentru femeia de serviciu! (In condițiile in care ăla de pe coclauri ia 14% condiționat de calificativul de la sfârșitul anului, iar femeia de serviciu ia 20% necondiționat). In anul de grație si de tăieri 2025, MAI dă in continuare bani pentru schimbarea uniformei de reprezentare. Adică aia pe care n-o folosește nimeni niciodată. Să zicem maxim o dată la câțiva ani când faci poze pentru legitimație. Mii de lei pentru fiecare lucrător, inclusiv pentru cei de la birouri care nu le folosesc nici pe cele de serviciu. Jigodia de Predoiu tace ca mortul in păpușoi. Nu face Bolojan un canal sau un site unde putem să-i trimitem toate mizeriile de care știm?

    Comentariu apreciat.282
  13. Si comentariul meu a zburat in nori la moderare! 😟

    10
  14. Nimic despre legea percheziției populației în Rep. Moldova? Probabil urmează și la noi din moment ce statul român se simte amenințat de neica nimeni în porumb Ion Ceban.

    https://gov.md/sites/default/files/media/documents/sedinte-de-guvern/2025-07/NU-260-MAI-2025_2.pdf

    38
  15. Mama ce mare creator de moda e Botezatu….in plm isi vindee hainele la supermarket. 150 de grame de salam de vara si un maieu de la Botezatu.

    61
    • ala e semnul ca ai atins varful recunoasterii! Cand marca ta de haine e pusa langa pateu Bucegi, care , dupa cum zicea Ciolacu, e foarte afordabal!

      61
    • Dac-o fi ăla făcut prin telefon acu’ vreo 8-10 zile vor crede că jumate de țară sînt milionari, la ce cifre babane și listă de cumpărături le-am dat (la mișto).

      31
    • „Validarea datelor utilizând un program informatic (Python)” si astia se pricep la programare.

      „asigurarea de acceptare” amuzant

      mai bine sa isi vada Isarescu de strugurii lui.

      20
  16. 2. ”Deficitul bugetar nu e de la noi!” – said everyone :))

    20

Adaugă un comentariu

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicată.

1. Linkurile utile în context sunt binevenite.
2. Comentariile asumate fac bine la blăniță.
3. Nu fiți proști, agramați sau agresivi la primele 50 comentarii aici.

Susținere

Susține acest blog cumpărând de la eMAG, de la Finestore, de la PORC sau de la Decathlon.