- Roz . Blondă . Pui . Roșcată . Brunetă . Brunetă . Mov . Blondă . Brunetă . Brunetă
- S-a amânat plecarea pensionarilor din sistem
La cadrele didactice trebuia să se aplice din vară, după ce se termină anul școlar.
- Purtătorul de cuvânt este răsplătit
E bine să fii cuminte și ascultător.
- Tunel între Germania și Danemarca
Mult mai mic decât tunelurile dacice, totuși.
- Despre Trump
- Binance negocia cu Trump chestii
- Huawei are probleme
Să sperăm că nu vor fi chemați vloggeri de tec la declarații despre cum lobby-ul era de fapt un proiect special.
- Rheinmetall duduie
- Unul dintre fondatorii TPB a decedat
- Nu mai mâncați ca animalele, însuraților!
- SNSPA sunt loviți la cap
L-au primit înapoi pe Pieleanu, n-au avut curaj să îl zboare.
- Cronica de tehnologie
Mulțumesc că ai citit acest articol.
Dacă vrei să susții acest blog, cumpără un abonament de 5$
4. Altii construiesc autostrada si cale ferata pe sub mare in timp ce la noi judetul arges inca nu are cale ferata electrificata..
Romania stat esuat, abia astept sa plec.
Poti cauta oferte pe skyscanner.net
@Lucian: cine te retine boss, du-te tare.
Papagalii care se “lauda” ca pleaca sunt fix cei care nu vor face niciodata acest pas.
5 Sursa Washington Post. Asta nu e ziarul care trebuie să-l pupe în fund pe Bezos și implicit Trump?
S-o fi gândit si Bezos ca averea lui e pe bursa de fapt.
Si ti se pare un articol critic? E un fel de „hai sa il intelegem pe Trump ca el de fapt vrea binele”
Ați văzut de câte ori e menționat numele lui Trump chiar și în traducere?
Si nu asta face? Tot articolul poate fi rezumat la „Trump e un om de bun simt, care isi doreste cu ardoare pacea in lume si care nu e inteles de semeni”.
Bine, printre randuri se vede ca autorul zice „imi e cam rusine de ce scriu pe aici, dar nu am ce face”.
E funny, ca isi justifica linguseala fata de Putin, ca sa para neutru, dar cand e vorba de Zelensky nu mai aplica aceasi logica. Zelensky poate sa fie numit dicatator si sa fie umilit la casa alba.
Numai neutralitate nu arata aceasta atitudine.
5. Apoplexii în masă în 3, 2, 1…
Apoplexii pentru ca? Sau la tine nu a ajuns vestea ca bezos a cumparata Washington Post? Si nici ca era langa trump la inaugurare?
@Cipper, lol, Bezos are WP din 2014
@adyzah: banuiesc ca nu ai aflat ca Bezos a cerut acum vreo luna sa se inceteze cu editorialurile care critica ci doar sa „sarbatoreasca libertatea”:
„Jeff Bezos, the owner of The Washington Post, announced a major shift to the newspaper’s opinion section on Wednesday, saying it would now advocate “personal liberties and free markets” and not publish opposing viewpoints on those topics.”
Si nu doar asta, editorul sef pt acea coloana si-a dat demisia cand si-a dat seama ce urmeaza sa faca Bezos
@CristiBM, ba da, dom’le, am aflat, a aflat toată lumea (cu maximă stupoare aș zice) că Bezos, Zuck, Cook, Musk, etc au ca unic interes banul și afacerile, nu contează ce cur pupă.
Remarca mea cu 2014 era legată de linia editorială anterioară, de care nu se plânge nimeni. Când pupau cur democrat până prin 2024 (când s-au prins că sunt șanse mari să iasă Trump) era bine. Acum că pupă cur trumpist sunt răi. Sau… stai, să nu-mi zici că presa americană până în 2025 a fost echilibrată, neafiliată politic, neconectată la bani guvernamentali!
Pana mea, voi sunteți ăia care încă mai credeți în zâne, nu eu.
ah…acest frumos whataboutism, de la mama rusie, ca ei l-au folosit la greu in anii 50.
Zici ca erau multe articole d-astea in care se facea laudatio la Biden? In care biden cadea de pe scari si un articol, lung, zicea ca de fapt Biden nu a cazut ci a executat o miscare de gimnastica spectaculoasa pentru varsta lui.
Zici ca erau multe chestii pe care Biden le facea, impotriva aliatilor lui, si venea articolul si zicea „de fapt aceasta miscare de geniu nu a fost primita de aliat cum trebuia, pentru ca aliatul e un bulangiu extrem”.
Da-ne si noua un link sa vedem. Ca is curios, avand in vedere ca US si UE/Canada/Mexic nu erau intr-un razboi semirece.
Nici macar Trump1 nu oferea jegurile pe care le ofera T2. Atunci era prost pe persoana fizica si nu atat de extrem pe zonele astea cu aliatii
@animalule, interesant cum, cand cadea Biden pe scari sau cand strangea maini vazute numai de el :)) toata lumea, ma rog, presa aservita, zicea, dar stati bai, ca America nu inseamna Biden, e mult mai mult decat atat, and bla, bla… iar acum, cand Trump, aualeu, America si americanii e rai si e asa si pe dincolo… :))) radem si noi, ca fiecare intelege ce vrea si ce poate din ce citeste, numa’ ca nu-i frumos sa o dregem doar atunci cand da bine numa’ pentru noi.
e posibil că Biden să fi avut în jurul lui drept consilieri, VP, etc niște oameni cu mai multe țigle pe casă decât Musk, Vance și restul găștii lu’ Trump.
zic și eu, n-am urmărit chestiunea.
cand cadea Biden pe scari sau cand strangea maini vazute numai de el
vezi ca zeu tau toma s-a impiedicat si el pe scari. Dar, aminteste-mi te rog, cand dadea afara Biden oameni afara, ca dupa sa ii alerge cu foi „coaie, glumeam si io”. Aminteste-mi cand isi permitea Biden sa le zica tarilor aliate „gata boss, de maine va luam noi”..
stii..chestiile alea importante, nu ca „vai, strangea maini vazute numa de el..ahahaha”
Buhnici umilit constant în public, Cadar prins iar și iar că fură, dacă le sunt menționate numele în scandalul Huawei au supt-o definitiv, o să își deschidă OnlyFans.
Romanii Pro-europeni sunt idioti
Regula de baza in Europa, in lume in viata: Daca nu ai bani sau nu-ti permiti NU FACI
Daca nu ai bani de 2 benzi pe sens nu faci 1.5 benzi pe E85 DN2 pentru ca mortii matii de roman prost
Daca nu-ti permite ecosistemul sa faci pasaj de minim 4 metri ca peste tot in Europa NU FACI pasaj, boule de roman prost cretin. Lasa gargara ca am instalat limitatoare acustice optice bariere ciomage difuzoare cu injuraturi de mama
https://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/o-cisterna-cu-gpl-a-lovit-limitatorul-de-la-pasajul-unirii-primar-zo-fapta-similara-unui-atentat-terorist.html
Da ma. Ue e de vina pentru ce a facut neacoitza
am senzația că pasajul ăla e acolo de câteva zeci de ani.
poate între timp s-au mai modificat dimensiunilor anumitor tipuri de autovehicule.
e mai greu să modifici pasajul decât ca autovehiculul cu dimensiuni care depășesc sau sunt la limită față de dimensiunile pasajului s-o ia pe o rută care evită pasajul.
5 – interesanta abordarea. Si eu personal cred ca prin apropierea de Putin, Trump nu vrea decat sa duca aceasta negociere acolo unde vrea si anume sa inchida razboiul si sa puna laba pe resursele minerale.
Cine dracu a mai vazut negociere cand inainte de a te intalni deja oferi concesii majore??
Si daca ar fi capabil de un gand atat de complicat si un plan care sa-l tina mai multe zile, ce conteaza!? Asa negociaza tiganii cand incearca sa vanda parfumuri contrafacute pe strada.
Dar sa presupunem ca saracul nu mai poate de dragul Ucrainei si a regizat totul ca un actor de cariera care e: Cum naiba sa crezi ca asa ceva o sa functioneze cu Putin?
@Cosmin, cumva am impresia ca si lui putin ii convine o întelegere din asta dar de forma, se va preface cuminte o perioada apoi iar va asalta, asta e practic tehnica rusilor de cand se stiu
bah. Negociere inseamna asa
A si B au o disputa. Vine C si zice. Ba A…lasa si tu asta. Ba B…lasa si tu asta. Eventual, daca esti delear de arta (art of deal) „Lasa”, pentru amundoi, e ceva absurd, ca sa aiba si A si B impresia ca au castigat la negocieri.
Ori. Art of dill alu Trump a fost asa
Rusia: voi primiti tot ce voiati
Ukraina: voi pierdeti tot ce vrea Rusia, pe langa asta va luam si noi minerale, dar macar nu va oferim nimic in schimb. Si sa zici sarumana cand te stergi de sloboz!
Ar mai fi si unghiul asta – prin deal-ul cu Putin se consfinteste ca daca o tara invadeaza alta tara si tara invadata nu isi poate elibera teritoriile invadate atunci invadatorul pastreaza tot ce a apucat sa insface. Nu suna rau…Groenlanda, Canada, Panama.
Plus ca Rusia primeste drept de veto privind tarile care pot face parte din NATO.
Vlado: pai stai, ca rusia vrea bucati pe care nu le are sub control.
animaloo, inca nu s-au depus armele si nu s-a semnat pacea. Daca le insfaca la transeu sau la masa verde tot insfacate raman.
Sa faca mai intai pace in Ucraina.
Încă n-au trecut cele 24 de ore trumpiste care-s la fel de lungi ca cele 3 zile putiniste…
10.Mounjaro, problem solved…..preț cam mare dar faci economie la mâncare.
5. Văd că anunțul lui Bezos că WP va scrie la comandă de acum în colo a intrat în funcțiune.
5. Trump si-a trimis niste amici din imobiliare sa discute tratate de pace cu Rusia. Cu Putin si cea mai mare jigodie in materie de diplomatie Lavrov! O sa-i faca varza pe bietii specialisti in art of the deal. Rusii ii vor potopi sub un morman de amanunte si detalii si chitibusuri in timp ce vor afirma sus si tare ca vor 100% pace dar sunt doar cateva mici chestii de discutat si rezolvat timp in care incet incet vor macina pe front indiferent cati mujici sau nordcoreeni mor muri.
Baga-mi-as pula in defaptu mă-sii. Până apuci să citești ceva te rupe cu pop-upuri și mai cer și bani înainte, ca la curve.
Asta e unul dintre motivele pt care nu citesc mai nimic de pe nici un site din asta așa-zis de știri.
https://zoso.ro/pages/rolist.txt
https://zoso.ro/pages/rolist2.txt
Oameni buni, adblock sau instalati Brave pe desktop si telefon, cat o mai merge si asta.
5. Frumos l-au spălat pe Trump, dar na!, e Washington Post. Doar nu erau să scrie că omul e dement, îl doare pe el undeva de cine ce teritorii deține prin Europa sau aiurea prin lume, singura lui grijă fiind să îndeplinească obiectivele ălora din spatele lui care l-au făcut președinte și l-au scăpat de pușcărie.
Cum dracu’ să zici că senilul portocaliu vrea pace când a reușit ceea ce nu au reușit nici Putin, nici arabii, și anume să silească țările UE (și nu numai) să înceapă procesul de înarmare?
gogule, nu ai fost atent. S-a schimbat „narativul” de câteva zile și nu te-ai prins…
Nelu Barbu prezenta vremea la B1. Probabil murea de foame, celelalte fete de la meteo se mai descurcau dar el? Ce era să facă
Tot cu supt si el dupa cum se poate vedea.
7. Puțin dezamagitor ca nu se zice nimic de nici un roman acolo
iti dai seama ce incapabili au ajuns acolo daca miroase a cascaval și ei nu s murdari de branza?
Dimpotrivă, cică ar fi vreo 3 europarlamentari români implicați…
5. Zici ca s-a angajat Eftimie la Washington Post, doar penita lui mizerabila reuseste sa prezinte drept parfum de lux un cacat in drum.
2. Era si culmea. S-au testat apele ca de obicei.
3. Tarziu, il punea saptamana trecuta nu era nimeni atent. Oare cate s-au intamplat lunile astea?
4. Hai ca aia e Germania si Danemarca… Cate tunele si poduri au fost facute in tari foste comuniste in timp ce noi inca nu am terminat 15 km in deal?
5. Iarasi incepem? Iarasi geniul ce defapt nu vrea ce zice cand zice ce nu vrem sa auzim? Iarasi normalizam si analizam ca nu putem crede ca exista atat prostie? Ca a pacalit atatia oameni? E doar un hot batran ce se comporta ca un copil de 6 ani. Sau uite altfel: Dar daca am avut absolut toti dreptate din start si ne fute de ne indoaie? Ehh, cat ne riscam?
6. Dupa Trump coin poate urmeaza si Trump exchange..
8. Adevarul e ca nici nu a existat context mai fericit pentru ei.
11. Asta-mi aminteste de Dancila si cum o luase valul ca muta ea ambasada Israelului. Oamenii astia nici sa linga in cur nu stiu la nivel mare.
Intre timp, asta se potriveste pe subiect: https://www.g4media.ro/donald-trump-declara-ca-l-a-sustinut-pe-mark-rutte-pentru-sefia-nato-si-ca-face-o-treaba-grozava-a-mai-fost-o-alta-persoana-care-nu-mi-a-placut-si-cred-ca-l-am-tinut-departe-de-klaus-iohann.html
Nicusor Dan, interzicand blocurile noi. Dar doar pe unele
https://hotnews.ro/investigatie-snoop-blocuri-de-7-etaje-intr-o-zona-protejata-din-bucuresti-administratia-nicusor-dan-a-dat-autorizatia-in-baza-unui-puz-aprobat-de-firea-eram-obligati-sa-o-facem-1924529
Tu stii sa citesti?
@F. ma socheaza cum unii oameni au capacitatea de a scrie, dar nu stiu sa citeasca
Daca nu scria in titlu si motivul mai aveai o scuza!
11. SNSPA a lansat medicamentul PROXENET POTENT
Testimoniale: Pieleanu M. „‘ de cand folosesc Proxenet potent bat si phut ca masina de cusut Ileana”
Cred ca se fac 2 saptamani de cand am recomandat celor care au pus botul la propaganda revitalizarii europene sa faca un ban cinstit din arbitraj cu Rheinmetall, cu placere.
Lol, Rheinmetall rupe din 2022, merci de „recomandare”.
alxzen: daca iti faceam si eu in ciuda sa bag niste bani acolo…mai aveam 10e
propaganda revitalizarii europene: mie imi plac bajetii astia ca tine, care vor sa le fie rau numa ca sa poata sa zica „v-am zis eu!!!”. Am pe grupu de fani ai echipei de fotbal d-astia de se activeaza numa cand pierde echipa. La victorii…pauza.
Cam asa va vad si pe idiotii astia utili. Ca nu cred ca esti chiar un tradator imputit. Voi vreti sa va demonstrati superioritatea mentala. Cum ati stiut voi ca oricum treaba e fututa.
Bine, mai sunt suveranistii si magaiotii care traiesc cu scopul sa ii vada pe altii ca sufera. Nu conteaza ca suferi si tu, cat timp altii sufera mai tare.
si mai sunt si trolii bulache.
11. Îți trebuie tupeu de-ăla de anii ’90 să-l chemi pe Pieleanu înapoi acolo.
Tot în ton universitar – probleme și la Litere, la Iași. Cu o anume Daniela Doboș care – aparent – e șef pe tarlaua ei acolo. Pe banii studenților, desigur. Worth a read.
Sa fii femeie si sa te mai inscrii la SNSPA dupa milioanele de stiri din ultimul an inseamna ca aprobi si tolerzi abuzul. Sa fii parinte si sa-ti indrumi copilul sa mearga pe la orice are tangenta cu SNSPA inseamna ca esti prost.
@zoso https://www.libertatea.ro/stiri/cisterna-plina-gpl-lovit-poarta-gabarit-pasaj-unirii-daniel-baluta-anunta-plangere-tentativa-omor-5232165 avea sau nu voie sa tranziteze zona?
5. Washington Post avea ocazia să fie o voce rațională a mass-mediei americane dar ei nu și nu. Trist cât de mulți se străduiesc să justifice acțiunile portocaliului.
5. Uite, ca să ne distrăm, mai fac nişte predicții. Eu nu-s atât de deştept să vin cu „argumente” deci doar mă joc, nu mă iau în serios. Războiul se termină până în iulie, egomaniacul o să ia premiul Nobel pentru pace. CTP se declară scârbit şi-şi vinde Dacia 1300. Prețul la ouă se duce iar în sus. Pupat piața Washington.
Da, si in august vine Iisus s-al felicite.
@VladM, 20% şanse. Maxim!
@VladM: ai scris gresit JFK. Parca se adunasera magtarzii o data ca era o profetie cum ca invie JFK si il proclama presedinte pe trump :))
Habar nu aveam cata genialitate se ascunde in spatele aparentelor de idiot cretin senil pe care le afiseaza cu atata maiestrie trump, noroc cu nenea asta de-a scris articolul din wp si m-a luminat in prostia mea. Gata, m-a convins, ma declar si eu republican trumpist magaiot pana-n maduva oaselor.
Inaugureaza nemtii autostarada tunel mai devreme decat Pitesti-Sibiu
Chiar da! https://proinfrastructura.ro/proiecteinfrastructura.html?zoom=10&lat=45.4187&lng=24.3732
2. S-a amânat plecarea pensionarilor din sistem.
Nu cred…Marcel, Marcel.
10. Sau de ce trăiesc femeile mai mult decât bărbații.
Să vă însurați cu o femeie care nu știe să gătească.
Toate cred că știu să gătească(spre deosebire de discuția de ieri).
Nu că face o zeamă lungă sau aruncă trei legume în tigaie.
Nici ou prăjit să nu știe.
Să pornească senzorul de fum numai când se aproprie de bucătărie.
Și frigiderul închis cu protecție de copil.
Sau varianta: 30 de ani mâncare „bună” și restul de 20 cu pastile și un infarct cinstit.
5. acest minunat laudatio facut cu limba adanc in anusul portocaliu imi aduce aminte de Scanteia.
logica itistului bătrân, vede zeci de articole cu limbi trase lui Zelenskyy, e perfect normal. Cineva are tupeul să explice cât de cât ceva, e pupincurist bă, că ține cu trump.
„nu intelegeti voi genialitatea unui mos isteric de 78 de ani, infractor, care nu isi platea contractorii, dar macar a falimentat 4 cazinouri si o firma de votca (printre altele)”
„de fapt, cand ceda fara pic de remuscare in fata Rusiei…el era un abil negociator. Ca asa se fac negocierile, zici DA la tot ce cere ala de ataca si pe ala de se apara il iei la pula ca nu ti-a pupat inelul”
„desi nu a vrut sa dea nici o garantie de securitate, doar nu credeti ca trump ar minti”
Da andrei. E fix cum zici tu. nu intelegem noi. Stiu ca ai vrut sa folosesti „aitist” ca peiorativ, da stii cum e, numa in lumea voastra „tu, care muncesti intr-o meserie care necesita un grad de inteligenta” este peiorativ. Daca ma faceai si corporatist..erai si mai epic.
@Andrei
1. un om care sta langa poporul lui atunci cand inamicul e la 20 de km de poarta casei lui, trebuie si merita laudat.
2. un jeg care minte, inseala si fura nu merita si nici nu trebuie laudat.
E atat de simplu.
Nu ați pricepe manipularea mediatică nici dacă v-ar lovi peste ochi.
manipularea mediatică?
– nu e razboi in ukr?
– nu rusia a atacat ukr?
– trump nu a inceput un razboi cu cuvantu lui preferat „tarif”?
– americanii nu au inchis datele pentru ukr, practic abandonandu-si aliatii?
– piata nu e instabila?
Imi plac expresiile astea epice. Manipularea media. TSD. Mai ai?
@Andrei: da, altii nu ar pricepe manipularea mediatica, nu tu. Tu stii ce e aia manipulare mediatica si articolul asta extrem de laudativ la adresa lui Trump nu e manipulare mediatica, clar.
Babaiatule.
o firmă de votcă?
nu știam. asta chiar mi se pare un record.
cred că doar armele și țigările se vând mai bine ca alcoolul.
5. Exista oameni inteligenti care incearca sa il „explice” pe Trump, considerand ca e imposibil ca haosul actual sa nu aiba un plan machiavelic si genial in spate – vezi articolul lui Varoufakis. Dar articolul asta e doar un periaj plin de cacat.
8. In 2022, la o saptamana dupa invazia din Ucraina, Germania a depasit un blocaj mental destul de serios – trimiterea de armament in zone de razboi. Ala a fost un pas imens spre reinarmare. Apoi 100 miliarde pentru armata, apoi trimis tancuri in Ucraina etc. Ce se intampla acum era inevitabil, singura diferenta e ca Trump a accelerat timeline-ul.
In acelasi timp, era destul de clar ca industria auto din Germania va intra in declin. Nu ca ar fi scump gazul ffs, trebuie sa fii retardat sa crezi ca asta e cauza cand vine vorba de produse cu valoare adaugata mare. Ci pentru ca EV-urile sunt inevitabile, iar EV-urile inseamna mai putine piese in general. Chiar daca Germania rupea pe EV-uri, tot se inchideau fabrici.
Chestia asta se va intampla fara dubiu, pentru ca Rusia e o problema, pentru ca US e o problema si pentru ca economia trebuie sa mearga mai departe cumva. Ca faci bani din Golf sau din Panzer, acelasi lucru.
Ma intreb unde-i expertul in sisteme energetice, economie si bursa, ala care recomanda ironic sa cumparam actiuni la Rheinmetall ca – vezi dom’le – Nvidia o sa creasca iar Rheinmetall o sa se prabuseasca, ca economia Germaniei e pe pula iar cea a US va creste pe noi culmi. Intreb si eu ca tot omul, ca dincolo de ironia lui de atunci si aerele de superioritate, totusi „returnul” ce-l am la Rheinmetall e de 48% pe 3 saptamani, DAX e +5.29% pe ultima luna, Nvidia a avut crestere negativa de la 130 de euro la 108, S&P 500 e la -9.71% iar Dow Jones e la -8.72%
ma omoara america. nu am vandut Appleul cand inca ii aveam pe plus. Acum…astept
Trebuie sa se intample ceva acolo, nu se poate sa dea cu economia de gard in halul ala si sa fie lasat sa continue in acelasi mod.
bine, eu am bani de ciunga acolo. Nu am intrat sa imi vad pensiile, ca ma ia cu panica
Stiu…tre sa astept, dar panica tot ma ia.
macar nu is un babalac american, care are toata pensia in chestii de genu asta
citaltul meu exact de atunci: „Va invit sa bagati bani in DAX puisori, va si ajut: Rheinmetall AG.”
cu placere.
la nivel macro nu se schimba nimic, cererea in industrie a scazut. Se imprumuta pt reinarmare, cum am zis in alt articol.
comentez mai rar pentru ca din TDS unii care mai comenteaza pe aici au dat in dementa, si nu e loc decat de „orange man bad”. Daca sunt asa isterici dupa 2 luni, ce fac 4 ani?
singuru TDS real e ala cu trump dick riding syndrome. Unde toate actiunile babuinului is primite cu „lasa ma…are el un scop ascuns”. Ala e un con-man ma. Are inteligenta emotionala a unui copil de 3 ani si intelegerea identica. Mai are si dementa in pula mea.
TDS – noi ne uitam cu scad actiunile. Vedem cum boul se apuca sa se certe cu toti aliatii lui. Vedem cum toata perioada este de o instabilitate egala cu creieru lui.
Prostii ca tine „TDS”.
Dupa 4 ani sper sa fie de mult mancare de viermi.
„la nivel macro nu se schimba nimic” – da, 900 de miliarde de euro in armament si infrastructura sunt nimic.
„cererea in industrie a scazut” – exact, pentru ca armamentul si semiconductorii nu sunt industrie. Industria e ce decide alxzen. In plus, daca cererea a scazut inseamna ca o sa ramana scazuta, cam cum e bursa din US acum. Ca asa functioneaza trecerea timpului.
” nu e loc decat de „orange man bad”” – orange man e cel mai bun lucru care s-a intamplat Europei. Spre deosebire de animaloo, eu sper sa o tina tot asa multi ani si sa apuce si al treilea mandat.
@animaloo, uite, eu chestiile astea nu le înțeleg: „trump are demență”, dar „biden e brici, n-are nimic, dom’le”
Ambele sunt evident false, de ce le introduceți în argumentație?
@animaloo, esti unul dintre dementii de care aminteam.
semnele erau acolo, barbat cu fusta.
Ai incercat medicamente pentru anxietate?
la 78 de ani uiti lucruri. In cazu lu Trump uiti ce ai semnat acu 4 ani. Plm, se mai intampla
Biden avea si el ceva scapari mentale. Pe ala is scuz ca nici io nu-s departe de el, mai zis si eu uneori „lampa” cand voiam sa zic „ce prost e trump”, deci probabil la varsta aia o sa fiu mega amuzant.
Atat ca Biden doar s-a coit cu alde ucraina. Trump se pisa pe toti aliatii
@Giani: daca o tine la nivelul asta da, dar mi-e teama sa nu se duca mai sus. Oricum, era nevoie de asa ceva, o palma d-asta de trezire. Deja europenii au trimis o racheta cu un satelit militar. Francezii vin sa acopere si ei zona asta de internet prin sateliti (chit ca ceva mai sus decat Musca si ceva mai scump). Poate intra, serios de data asta, si in competitia pentru EV, daca nu la masini, macar la tehnologia de baterii
Cheia acum e si la reactia Chinei. Care China a inceput cu „asa e ba UE ca vrem sa facem biznis nu razboi?”
„semnele erau acolo, barbat cu fusta”
si barba si cercei. Asa ceva domle, nu se poate
De aia nu e bine să te obișnuiești cu băutura, îți omori lejer neuronii și o dai în schizofrenie/demență alcoolică.
@animaloo: mie personal nu mi-e teama de ce face Trump, sa se duca mai sus daca vrea. Mi-e teama de reactia EU. Daca cedeaza, o sa fie nasol pe termen lung. Daca nu cedeaza, o sa fie mai nasol pe termen scurt dar mai sigur si mai bine pe termen lung.
Pe EV vad ca Germania incepe sa faca treaba decenta. Intre id.4 de la inceput si ala din 2025 e o diferenta enorma.
@Giani: UE nu are cum sa cedeze, ca ar insemna spargerea blocului. Teama mare era la Germania cu afdul.
Trump poate declansa vreo tampenie, dar momentan mi-e greu de crezut. Pe de alta parte omu a dat afara angajatii federali, musca vrea acum sa dea in judecatori. Ca bulangiii nu il lasa pe imparat sa faca ce vrea el
LA EV problema europeana nu e calitatea masinilor. Ci pretul. Nu poti sa faci revolutie cu masini de 50k. Pe de alta parte Reno ziceau ca vor sa duca meganu electric la pret de megan ICE.
Nemtii tre sa isi revina cu nuclearele. Suedezii au facut-o deja. Pe de alta parte Northwolt (fabrica de baterii suedeza) tocmai a anuntat un faliment cinstit
@Andrei: ah…d-aia te prinzi tu cum e cu manipularea si alte alea.
Ah, pai si eu tot un maruntis am, banii de pensie merg undeva unde-i mai sigur. Daca ajunge maine Rheinmetall la 0 nu pot sa zic ca m-as bucura, dar nici n-o sa fie un capat de lume.
https://www.barrons.com/livecoverage/stock-market-today-031425/card/portugal-snubs-u-s-f-35-jets-european-defense-stocks-climb–5Q09ME8YYGtd3fX27ZeP
Lol, incepe distractia pentru US MIC. Naval oricum nu conta la export, terestru oricum nu va conta intre SK si o Germanie care se trezeste, mai ramaneau avioanele si rachetele. Si am senzatia ca Macron vrea o felie mai mare din placinta aia.
Pe mine altceva ma macina, ultima Bruneta de unde stim si noi ca asa e si nu ne minti, dat fiind ca e alb negru poza?
Washington Post e detinut de Jeff Bezos. Pentru cine nu intelege de ce se e limbat atat de abitir nenea trump